Převod jednotky do osobního vlastnictví - není SVJ

Vložil Šálek J (bez ověření), 23. Červen 2020 - 7:09 ::

Dobrý den,

koupil jsem podíl v BD s tím že ho potřebuji do roka převést BJ do osobního vlastnictví kvůli hypotéce. Bytové družstvo nemá s převodem problém, jen mi bylo řečeno že v domě zatím nebylo založeno SVJ a proto katastr žádost o převod vrátí. Bytový dům má 40 jednotek a BD má podíl těsně pod 50%, tak nerozumím tomu jak se mohlo převést tolik bytů před námi, když SVJ by mělo být založeno už se 4-mi vlastníky. Ve vyúčtování normálně platím fond oprav, takže nějaký správce domu být musí, jen nevím komu platí fond oprav jednotky v osobním vlastnictví. Zkusil bych se s lidmi v domě dohodnout a SVJ založit, ale já nesem vlastník jednotky, takže nemůžu SVJ vůbec spoluzakládat…

Předem děkuji za odpovědi

Šálek J.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil VN (bez ověření), 24. Červen 2020 - 8:34

    To co popisujete není ničím neobvyklým. Zpravidla to fungovalo tak , že celý dům před listopadem 1989 vlastnilo bytové družstvo a toto BD po listopadu začalo převádět byty do OV. Někdo byt převést nechtěl a tak zůstal v majetku BD. Ale s tím , že BD zůstalo správcem budovy i jako správcovskou firmou. No a vzhledem k tomu jak stará bytová družstva fungují se v řadě domů SVJ nezakládala. Já jsem v jednom takovém domě bydlel. Na schůzi-shromáždění se sešli jak vlastníci tak družstevníci a hlasovali dohromady. Jedna velká šílenost. Dle mého názoru byste se měl na družstvu dotázat kdo je správcem domu. A pokud tím správcem je družstvo , poté byste měl tlačit na družstvo, aby zorganizovali u vás dotažení všech náležitostí SVJ do konce. Ty náležitosti budou jiné, pokud SVJ vzniklo automaticky ze zákona na základě starého zákona o vlastnictví bytů a jiné, pokud ještě nevzniklo. Každopádně, kdyby váš správce opravdu fungoval, už byste SVJ měli funkční. Problémy, které máte vy mohou mít všichni ostatní vlastníci , pokud se rozhodnout svůj byt prodat.

    Vložil Justitianus, 26. Červen 2020 - 17:06

    Zarazilo mne Vaše kategorické tvrzení, že „ve vyúčtování platíte fond oprav“. Určitě to není pravda!

    • Jste-li nájemcem družstevního bytu, pak neplatíte žádný fond oprav. Platíte pouze nájemné a úhrady za služby spojené s užíváním bytu.
    • Jste-li nebydlícím členem družstva, pak neplatíte žádný fond oprav, ani nájemné, ani služby spojené s užíváním bytu.
    • Mohu Vás ujistit, že ani vlastníci jednotek neplatí družstvu žádný fond oprav.
    • Jen pro úplnost dodávám, že neexistuje ani „nákladní vlastnictví“, ani „osobní vlastnictví“.

    Pokud jde o Váš dotaz, pan JaVa Vám už udal směr, kterým by se mělo ubírat Vaše pátrání: jde zřejmě o odložený vznik SVJ. Družstvo nejspíše obdrželo z katastrálního úřadu vyrozumění, že podíl družstva poklesl pod zákonnou hodnotu. Převod dalších jednotek bude katastrální úřad blokovat, dokud nevznikne v domě SVJ jako právnická osoba.

    Vlastníkům jednotek nelze bránit v založení SVJ. Museli by to ovšem chtít! Vy jako pouhý člen družstva můžete pouze působit na vedení družstva, aby jako správce svolalo vlastníky jednotek k založení SVJ v domě. SVJ se založí schválením stanov. Následně je nutné iniciovat zápis SVJ do rejstříku. To provede rejstříkový soud na žádost osob, které jsou ve stanovách uvedeny jako první členové statutárního orgánu SVJ. Jakmile katastrální úřad ověří vznik SVJ v domě, bude možné převádět další jednotky.

    Existuje ještě další možnost, kterou byste měl ihned prověřit. Je možné, že dům je rozdělen na jednotky podle zákona č. 89/2012 Sb. a prohlášení obsahuje náležitosti stanov. V takovém případě není třeba zakládat SVJ. Správce (družstvo) má podle § 1203 povinnost konat, jakmile ztratí nadpoloviční většinu. Do 60 dnů podá návrh na zápis společenství vlastníků do rejstříku a nejpozději do devadesáti dnů svolá shromáždění. Neučiní-li to, může tak učinit kterýkoli vlastník jednotky.

    Justitianus

    Vložil JaVa, 23. Červen 2020 - 8:36

    Nejprve si musíte zjistit, zda se ve vašem případě nejedná o tzv.odklad vzniku SVJ dle § 9,odst.4 z.č.72/1994 a § 24 odst.2 z.č­.311/2013 Sb.,

    http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj

    Přeji hezký den.JaVa

    PS.Jelikož jste zřejmě v časové tísni,doporučuji Vám přihlášení na tento web a oslovení někoho přes „admina“.

    Vložil osobní vlastnictví (bez ověření), 23. Červen 2020 - 8:05

    Osobní vlastnictví a fond oprav neexistuje. Vy raději nic nezakládejte, nevíte nic.

    Vložil Šálek J (bez ověření), 23. Červen 2020 - 8:28

    Já vím že toho moc nevím. Začal sem to řešit předevčírem. Proto se taky ptám :)

    Vložil Petr, 26. Červen 2020 - 16:50

    Zkuste hledat zde nebo na internetu

    1/ položit dotaz na portalobydleni cz

    2/ www.svjpravnik.cz info@svjpravnik­.cz +420776 578488

    3/ nedoma-advokatka.cz/tran­sformace-bd-na-svj/ JUDr. Jarmila Nedoma, advokátka Ozvěte se mi:
    Tel.: +420 774 411 933
    E-mail: jarmila@ne­doma-advokatka.cz

    4/ www.portalsvj.cz/…zstva-na-svj z r. 2015

    5/ www.portalsvj.cz/…-z-bd-do-svj z r. 2010

    6/ www.portalsvj.cz/…i-tvorba-svj

    7/ www.portalobydleni.cz/…meni-na-svj/

    8/ https://radceprovasinemovitost.cz/…vlastnictvi/

    Vložil Justitianus, 26. Červen 2020 - 17:50

    Celý příspěvek pana Petra je bez jakéhokoliv užitečného obsahu. Jsou to buď odkazy na zastaralé informace, nebo nesmysly, které tazateli nejsou naprosto k ničemu.

    Jak se má pan Šálek zařídit – na to už zde odpověď dostal. S pravděpodobností hraničící s jistotou se jedná o situaci odloženého vzniku SVJ podle § 1203 zákona č. 89/2012 Sb., nebo podle § 24 zákona č. 311/2013 Sb.. Zákon uvádí jednoznačně kdo má jednat, kdy má jednat, a jakým způsobem má jednat.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".