Potvrzení na příspěvek na bydlení

Vložil Anonymous, 24. Leden 2010 - 16:15 ::

Jako předsedu výboru mně jeden vlastník požádal o potvrzení výše záloh na teplo a vodu na formulář žádosti o příspěvek na bydlení. Na sociálním odboru po něm chtějí doložit že jsem oprávněný výši záloh potvrdit. Máte někdo zkušenost s čím se sociání odbor spokojí. Já osobně si myslím že jediný možný doklad je ověřený výpis z obch.rejstří­ku. Krejčí

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krejci (bez ověření), 24. Leden 2010 - 19:13

    Jsme malé SVJ (48 bytů) a správce nemáme já dotyčnému vlastníkovi říkal že jediné co podle zákona č.117/1995 musí doložit je výpočtový list na kterém má stanovené zálohy a zbytek si musí sociálka zjistit sama z obchod.rejstříku. Děkuji za vaše názory. Krejčí

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 24. Leden 2010 - 17:18

    U nás stačí předložit Změnové hlášení, které nám posílá správce, vždycky když se mění platby za služby či FO. Úřednice si odtud platby za teplo a vodu opíše a žádným potvrzením neprudí…

    Vložil lake, 24. Leden 2010 - 17:20

    Městské úřady a jejich sociální odbory jsou součástí státní správy.
    Rejstřík společenství vlastníků jednotek vede rejstříkový soud, což je rovněž součást státní správy.

    Vy tedy nic dokládat nemusíte. Sociální odbor je povinen zjistit si příslušnou skutečnost sám přímo z databáze rejstříkového soudu. Domnívám se, že pokud s tím obtěžují žadatele o příspěvek, porušují zákon.

    lake

    Vložil Steve (bez ověření), 24. Leden 2010 - 20:18

    Tento problém má přinejmenší dvě vzatové roviny: 1. státní správa – občan ČR; 2. občan ČR jako člen SVJ – příslušný orgán SVJ. Současně na základě dotčeného problému je nutné předeslat, že na jakoukoliv žádost člena SVJ by měl, z hlediska principu členství (stanovy), výbor SVJ (potažmo shromáždění SVJ) odpovědět nebo i vystavit požadovaná potvrzení (v tomto případě možná spíše prohlášení). A teď k praktickému řešení: pokud se člen SVJ dostane do tíživé životní situace, že není schopen přispívat na „provoz“ svého bydlení, je podle současných českých právních norem oprávněn, jako občan ČR (ale i cizinec s příslušným statutem), žádat místní správu sociálního zabezpečení o sociální příspěvek. Je jasné, že tato státní instituce potřebuje faktické podklady. Na koho jiného by se měla obrátit o jejich předložení, než toho, kdo žádá o příspěvek? Pak je jasné, že se o potvrzení požadovaných údajů, dožaduje člen SVJ (sociální případ) svého statutárního orgánu. Mé doporučení je takové, že se těmto „potvrzením“ absolutně bránit, je neúčelné a zároveň poškozující především z těchto důvodů:

    • pokud člen SVJ „nemá“, je lepší, když pomůže stát (vyhnutí se exekučním problémům);
    • pokud se člen SVJ obrátí na soud, stejně nakonec výbor SVJ „povolí“ (člen SVJ má na takové potvrzení z hlediska Ústavy právo: no, ale třeba i za úplatu);
    • pokud by si státní správa postavila hlavu a řešila by to soudně (zájem žadatele), nakonec by požadované údaje stejně dostala (SVJ by soudní výlohy nakonec zcela jistě hradil).

    Tedy vše vyznívá tak, že SVJ by měl zvolit nejoptimálnější řešení: tedy požadované potvrzení vystavit. Steve

    Vložil Krejci (bez ověření), 24. Leden 2010 - 21:31

    Já samozřejmě patřičné potvrzení na patřičný formulář ve formě razítka a podpisu vystavil ale úřednice požaduje něco co prokáže, že jsem oprávněný takovéto potvrzení vystavit. A že není razítko podvrh. Myslím že je to přehnaný požadavek potvrzení např. od družstva nikdo na úřadě nezpochybňuje přitom po právní stránce jsou si oba subjekty rovni. Krejčí

    Vložil Krejci (bez ověření), 24. Leden 2010 - 21:39

    Zapomněl jsem připsat že prohlášení které jsem úřednici poslal zpochybnila také. Se slovy že „To si může napsat každý sám a nedokazuje to že razítko není padělek“ Krejčí

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 24. Leden 2010 - 23:22

    Vzhledem k tomu, že vašeho souseda a potažmo i vás tato procedura bude nejspíše čekat každý kvartál, tak by bylo dobré hned na začátku stanovit jasná pravidla hry. Já bych asi rovnou napsal mail na MPSV, jak tento problém řešit…

    Vložil lake, 25. Leden 2010 - 8:07

    Nemyslím si, že by SVJ mělo dokládat něco kvartálně. SVJ zpracovává rozpis záloh zpravidla jednou ročně. Je-li to v něm takto uvedeno, pak postačí poskytnout úřadu rozpis záloh na počátku roku.

    Žadatel o příspěvek bude možná muset dokládat kvartálně, že skutečně platí (předloží úřadu složenky nebo výpisy ze svého účtu). To se však SVJ nijak netýká.

    Pro úřad je důležité, aby rozpis záloh měl všechny náležitosti. SVJ by mělo zhotovovat rozpis v písemné podobě. Uvede v něm odděleně rozepsané zálohy na služby a zálohy na správu. Rovněž splátky úvěru. Dále den splatnosti a údaje o bankovním spojení. Je vhodné uvést, na kterém shromáždění byly odsouhlaseny rozepisované částky.

    Rozpis musí samozřejmě být řádně označen, to jest musí být v něm uvedena identifikace SVJ (název, adresa, IČO), dále identifikace vlastníka, kterému rozpis náleží. Listina musí být podepsána oprávněnou osobou (předesda nebo pověřený vlastník). U jména podepisujícího musí být uveden dodatek (označení funkce) v souladu se zápisem v rejstříku SVJ. Neuškodí, je-li podepisující identifikován i svým rodným číslem nebo adresou bydliště a datem narození.

    Zhotovuje-li rozpisy správní firma, k podpisu pracovníka by měl být připojen dovětek, že podepisující jedná jménem SVJ na základě smlouvy o správě ze dne ...

    lake

    Vložil Steve (bez ověření), 24. Leden 2010 - 22:11

    V tomto případě skutečně záleží na vaší osobní odvaze se podrobit zlovůli „kravské zhovadilosti“ výkonu úřednice stání správy. Pokud zaujmete postoj podrobujicího se, budete mít klid, ale nakonec prohraje příslušný člen SVJ; pokud do sporu půjdete a budete žádat např. o „slyšení“ vedoucího referenta příslušného oddělení, do budoucna si už takový úředník „možná“ neškrtne. Je to věcí odvahy, to vám nikdo neřekne, co je OK. Já osobně bych do toho šel. I kdyby mi za to člen SVJ nestál, myslím, že válcování byrokracie státní správy je věcí cti občana tohoto státu. Ale nikomu tento postup nevnucuji. Je však nakonec příjemné, když samotná státní byrokracie je „poražena“…Pro ten pocit To stojí…Steve

    Vložil lake, 24. Leden 2010 - 22:15

    Pane Krejčí,

    Že zálohy stanoví a vymáhá SVJ, si ona úřednice může ověřit přímo v Zákoně o vlastnictví bytů. Tam se také dočte, že statutárním orgánem společenství je výbor nebo pověřený vlastník a že za výbor jedná navenek jeho předseda.

    Že váš dům spravuje SVJ, si může ověřit na webových stránkách rejstříkového soudu, nebo (pokud to chce mít černé na bílém) dožádá si sama výpis z rejstříku na základě § 13 zákona č. 500/2004 Sb.. Tím zároveň zjistí, že předsedou výboru a osobou oprávněnou jednat za SVJ jste vy.

    Pak už zbývá jenom doložit, že podpis pod listinou je skutečně Váš. Nechejte jej tedy úředně ověřit.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".