Převod fondu oprav - snížený o dluh

Vložil Kateřina-S, 12. Listopad 2012 - 8:52 ::

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Vzniklo nám ze zákona společenství vlastníků. Se současným družstvem budeme uzavírat smlouvu o zajišťování správy. Družstvo bude správcem i kvůli splácení dlouhodobého úvěru. Jsme teprve na začátku a máme zakládat účet u banky, na který nám družstvo převede fond oprav. Máme v domě dlouhodobého dlužníka, ze kterého se družstvu samotnému nepodařilo nijak dluh získat, jde o 90 tis. Kč. Teď nám chtějí na nový účet společenství přeposlat náš fond o tuto částku nižší. Je tento postup vůbec možný? Může družtvo takto vyřešit tento problém? Vzít lidem, kteří platí, jejich naspořené peníze. Jsem začátečník, tak se omlouvám za možná nepřesné vyjadřování. Děkuji. K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kateřina-S, 13. Listopad 2012 - 10:33

    Dobrý den, děkuji za Vaše názory. Byt je převeden do OV již v roce 2009 a dluh narůstá od roku 2010, kdy vlastník přestal platit. Proto mě překvapilo, že skoro tři roky s tím družstvo nic nedělalo a dluh nijak nevymáhalo. Až teď ho převedou na společenství, které teď vzniklo. Vím, že mi správce nic hradit nebude, ale nemyslela jsem, že to strhnou platičům. Tak bude holt na společenství, aby dluh vymohlo. S pozdravem. K.

    Vložil Krupp, 13. Listopad 2012 - 11:53

    Paní Kateřino,
    SVJ zřejmě vzniklo již v roce 2010. To , že nevyvíjelo, žédnou činnost a nemělo zvolené žádné orgány je jeho problém a problém vás jako vlastníků. Držstvo nejspíš vykonávalo správu, aniž o tím někdo pověřil. není tedy nikomu odpovědno. Pak se budete těžko domáhat nápravy.
    Budete mít problém nejspíš i s tím, že nevedlo žádné účetnictví.
    Nechápu, proč vlastníci platili družstvu. Dlužník může namítat, že družstvu neměl důvod platit a bude mít pravdu

    Jirka

    Vložil Krupp, 13. Listopad 2012 - 9:54

    Družstvo by mělo dluh nejdříve vymoci. Většina družstev má ve stanovách možnost vyloučit dlužníka z družstva. Pokud to ve stanovách má, mělo by jej vyloučit. Pak provést finanční vypořádání. Při dluhu 90 tis. by pravděpodobně měl být u tohoto člena přeplatek, který se mu vrátí. Současně se uzavře nájemní smlouva za místně obvyklé nájemné. Pokud by nájemník dále neplatil a vznikl by opět dluh, je možno zrušit nájemní smlouvu a podat k soudu návrh na vyklizení bytu. Byt pak družstvo může prodat komukoliv. Pochopitelně to může být složitější a záležet na konkrétních podmínkách. Proto se může hodit pomoc právníka. Rozhodně by družstvo nemělo tento byt předávat do vlastnictví. Jirka

    Vložil lake, 13. Listopad 2012 - 7:28

    Kateřina napsala: „Může družtvo takto vyřešit tento problém? Vzít lidem, kteří platí, jejich naspořené peníze.“

    Kateřino, Váš pohled je v rozporu se skutečností. Jaké naspořené peníze má kdo komu vzít? Sama píšete, že družstvo naopak hodlá na SVJ převést všechny zálohy na správu domu, které si vlastníci jednotek u něj uložili. Domníváte se snad, že by družstvo mělo platit něco navíc? K tomu nemá naprosto žádný důvod.

    Snad byste nechtěla, aby správce ze svého rozpočtu něco hradil za vlastníky-neplatiče? Rozdělení (vrácení) souhrnné částky záloh jednotlivým vlastníkům jednotek si musíte zařídit mezi sebou vy, vlastníci domu.

    lake

    Vložil Dušan, 12. Listopad 2012 - 11:51

    Rozhodující je, zda je ten dlužník vlastníkem bytu, nebo nájemníkem družstva.
    Pokud by bylo vlastníkem bytu dlužného nájemníka družstvo, jde o dluh družstva, a to ho musí uhradit. V případě, že jde o byt ve vlastnictví dlužníka a nepodařilo by se dluh vymoci, ručí za závazky SVJ všichni vlastníci v poměru, který odpovídá velikosti jejich spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".