Propacení oken (novým vlastníkům bytu)

Vložil Hanka (bez ověření), 24. Květen 2011 - 13:47 ::

Chtěla jsem se zeptat: SVJ si na schůzi odhlasovalo,že se při celkové rekonstrukci domu budou proplácet okna těm vlastníkům ,kteří se je pořídili dříve.Ale jak je to s vlastníky kteří byt už s okny koupili a tuto výměnu oken si nefinancovali jako členové SVJ, kteří platili do fondu oprav?A nemají od této výměny oken fakturu znějící na jejich jméno.?..V našem SVJ máme takto koupené byty 4. Mají tito nový vlastníci bytu na toto proplacení nárok?Všichni vlastníci (kteří si okna pořizovali)si myslí,že nemají.Jelikož byt koupili za kupní cenu i s okny. Předem děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 25. Květen 2011 - 5:55

    Hanko,

    jde o typický případ, kdy spoluvlastník provedl na společné věci investici nikoliv nutnou a bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. Je zřejmé, že SVJ následkem toho vydalo na výměnu oken nižší částku, než by muselo vydat, kdyby okna v některých jednotkách nebyla již vyměněna. Jde tedy o případ bezdůvodného obohacení SVJ podle § 451, popř. § 454 ObčZ.

    Investujícímu spoluvlastníkovi vzniklo při ukončení spoluvlastnického vztahu právo na vydání bezdůvodného obohacení (nebo ekvivalentu v penězích) ve výši zhodnocení společného majetku (bez ohledu na to, jakou částku skutečně za okna zaplatil). Nárok na proplacení částky může uplatnit ten, kdo tato společná okna svým nákladem pořídil, tedy původní vlastník. Mohl ovšem tento svůj nárok převést (v kupní smlouvě) na nového vlastníka jednotky.

    Své právo na vydání bezdůvodného obohacení uplatňuje v promlčecí lhůtě podle § 107 občanského zákoníku. Tato lhůta počala plynout okamžikem, kdy došlo k zániku podílového spoluvlastnictví prodejem jednotky. Viz rozsudky Nejvyššího soudu 28 Cdo 3316/2009 a 22 Cdo 1870/2007.

    Promlčecí lhůta podle § 107 občanského zákoníku je dvouletá od okamžiku, kdy se osoba dozvěděla, kdo se na její úkor obohatil. Maximální (nepřekročitelná) doba pro úspěšné uplatnění nároku bývalého spoluvlastníka je tři roky.

    lake

    Vložil ZovB-Společenství" není ZE ZÁKONA vůbec oprávněno realizovat (bez ověření), 24. Květen 2011 - 18:43

    Vyjádření k : „Vložil Hanka (bez ověření), 24. Květen 2011 – 14:47 :: Ostatní“

    Vážená paní Hanko,

    „Společenství“ není ZE ZÁKONA vůbec oprávněno realizovat rekonstrukci domu (bezpochyby máte na mysli tzv. „zateplení“ realizované za účelem vyzískání provize od dodavatele realizujícího bezdůvodnou a předraženou zakázku).

    „Společenství“ není ZE ZÁKONA … Toto není pouze názor ZovB, ale i právní názor Nejvyššího správního soudu ČŘ a Nejvyššího soudu ČŘ.

    Musíte to risknout a doufat, že Vás žádný z vlastníků nezažaluje (je to Vaše sólo akce v které nezastupujete „společenství“) a nebude trvat na odstranění nejenom „neoprávněné“ ale i „nepovolené“ stavby.

    Řeknete si: No a co, takový prachy vživotě v pokladně (Praha) nevydělám.
    Chci být také bohatá. Paní Bakalová říkala, že Češi se ještě
    nenaučili sloužit. A já konečně chci, aby mi někdo sloužil.

    ZovB Vám drží palce, jste na „cestě ke hvězdám“, úmysl Vám nikdo neprokáže – přinejhorším řeknete, že jste „úplně blbá“.

    To bude stačit, jen jednou řeknete pravdu.

    ZovB

    Vložil jP (bez ověření), 24. Květen 2011 - 19:49

    S ZOVB vyjádřuji souhlas.

    Vložil anonymoussss (bez ověření), 24. Květen 2011 - 18:11

    Kdo by měl nárok jak vlastníci? Zajisté že mají nárok na vrácení peněz.

    Anonymoussss

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".