OPRAVA PŘÍJEZDOVÉ CESTY KE GARÁŽI

Vložil Míša (bez ověření), 11. Únor 2024 - 17:57 ::

Dobrý den, mám prosím dotaz, jsme SVJ o dvou vchodech, celkem 18 bytů a z boku domu je garáž, která je v osobním vlastnictví jednoho z majitelů bytu, ten zde bydlí a garáž užívá. Ke garáži vede příjezdová cesta, která je ovšem ve vlastnictví všech 18 majitelů bytů, každý má na cestě určitý podíl. Nyní vlastník garáže chce cestu ze zámkové dlažby opravit neb se propadá. Tato cesta se v minulosti dělala nová ze zámkové dlažby a z peněz všech vlastníků. Z mého pohledu se práce převzala, přestože zámková dlažba byla špatně provedena … Já jsem nyní nově zvolená předsedkyně SVJ a vlastník garáže požaduje opravení cesty z peněz SVJ. Jsem toho názoru, že jako SVJ máme málo peněz a ty, které máme chceme využít na opravy věcí, které budou k užitku všech majitelům (nové domovní zvonky, čipové karty, vymalování chodeb apod.). Cestu využívá jen majitel garáže, nedá se tam ani parkovat, teda, max jedno auto, ale to by byl zase problém, kdyby majitel chtěl vyjet z garáže … Na schůzi SVJ chci přednést, ať si cestu odkoupí a opraví na své náklady a i kdyby si cestu neodkoupil, tak tím, že jí využívá jen on, měl by si jí opravit za své. Můžu znát Váš názor prosím? Předem moc děkuji Míša

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 12. Únor 2024 - 9:37
  • „… garáž, která je v osobním vlastnictví jednoho z majitelů bytu …“

  Neexistuje ani osobní, ani nákladní vlastnictví. Snad si to pletete s vlaky. Potřebujeme vědět fakta – co je o tom uvedeno v katastru.

  • „„… vlastník garáže požaduje opravení cesty z peněz SVJ.“

  ➡️ Kdo je podle katastru vlastníkem garáže, pozemku pod garáží, cesty ke garáži a pozemku pod cestou? Je garáž „černou“ stavbou? Je umístěna na vlastním pozemku, nebo na cizím? Existuje zapsané věcné břemeno?

  ➡️ Napište také co je v prohlášení uvedeno o stavbě garáže, o pozemku pod garáží, o stavbě cesty a o pozemku pod cestou.

  ➡️ Dále: Nepíšete nic o tom zda cesta ke garáži je sjízdná. Pokud ano, pak požadavek na nové vydláždění je možné rovnou odmítnout a nezabývat se jím už.

  Nepíšete o těchto záležitostech nic. Proto se nedá odpovědět. Myslíte si snad, že máme křišťálovou kouli a jasnovidecké schopnosti. Není tomu tak.

  Justitianus

  Vložil Mido (bez ověření), 12. Únor 2024 - 12:29

  Děkuji za Vaše reakce, nejsem právník pane Justitianus :-) odpovídám tedy z toho, co jsem dohledala:

  • vlastníkem garáže je dle katastru pán, který jí užívá, má své číslo jednotky a LV – jednotka vymezená dle zákona o vlastnictví bytů, nejsou zde evidována žádná omezení, žádné zápisy, žádný způsob ochrany
  • pozemek pod garáží, která je součástí domu je dle katastru je v podílovém vlastnictví všech členů SVJ (BJ 18)
  • cesta ke garáži a pozemek pod ní je dle katastru (ostatní plocha, ostatní komunikace) v podílovém vlastnictví všech BJ
  • garáž není černou stavbou, je součástí domu (starší cihlová zástavba ze 60tých let)
  • věcné břemeno není
  • nevím o žádném prohlášení o stavbě neboť znova opakuji, garáž je součástí domu
  • cesta je sjízdná, ale propadá se zámková dlažba
  Vložil Justitianus, 12. Únor 2024 - 20:37

  Děkuji za informace. Můžeme to tedy rozřešit.

  • „… vlastník garáže požaduje opravení cesty z peněz SVJ.“

  Garáž je nebytovou jednotkou, takže vlastník jednotky má právo cesty od nejbližší pozemní komunikace až k vjezdu do garáže.

  To ovšem neznamená, že by SVJ muselo tu cestu extra vydláždit. Postačuje že je sjízdná. O případné opravě cesty by mohlo rozhodnout shromáždění.

  • „… Kdyby si cestu neodkoupil, tak tím, že jí využívá jen on, měl by si jí opravit za své.“

  Přestaňte fantazírovat o nesmyslech. Zabývejte se jen tím, co je Vaší povinností řešit – a to je správa domu a pozemku.

  Justitianus

  Vložil Mido, 12. Únor 2024 - 21:16

  Moc děkuji za Vaši odpověď. A taktéž děkuji za poznámku o fantazírování :-))) docela mě v dobrém slova smyslu bavíte:-) Nicméně si vážím Vašich rad. Příští týden máme schůzi SVJ, kde to budeme řešit a jako předsedkyně SVJ navrhnu schválit důležitější věci, které je potřeba udělat pro náš dům a pro VŠECHNY než je cesta pro JEDNOHO člověka. I to může být řešením co myslíte? Mido

  Vložil Mido (bez ověření), 12. Únor 2024 - 12:33

  Omlouvám se, ale nevím přesně jak to tu chodí, takže mi to nešlo vložit moje jméno Míša, proto jsem odpověděla, jako Mido, děkuji za Vaše komentáře Míša

  Vložil MartinII, 12. Únor 2024 - 13:15

  Nevím jak fungují nicky „bez přihlášení“ (možná platí jen 1 den). Proto se pak hlásí pod jinými (např. kdysi Majlou kvůli problémům se SBDFM).

  Asi je nejlepší si založit svůj nick.

  Pokud vidíte vlevo

  Uživatelské jméno: *

  Heslo: *

  GDPR: Přihlášení je platné i po … .

  Vytvořit Nový účet

  Zaslat nové heslo

  tak klikněte na Vytvořit Nový účet. Vyplníte a potom odkliknete na administrátorem zaslaný email.

  Vložil Mido, 12. Únor 2024 - 21:13

  Děkuji moc za radu, už jsem ofiko přihlášená :-) Mido

  Vložil Petr, 12. Únor 2024 - 12:04

  Přesně tak. Pokud tohle tazatelka nesdělí, nemá cenu se namáhat s časově náročnou radou. Tazatelka možná shání relevantní informace i z katastru nemovitostí. Ne všechny jsou ve veřejně přístupném náhledu.

  Vláken o problematice pozemků před domem, za domem a okolo domu je zde hodně.

  www.portalsvj.cz/…ytovym-domem

  Pozemek před bytovým domem

  Vložil Haanina (bez ověření), 25. Srpen 2023 – 11:55 ::

  www.portalsvj.cz/…mu-a-pozemku

  Rozdílné spoluvlastnické podíly k domu a pozemku

  Vložil Eva (bez ověření), 12. Říjen 2023 – 17:38 ::

  www.portalsvj.cz/…r-okolo-domu

  Dvur okolo domu

  Vložil Blacky (bez ověření), 21. Duben 2021 – 8:35 ::

  Vložil VN (bez ověření), 12. Únor 2024 - 8:30

  že opravu cesty zaplatí SVJ, nicméně si z vlastníkem garáže domluví způsob, jak tento vlastník garáže SVJ tuto částku uhradí. Zda jednorázově nebo ve splátkách. Podle mého názoru jde o stejnou situaci, jako když cesta k Vašemu domu/chatě/chalupě vede přes cizí pozemek.

  Vložil Petr, 11. Únor 2024 - 19:33

  "SVJ 2 vchody, z boku domu garáž majitele 1 BJ. Ke garáži příjezd ve vlastnictví všech 18 BJ. Vlastník garáže chce cestu opravit.

  … Jsem nově zvolená předsedkyně SVJ, vlastník garáže požaduje opravu cesty z peněz SVJ. Cesta byla pořízena z peněz všech vlastníků. Peníze všech chceme využít k užitku všech. Cestu využívá jen majitel garáže, může tam parkovat max. 1 auto, ale byl i tak by byl problém užívání garáže. Na schůzi SVJ navrhnu ať si cestu odkoupí a opraví na své náklady a kdyby cestu neodkoupil, tak tím, že jí využívá jen on, měl by si jí opravit za své"

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Justitianus nemusel kárat kvůli pojmu „osobní vlastnictví“.

  • „Cesta se dělala z peněz všech vlastníků“

  Dotaz: PROČ „SE VLASTNĚ DĚLALA“, když ji využívá jen vlastník garáže ?

  Ohledně vámi uvažovaného prodeje (a zřejmě změny Prohlášení) je otázka zda prodej musí odsouhlasit všichni (požadované kvórum si zjistěte) a to by bezpochyby vetoval vlastník garáže.

  Uveďte co je uvedeno o cestě

  • nejen v Prohlášení
  • ale také v katastru (tedy na www.cuzk.cz, pro úplnost vč. typu parcely) a způsobu využití
  • co je v Prohlášení o cestě a garáži (hlavně v popisu BJ která garáž využívá)

  Pozn: Pokud máte 18 BJ, tak tedy zřejmě máte dále 1× „nebytovou“ jednotku čís. např. 101 (i když dle NOZ je „nebyt“ chápán jako „byt“ viz § 1158), tudíž máte vlastně 19 BJ.

  Pozn: jste předsedkyně SVJ jak píšete NEBO předsedkyně VÝBORU ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".