Úvěr SVJ na rekonstrukci balkónů, které jsou podle Prohlášení vlastníka ve vlastnictví soukromém

Vložil tazatel jaryn, 15. Květen 2013 - 17:36 ::

Je celkem běžné, podle toho co vidím ve svém okolí , trošku se o danou problematiku zajímám( 13 let statutár), že si SVJ berou úvěr na výměnu balkonů. A to i přez to, že dotyčné balkony nejsou podle prohlášení vlastníka společnou částí domu ale jsou v soukromém vlastnictví jednotlivých vlastníků. Předpokládám , že to možné je pokud s tím souhlasí 100% všech vlastníků. Má šanci si SVJ v případě takového úvěru, právně ošetřit případ, že např. v případě změny vlastníka musí vlastník který odchází a byl jedním z těch co souhlasili, že si SVJ vezme úvěr na soukromé balkóny tudíž i na jeho dorovnat zbývající částku z dluhu na balkon???

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 15. Květen 2013 - 19:46

    SVJ není banka, ale ve vašem případě má poskytovat peněžní služby jednotlivcům. Vezme si bankovní úvěr a zafinancuje opravy „soukromých“ balkonů. To vše je mimo okruh činnosti správy domu podle § 9 ZoVB. Dlužníci budou svůj dluh splácet. To bude pravděpodobně v režimu zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník.

    Je potřebné s každým budoucím dlužníkem uzavřít smlouvu o opravě balkonu s úhradou ceny díla ve splátkách. Co si SVJ do smlouvy dá je na vás. Součástí smlouvy může být ujednání, že dlužník se zavazuje splatit celý zůstatek jednorázově do 30 dnů po dni vkladu nového vlastníka jednotky do katastru. Dejte do smlouvy i smluvní pokuty pro případ prodlení.

    Mělo by to teoreticky fungovat tak, že vlastník bude splácet podle splátkového kalendáře a po prodeji jednotky uhradí celý zůstatek dluhu (neboť předpokládáme, že bude mít k dispozici částku z prodeje jednotky).

    Přesto v takové transakci zůstává velký díl nejistoty. Nezajištěná částka se může stát nevymahatelnou. Jistě víte, že dluhy bývalého vlastníka nepřecházejí na nabyvatele jednotky. Tento dluh navíc nemá žádnou spojitost se správou společných částí domu, takže samozřejmě ani on nepřechází na nabyvatele jednotky. Za dluhy společenství vůči úvěrující bance budou až do splacení ručit všichni vlastníci jednotek.

    lake

    Vložil tazatel jaryn z práce (bez ověření), 16. Květen 2013 - 10:07

    lake díky, jinší odpověď jsem neočekával. Je to hrůza jak nezodpovědně vlastníci rozhodují a jak krátce vidí… Proč by si měl např. nový vlastník , který koupí byt i s balkónem(novým) podílet na nějakých splátkách na balkón, který má již jednou zaplacený. Takže pokud vlastníci přistoupí na zhovadilost typu úvěr na věc soukromou , tak se pokusit jedině to právně ošetřit – podobně jak jsi to popsal.

    Vložil Marplová, 16. Květen 2013 - 9:01

    Dobrý den, v našem domě je to podobně. S tím rozdílem, že peníze na rekonstrukci balkonů máme, úvěr nepotřebujeme. Někteří vlastníci ale na opravu svých částí balkonů nemají peníze. Může jim tedy SVJ „půjčit“? Druhá možnost (jak mi Lake poradil) je „vyplatit“ byty bez balkonů sumou, která odpovídá ceně za opravu nášlapných ploch , které jsou majetkem vlastníků bytů. Zásadní otázka je, kolik procent jak v prvním, tak ve druhém případě potřebuje návrh ke schválení?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".