Počet osob

Vložil rancupka, 11. Duben 2019 - 18:11 ::

Dobrý den. Prosím o radu jak postupovat v případě, že vlastník, který pronajímá byt neudá správný počet osob v bytě. Víme, že tam měla 5 dělníků a na roční vyúčtování nahlásila osoby dvě. Na dotaz, že jich tam bylo pět, řekla, že 2. A co my teď s tím? Můžu to jako předsedkyně sama upravit nebo nemůžu? Proč máme platit za někoho elektřinu ve společných prostorách? díky za radu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil osma, 12. Duben 2019 - 12:11

  Rancupko,

  na tomto portále se stále více zapomíná na to, že idea společenství vlastníků vznikla pro zjednodušení správy domu. Jak zde již bylo řečeno,nikdy neexistuje 100% spravedlnost. Nevnášejte do toho svoje pocity, pokud jste v mateřské školce a neumíte přiznat pravdivě počty lidí, předělejte rozúčtování na jednotky a máte po starosti. Lidé mají takovou spravedlnost, jakou si zaslouží.

  Vložil VN (bez ověření), 12. Duben 2019 - 11:05

  Nicméně proto tyto případy je dobře , pokud se náklady typu úklid a osvětlení chodby nerozpočítávají na osoby , ale na bytové jednotky. Pokud vaše vlastnice udává nesprávný počet osob… musíte dokazovat. A to bude problém. Kameru kamerového systému (pokud ji máte v bytě) nesmíte natočit tak , aby snímala vchod do bytu. A jak jinak to dokázat před eventuálním soudem ? Možná svědectvím několika na sobě nezávislých sousedů. Ale zlanaříte někoho k takové spolupráci ? A vůbec. Těch pět dělníků tam měla celoročně ? Anebo třeba někdy pár dnů ? Je vůbec někde v zákoně definováno konkrétně , jak dlouho musí dotyčný v domě nocovat , aby jej vlastník musel nahlásit ? Já si myslím , že nikoliv. Vykašlete se na to. Jsou důležitější věci.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Duben 2019 - 15:16

  Co chcete dokazovat? Počet osob je ten nejpitomější parametr, který si můžete zvolit pro rozúčtování nákladů. Ročně platím (podle velikosti podílů) cca 170 kč za osvětlení chodeb. O těch drobných se někdo handrkuje?

  Vložil MartinBvp, 12. Duben 2019 - 18:27

  Počet osob bydlících v bytové jednotce je důležitý faktor! Je problematické to hlídat i dokazovat. Počet osob se v bytových jednotkách počas kalendářního roku mění o to je to komplikovanější. Dle našich stanov je povinnost vlastníka hlásit změnu počtu osob v bj do jednoho měsíce, ale kdo to dělá? Řešil jsem ted´ situaci, kde bylo zjištěno u jednoho společenství , že mají 10 let prošlé vodoměry! Kamarádovi došlo vyúčtování , kde má platit cca 140m3 studené vody. Jeho spotřeba v předešlých letech byla 20–30 m3 SV. Takže prošlé podružné vodoměry se nesmí použít při vyúčtování! Bude se podávat reklamace vyúčtování a žádat o výpočet náhradním způsobem. Tedy dle počtu osob!!! Bydlí sám, ale má nahlášený počet osob 3 za zúčtovací období roku 2018. Takže na osobu vychází spotřeba cca 25m3 SV a takhle zaplatí 75m3 studené vody, plus TUV krát 3. Tak co ted´ ? Nejedná se o drobné za el.společných prostor.

  Vložil Zdeněk II (bez ověření), 14. Duben 2019 - 9:57

  MartineBvp, ve vámi uváděném příkladu vašeho známého nevidím v řešení problém. Jak správně uvádíte, pokud s vyúčtováním služeb jeho příjemce služeb nesouhlasí, je nezbytné uplatnit reklamaci na takové vyúčtování, v němž uvést důvody, pro které je takové vyúčtování vadné. Pokud předpokládá váš známý, že bude problém v počtu osob registrovaným v jeho jednotce v zúčtovacím období, pak samozřejmě v reklamaci vyúčtování by měl uvést, jaký počet osob v jeho jednotce v konkrétním zúčtovacím období byl, respektive, že nedošlo v počtu osob k žádným změnám v porovnání s předchozím obdobím. Pokud bude chtít družstvo tvrdit cokoli jiného, tedy uvádět počet osob v jednotce jiný, pak nechť takovou skutečnost nepochybně prokáže. Pokud máte pochybnosti o tom, zda družstvo bude ochotné provést na základě vaší reklamace vyúčtování jinak, než podle podružných měřidel, která neodpovídají platným zákonům, tak jsem vám sdělil,že znám zaručený postup, jak družstvo donutit respektovat platné zákony, aniž bych se s družstvem musel soudit. A garantuji, že se vedení družstva bude divit i ušima.

  Vložil BSAD (bez ověření), 11. Duben 2019 - 22:26

  Třeba paní pronajala byt opravdu pouze dvěma osobám, ty si zvaly návštěvy a ona o tom ani nemusela vědět. To je běžné. Problém asi bude v tom, že je zapomněla představit.

  Existuje povinnost nahlašovat změny počtu osob, dokonce se sankcemi. Důležitá je ovšem doba jejich pobytu. Viz. zákony č. 89/2012 Sb. a č. 67/2013 Sb. a diskuze např. zde a zde. To po 18. letech jistě víte.

  Předpokládám, že máte přehled o skutečném počtu osob ve všech 24 bytech, když řešíte krátkodobou spotřebu společné elektřiny třemi lidmi („Víme, že tam měla 5 dělníků a na roční vyúčtování“). To snad i pošťačka v tom roce propálila více.

  Vložil JarekSVJ, 11. Duben 2019 - 18:33

  rancupko … v našem debilním SVJ 22 bytů neúčtujeme nic podle počtu osob… , účtujeme např. : podle spoluvlastnického podílu, nebo podle spotřeby… atd. ale vše máme řádně popsané v našich stanovách… např. společnou elektřinu rozdělujeme podle spoluvlastického podílu....... máme to ve stanovách a byla to vůle vlastníků… čest práci ty potvůrko…

  Vložil Jerry (bez ověření), 12. Duben 2019 - 9:35

  Kdyz to mate ve Stanovách, pak je to v pořádku, ale dle mého názoru absolutně nespravedlivé.Tim padem ani nevíte, kolik lidí máte v domě. A tak se zeptám. Kolikrát denně si babička, která tam žije sama, rozsvítí oproti 4-členné rodině? A to má i spojitost např. s úklidem. I placení úklidu by mělo být na osoby, nikoli na byty či podíly. Spravedlnosti zdar :)…

  Vložil Misme, 12. Duben 2019 - 10:33

  ;-) Babička může mít rozvětvenou přízeň, která ji navštěvuje – např. babička je excelentní kuchařka, vyvařuje, vnoučata a děti konzumují, dělají babičce společnost, ale spát chodí jinam. Tato „přízeň“ rozsvítí možná vícekrát a zašlape chodby více, než pětičlenná rodina, kde rodiče jsou zaměstnaní a děti v předškolních nebo školních zařízeních. Vážně vám přijde i za této okolnosti nespravedlivé jak to vede JarekSVJ? U nás třeba máme zase úklid, výtah, elektřinu… na jednotku. Určitě to JarekSVJ ani my nemáme ideální, ale aspoń nemusíme sledovat počty osob.

  Vložil recepční (bez ověření), 12. Duben 2019 - 11:07

  „Určitě to JarekSVJ ani my nemáme ideální, ale aspoń nemusíme sledovat počty osob“

  Samozřejmě,že máte pravdu Vy i JarekSVJ.Pokud v domě není pouze jediný vchod/východ, s nepřetržitou recepční službou, u které se „musí všichni povinně hlásit“,nebo zasloužilá „domovní důvěrnice“ hlídající vše ,co se v domě šustne,pak většinou náklady na sledování počtů osob v bytových jednotkách, převyšují, to Vaše puntíčkářské účtování, podle osob.

  Zřejmě „výboři“ nemají nic jiného na práci.

  Vložil . (bez ověření), 12. Duben 2019 - 10:11

  Spravedlnost je krásna věc, ale zkuste jí definovat. To co je pro někoho 100% spravedlnost je pro jiného 100% nespravedlnost.Čí spravedlnost preferujete vy, vaši?

  Vložil Lemm (bez ověření), 11. Duben 2019 - 18:39

  Kolik ‰ mas v krvi?

  Vložil MartinII, 12. Duben 2019 - 16:26

  O které služby se jedná ?

  Viz také 67/2013 Sb., § 2 a § 5.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".