Vybavení jednotky zařizovacími předměty

Vložil Anonymous, 14. Únor 2010 - 9:47 ::

Dobrý den, odkoupili jsme od města bytový dům a budeme jednotlivé byty vkládat do katastru nemovitostí. Pracujeme na Prohlášení vlastníka a zajímalo by mně, co se uvádí jako vybavení jednotky zařizovacími předměty:

  • jde pouze o zařízení, které zabezpečila správa nemovitostí

nebo

  • jde o veškeré zařízení bez ohledu na to, kdo toto zařízení zakoupil?

Děkuji za odpověď a přeji vám příjemný den

Tatiana Štamberová

P.S. prosím o kopii na mou e-mailovou adresu. e-mail: stambero­va@volny.cz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 14. Únor 2010 - 12:58

    Pojem "zařizovací předměty" není definován v žádné celostátně platné zákonné normě, ani v judikatuře. Takže se mu raději vyhněte. Na způsobu pořízení nezáleží.

    Z hlediska ZoVB a Prohlášení vlastníka má smysl uvádět s bytem pouze součásti bytu podle §120 odst. 1 Občanského zákoníku: vše, co k bytu podle jeho povahy náleží a nemůže být odděleno, aniž by se tím byt znehodnotil.

    Sem by mohly patřit např.: vestavné skříně, kuchyňská linka se spotřebiči, demontovatelné zasklení lodžie, celé vestavěné koupelnové jádro nebo vana a sanitární keramika, vodovodní armatury, bojler, kamna, okna (nejsou-li společnou částí domu), plovoucí podlahy.

    Nábytek či koberce nebude katastrální úřad zapisovat, i když jsou snad uvedeny v kupních smlouvách.

    lake

    Vložil Katastrální úřad (bez ověření), 14. Únor 2010 - 13:12

    „Nábytek či koberce nebude katastrální úřad zapisovat, i když jsou snad uvedeny v kupních smlouvách.“

    Katastrální úřad nemá se součástmi bytu či zařizovacími předměty bytu nic společného.

    Katastrální úřad zapisuje vlastnická práva k nemovitostem a práva s vlastnickými právy související.

    Vložil lake, 14. Únor 2010 - 16:47

    Odpověď pro "Katastrální úřad (bez ověření)":

    Vy ani nevíte, co všechno nevíte. Zřejmě Vám není známo, co je Prohlášení vlastníka, jaký má obsah a že se vkládá do katastru. Není Vám zřejmé ani to, že Prohlášení se vkládá do katastru jako celek, s veškerým obsahem. Není Vám jasný ani obsah pojmu "zápis do katastru".

    Podle § 4 odst. 2 písm. (b) ZoVB Prohlášení vlastníka musí obsahovat popis jednotek, jejich příslušenství, podlahovou plochu a popis jejich vybavení. V této části tedy vlastník uvádí výčtem ty součásti jednotky, které nejsou společnými částmi domu. Může se jednat podle konkrétní situace o okna, uzavírací armatury, rozvody vody a odpadní potrubí uvnitř bytu, vodoměry, kalorimetry, otopná tělesa, termostatické ventily, zásuvky STA.

    V Prohlášení může vlastník uvést i další "vybavení" včetně těch součástí bytu, u nichž není možná záměna se společnými částmi domu (příkladmo jsem některé součásti bytu uvedl v předchozím přispěvku). Tyto části Prohlášení budou sloužit spíše jako podklady pro vypracování kupních smluv.

    Cituji namátkou z jednoho prohlášení:
    Součástí bytové jednotky je její veškerá vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, kanalizace, topení včetně radiátorů, elektroinstalace silno i slaboproudá) kromě stoupacích vedení včetně uzavíracích ventilů. (...)

    lake

    Vložil Katastrální úřad (bez ověření), 14. Únor 2010 - 18:35

    Pro lake (s ověřením):

    Katastrální úřad se při své činnosti řídí katastrálním záknem.

    Právě katastrální zákon si Vám v této souvislosti dovoluji doporučit ke studiu.

    Vložil TZP (bez ověření), 14. Únor 2010 - 20:00

    Zdravím a předávám informaci:

    Český úřad zeměměřický a katastrální – sekretariát předsedy.

    Vklad je úkon katastrálního úřadu, který má za následek vznik, změnu nebo zánik věcného práva k nemovitosti (tj. vlastnického práva, zástavního práva, práva odpovídajícího věcnému břemeni nebo předkupního práva s účinky věcného práva).

    K návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí musí být připojeny tyto přílohy:

    • listina, na základě které má být zapsáno právo do katastru nebo její úředně ověřený opis (kopie) v počtu o dva větším než je počet účastníků řízení; jedná-li se o směnu nemovitostí evidovaných v obvodu více katastrálních úřadů, v počtu ještě o dva větším pro každý další katastrální úřad; touto listinou mohou být (pozn.: podle § 36 vyhlášky č. 26/2007 Sb.):
    • smlouvy o převodu vlastnického práva k nemovitosti,
    • smlouvy o zástavním právu a smlouvy o podzástavním právu k nemovitosti,
    • smlouvy o věcném břemeni,
    • smlouvy o předkupním právu k nemovitosti s účinky věcného práva,
    • smlouvy o převodu jednotky,
    • smlouvy o výstavbě, jejíž součástí je převod spoluvlastnických podílů na pozemku,
    • dohody o vydání věci uzavřené podle zvláštního právního předpisu,
    • dohody o vypořádání společného jmění manželů a smlouvy o vypořádání vzájemných majetkových vztahů pro dobu po rozvodu, je-li předmětem vypořádání nemovitost,
    • dohody o změně stanoveného rozsahu společného jmění manželů, týkají-li se konkrétní nemovitosti,
    • dohody všech vlastníků jednotek v domě o změně vlastnictví jednotek na podílové spoluvlastnictví budovy,
    • dohody o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitostem,
    • prohlášení vlastníka budovy podle zákona o vlastnictví bytů, není-li prohlášení přílohou smlouvy o převodu vlastnického práva k první převáděné jednotce
    • prohlášení vkladatele s úředně ověřeným podpisem o vložení nemovitosti do základního kapitálu obchodní společnosti nebo do jiného obdobného jmění právnické osoby (dále jen „základní kapitál“), doloženého společenskou smlouvou nebo zakladatelskou smlouvou nebo zakladatelskou listinou nebo jinou listinou s projevem vůle právnické osoby (např. usnesení valné hromady) přijmout nemovitost do svého základního kapitálu, a v případě zvýšení základního kapitálu též výpis z obchodního nebo jiného zákonem stanoveného rejstříku dokládající zvýšení základního kapitálu,
    • prohlášení vlastníka všech jednotek v domě o zrušení vymezení jednotek v domě a změně vlastnictví jednotek na vlastnictví budovy,
    Vložil TZP (bez ověření), 14. Únor 2010 - 20:06

    Doplnění. Postupuje se podle:

    Zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, ve znění pozdějších předpisů (§ 2 – 6)

    Jaké jsou související předpisy:

    Vyhláška č. 26/2007 Sb., kterou se provádí zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem a zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky, (katastrální vyhláška)

    Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů

    Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

    Občanský soudní řád č. 99/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů

    Zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů

    Zákon č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů

    Vložil Matějka Jaroslav, 14. Únor 2010 - 11:06

    Vážená paní Štamerová,

    musíte vycházet z ustanovení kupní smlouvy, případně znaleckého posudku. Dále by vám měli být předány původním vlastníkem doklady (kopie dokladů) stávajících Nájemních smluv a Evidenčních listů, kde jsou uvedeny jednotlivé výměry a vybavení/zařizovací předměty bytu (Pasportizační list bytu). V rámci předání domu by jste měli obdržet úplnou projektovou dokumentaci stavby, včetně zanesených změn stavby, výchozích revizní zprávy a Evidenční list domu (Pasportizační list domu) včetně kolaudačního rozhodnutí a dokladů o přidělení č.p. a č.o.

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".