Odkup společných prostor

Vložil Blanka Kočí, 11. Březen 2021 - 7:58 ::

Prosím pěkně o radu, zda se vůbec do něčeho takového pouštět…Máme koupený byt 3+1 v přízemí panelového bytu a náš byt sousedí se společenskou místností. Pokud bychom tento pokoj odkoupili, měli bychom další pokoj pro děti (který nyní z rodinných důvodů velmi potřebujeme). Mám se do takové akce vůbec pouštět? Co musím vše vyřídit, co mě čeká? Paní která dělá na bytové družstvu mně od toho docela odrazuje, že je to hrozné papírování. Již jsem oslovila všechny majitele bytových jednotek zda by s odprodejem souhlasili, ale prozatím neodpověděli všichni. Dali jsme nabídku 200 000Kč za ten pokoj, ale bylo mi sděleno, že to není takto jednoduché, že cena se bude odvíjet od celkové hodnoty panelového domu a pak nějakým propočtem vyjde cena a prodejní cena může být ±5% z odhadu. Tato místnost je nepoužívaná. Jen 1× – 2× do roka se zde konali schůze. Může mít cca 3×4 metry asi. Tento odkup i rekonstrukci jsme chtěli řešit přeúvěrováním stávající hypotéky+navýšení. Jak se pohybují nyní ceny? Jakou asi tak může mít hodnotu tento pokoj? Panelový byt je po celkové rekonstrukci (stupačky, výtah, střecha, zateplení, okna). Bylo mi řečeno, že vlastně všem majitelům se pak změní podílové vlastnictví a to se potom musí zapsat do katastru nemovitostí. Panelový dům má 23 bytových jednotek (někde jsou třeba i 3 spolumajitele, někde jen 1, takže cca 50 spolumajitelů, takže můžu počítat 100 000Kč jen zápisy do KN?

Moc děkuji za případné rady a pomoc.

S pozdravem Blanka Kočí

  • změna prohlášení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Emilie Tomášková (bez ověření), 13. Březen 2021 - 19:37

Mám podobný problém, ale opačný. Také chtějí někteří členové SVJ je nás celkem 5,odkoupit společné prostory aby si zvedl podíl a měl větší možnost rozhodování. Jsem povinna s tím souhlasit ? jak se mám zachovat, když s tím nesouhlasím.Mám možnost odporovat a oponovat ?

Vložil MartinII, 13. Březen 2021 - 21:02

Upřímně řečeno, to je dotaz na povytažení obočí, jak by řekl jeden bývalý politik. A na povzdech nad znalostmi těch, kteří hlasují o záležitostech SVJ (i velmi závažných).

Máte něco podobného stanoveno v zákoně, kterým se řídí SVJ ? Nebo snad ve stanovách (i když tam by taková úmluva mohla být jistě zpochybněna).

Neodvážím se do povinností člena spolku plést zákony vyšší priority.

Přečtěte si alespoň zde vlákna na téma „odkup společných místností“. Najdete toho zde a na netu dost bez ohledu na to, jak je právní pojem správně.

Zde např.

www.portalsvj.cz/…ch-prostor-0#…

Vložil ppp (bez ověření), 21. Únor 2020 – 12:44

… že prodat a koupit lze něco, co existuje jak fyzicky, tak právně. Abyste mohla koupit střešní či půdní prostor, musely by tyto být vymezeny jako jednotka v katastru, což nebývá – obvykle se jedná o společné části domu. Váš záměr můžete realizovat Smlouvou o výstavbě (viz zákon).

Na internetu např.

www.nemovitostprofi.cz/…ayX0×icUK50/

17.9.2014 – Odkoupení společných částí

Dotaz:

Vlastník jednotky požádal ostatní členy společenství s záměrem odkoupit část společných prostor SVJ. Jaký je postup pro uskutečnění toho záměru. … co když to nějaký vlastník odmítne, … Není nám jasný praktický postup transakce a prosíme o vysvětlení a uvedení postupu.

Odpověď:

Bohužel jste uvedli velmi málo informací na to, abych Vám mohla sdělit přesnější odpověď. V zásadě jsou ale možné 3 cesty, jejichž aplikace ZÁLEŽÍ NA TOM, CO JE MYŠLENO POJMEM „ODKOUPIT SPOLEČNÉ PROSTORY“:

  1. buď chce vlastník jednotky část společných prostor stavebně připojit ke své jednotce (připojení bude vyžadovat stavební úpravy); pak je nezbytné celou situaci řešit prostřednictvím smlouvy o výstavbě
  2. nebo chce vlastník prostory přičlenit ke své jednotce a toto přičlenění nevyžaduje stavební úpravy (např. se bude jednat o samostatný sklep, který doposud nebyl součástí jednotky, ale byl součástí společných prostor). Tento případ je nutné řešit změnou prohlášení vlastníka
  3. nebo se jedná o společné prostory, které se nemohou z určitých důvodů stát součástí jednotky; pak je možné tyto prostory ponechat jako prostory společné, které jsou ovšem určeny k výhradnímu užívání pouze vlastníka jednotky. Tento případ je nezbytné řešit také změnou prohlášení vlastníka.

Ve všech případech ovšem bude vyžadován souhlas všech vlastníků jednotek v budově a to ve smyslu § 1169 NOZ. Jedná se totiž o změnu, která se dotýká práv a povinností všech vlastníků jednotek v domě. Záležitost tedy nelze řešit samostatnými kupními smlouvami s jednotlivými vlastníky, ale musí se jednat o dohodu jednu, v níž budou vystupovat všichni vlastníci jednotek v domě. Úhrada nákladů je plně na dohodě stran a vlastníci si samozřejmě mohou dohodnout, kdo ponese veškeré náklady. Na dohodě je také cena, kterou vlastník jednotky ostatním vlastníkům uhradí.

/Mgr. Pavla Krejčí, Zdroj: Verlag Dashöfer/

www.nemovitostprofi.cz/…sPTwVrguwZk/

8.10.2014 – Odkoupení společných částí – II

DOTAZ: Vlastník jednotky požádal ostatní členy společenství s záměrem odkoupit část společných prostor SVJ – jedná se o rozšíření bytu o jednu samostatnou malou místnůstku, která je v současné době součástí společných prostor. …

Je potřeba souhlasu všech vlastníků (mění se spoluvlastnické podíly)? To znamená, že pokud jeden vlastník nebude souhlasit, nelze změnu provést.

Jaké jsou daňové dopady, pokud vlastník zaplatí za místnůstku ostatním spoluvlastníkům peněžní částku.

Odpověď: Postup záleží na tom, zda budete provádět stavební úpravy či nikoliv; … Je však třeba upozornit na to, že u obou smluv se bude vyžadovat souhlas všech vlastníků jednotek. Tato změna se totiž všech vlastníků jednotek týká, neboť zasahuje do jejich vlastnických práv ke společným částem – jedná se tedy o dotčené vlastníky ve smyslu § 1169 odst. 2 věta první.

Pokud jeden vlastník nebude souhlasit, nelze opravdu změnu provést. Podobně tomu bude u smlouvy o výstavbě, kterou musí vždy uzavírat všichni vlastníci.

Daňové dopady – Ing. Martin Durec

Předmětný peněžitý příjem bude na straně jednotlivých vlastníků podléhat dani z příjmů a v případě uzavření smlouvy o výstavbě i dani z nabytí nemovitých věcí.

/Mgr. Pavla Krejčí, Zdroj: Verlag Dashöfer/

Vložil Justitianus, 13. Březen 2021 - 21:38

Poslední část je celá špatně. Obsahuje dvě nesprávná tvrzení. Jde o poslední odstavec pod mezititulkem „Daňové dopady – Ing. Martin Durec“.

Panu Durcovi zjevně ušlo, že nejvhodnější způsob finančního vyrovnání je ten, aby nabyvatel složil částku jako zvýšený příspěvek na správu domu. Ten nepodléhá zdanění ani u SVJ, ani u vlastníků jednotek.

Nesprávná je i poznámka o dani z nabytí nemovitých věcí. Ta byla mezitím zrušena.

Opisovat umí každý. Ne každý ale dokáže rozeznat co z toho opisovaného má použitelný obsah, co je nesprávné, a co je zastaralé.

Justitianus

Vložil Blanka Kočí, 16. Březen 2021 - 8:33

Přiznám se, že už jsem z toho jelen :-( . Škoda, že neznám nikoho osobně kdo se v tom vyzná a řekne mi co přesně kde vyřídit.

Vložil * (bez ověření), 13. Březen 2021 - 19:56

Takový „kšeft“ se musí podepsat. Nepodepíšete a je to. Nmusíte ani odporovat ani oponovat, takové řeči jsou zbytečné.

Vložil Justitianus, 11. Březen 2021 - 11:31

V první řadě: nejde o žádný „odkup místnosti“, ale o změnu stavby, možná o změnu prohlášení (vlastníka budovy), případně kombinováno se smlouvou o výstavbě.

Stavební povolení je jednoduchá věc: souhlas vlastníka stavby potvrdí SVJ, k tomu změna půdorysu stavby (projekt), změna požárních úseků, možná změna oslunění bytu, posudek statika o vybourání dveřního otvoru.

Změna prohlášení stojí 2000 za každou jednotku u které se mění spoluvlastnický podíl. Takže jsou dvě možnosti:

  1. Dojde k přepočítání podílů u všech jednotek: změna prohlášení za 1000 a změny na listech vlastnictví jednotek za 2000 za jednotku.
  2. Nedojde k přepočtání podílů: změna prohlášení za 1000 a zaplatíte jednorázově (nebo v opakujících se platbách) nějakou částku na účet SVJ jako zvýšený příspěvek vlastníka jednotky na správu domu a pozemku.

Ceny jsou tržní. Jakákoliv kalkulace má pouze orientační význam. Jakou hodnotu má ta místnost pro vás a pro ostatní vlastníky – to záleží jen na nabídce a poptávce.

Justitianus

Vložil P_V (bez ověření), 11. Březen 2021 - 11:36

„Vlastníci jednotek nebudou požadovat změnu podílů“ – je to možné u stavby rozdělené podle ZOVB? Tam byl podíl natvrdo dán plochou podle §8.

Předpokládám že v takovém případě je řešením udělat z té místnosti společnou část ve výhradním užívání vlastníka té jednotky. Nebo i v případě, že dům je rozdělen podle NOZ, ale vlastník nechce být sponzorem katastrálního ú­řadu.

Vložil Taky Člen (bez ověření), 11. Březen 2021 - 16:04

Předpokládám že v takovém případě je řešením udělat z té místnosti společnou část ve výhradním užívání vlastníka té jednotky a na nějakou změnu PV či zásah do společných částí domu zapomenout:-)

Vložil anonymouse (bez ověření), 11. Březen 2021 - 15:56

Lidová tvořivost v obcházení platných zákonů nezná mezí.Proto je taky Česko tak hluboko ve sračkách!

Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Březen 2021 - 11:52

tak to by byla teda výhra, nechat to jako společnou část, provést si úpravy, a trnout, kdy někdo navrhne ukončení užívání…

Vložil P_V (bez ověření), 11. Březen 2021 - 15:59

To nejde tak snadno zrušit. Společná část ve výhradním užívání je zapsaná v prohlášení vlastníka, a ke změně prohlášení je nutný souhlas dotčených vlastníků. Tedy toho, komu je to ve výhradním užívání.

Samozřejmě se předpokládá, že prohlášením té výhradně užívané části se stanoví i odpovídající vyšší příspěvek na správu, tedy ne pouze podle podílu. Aby to někdo nenapadl jako bezdůvodné obohacení.

Vložil zapisovatel (bez ověření), 12. Březen 2021 - 5:12

Mantra „Prohlášení vlastníka“ je co ? Dle mých poznatků jakýsi strojopisně sepsaný dokument úrovně horší než běžný (typický) zápis ze shromáždění zasunutý kdesi v almaře některých dosud nezemřelých zakladatelů SVJ. Mnoha „ujednáními“ a dalšími svévolnými rozhodnutími nerespektovaný (výměny oken, předokenní žaluzie, zasklívání lodžií, upravy vytápění, zabírání společných prostor „výhradní užívání na psí knížku“. Kde je „závazné“ a především aktuální prohlášení vlastníka ?

Vložil zapisovatel (bez ověření), 12. Březen 2021 - 11:12

Lze SVJ aktuální dokument PV k předložení (zveřejnění) donutit ?

Vložil AndyB (bez ověření), 16. Březen 2021 - 11:36

Ano, SVJ musí PV dát do sbírky listin. Psal o tom zde Justinianus.

Anebo si ho můžete nechat zkopírovat na katastru, kde také mají originál. Na rozumném katastru si můžete prohlédnout a nechat zkopírovat jen stránky, které chcete.

Vložil P_V (bez ověření), 12. Březen 2021 - 8:15

Je uložené v katastru a při aktualizaci by mělo být vloženo i do rejstříku právních subjektů.

Vložil Justitianus, 12. Březen 2021 - 11:26
  • P_V napsal: „Prohlášení vlastníka (…) při aktualizaci by mělo být vloženo i do rejstříku právních subjektů.“

To není pravda!

Jde o zákonem uloženou povinnost, která nemá žádnou souvislost s tím zda jde o prohlášení původní, nebo aktualizované. Divím se, že nepravdy o vkladu prohlášení se zde stále objevují i po sedmi letech od nabytí účinnosti NOZ. Každé SVJ bylo povinno vložit prohlášení do sbírky listin rejstříkového sou­du:

  1. u „starých“ SVJ: bez zbytečného odkladu po dni 1.1.2014 (nabytí účinnosti zákona č. 89/2012 Sb.), nebo
  2. u „nových“ SVJ: bez zbytečného odkladu po vzniku právnické osoby.

Je samozřejmé, že při změně prohlášení bude každé SVJ povinno opět splnit tuto svou zákonnou povinnost, a to opět bez zbytečného odkladu.

Justitianus

Vložil anonymouse (bez ověření), 12. Březen 2021 - 10:24

„PV je uložené v katastru a při „aktualizaci“ by mělo být vloženo i do rejstříku právních subjektů.“

Já, ale vidím ve druhém odstavci § 1220 že:

(2) Je-li osoba odpovědná za správu domu zapsána do veřejného rejstříku, založí bez zbytečného odkladu prohlášení v úplném znění i do sbírky listin u orgánu, který vede veřejný rejstřík.

Takže nikoliv až po aktualizaci PV, ale okamžitě po zapsání právnické osoby SVJ do RS!

Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Březen 2021 - 8:20

Paní která dělá na bytové družstvu – opravdu jste vlastníkem bytu? jste svj nebo družstvo? s paní souhlasím, jednodušší a pravděpodobně i levnější je byt prodat a koupit větší.

cena se bude odvíjet od celkové hodnoty panelového domu a pak nějakým propočtem vyjde cena a prodejní cena může být ±5% z odhadu – kým to bylo řečeno? cena se bude odvíjet od toho, kolik jste ochotni dát a za kolik jsou vlastníci ochotni přenechat.

Jen 1× – 2× do roka se zde konali schůze – kde se budou konat potom? to budete jako svj někde pronajímat a platit prostory?

Jak se pohybují nyní ceny? – vy nabízíte 16 666 kaček za metr. za tu cenu lze možná koupit vybydlený byt v ústí. https://realitymix.cz/…nemovitosti/

ostatní náklady (a to nemluvím o čase stráveném v souvislosti s možným odkupem) budou opravdu hodně vysoké. ale věřím tomu, že souhlasy stejně neseženete.

Vložil Blanka Kočí, 11. Březen 2021 - 10:48

Ano, všichni máme byty v OV a jsme SVJ. Jen máme paní v představenstvu, která dělá na družstvu. Jsme z Olomouce. Hodnota nemovitostí je zde nyní dost vysoká a právě bytů o velikosti 4+1 nedostatek. Pokud tedy vyloučíme novostavby, kde tedy je nereálná hodnota bytu. Schůze se můžou konat i v jiných prostorách domu (nevyužitých).

Vložil AndyB (bez ověření), 11. Březen 2021 - 12:44

Co prosím znamená “nereálná cena bytu”?

Kolik již máte souhlasů z těch 50 celkových jednotek?

Není náhodou k získání místnosti nutný 100% souhlas?

Kde nyní bude SVJ schůzovat, když přijde o místnost? Odhaduji, že to bude proces na několik let…

Vložil Blanka Kočí, 11. Březen 2021 - 13:29

Schůzovat se může i v jiných nevyužitých společenských místnostech. Ano je potřeba 100 % souhlas. bytů je 23 ale majitelů cca 50 protože některou jednotu vlastní třeba 3 lidi (otec,2 dcery, atd.). Každý musí souhlasit. Zatím mám víc než polovinu. Zbytek bylo v plánu obejít, ale zjišťuji zda to má vůbec smysl. Jestli zvládnu vše vyřídit.

Vložil Macegriffin (bez ověření), 11. Březen 2021 - 19:32

Je přeci jedno kolik lidí vlastní bytovou jednotku – jeden byt = jeden hlas. Pokud má tři vlastníky tak oni si vyberou jednoho, který je zastupuje a hlasuje.

Vložil Justitianus, 11. Březen 2021 - 21:26

Macegriffin, snad jste nepochopil že tady nepůjde o žádné hlasování! Půjde o změnu prohlášení, která se dotýká práv a povinností všech vlastníků jednotek. K tomu musí připojit svůj souhlas všichni spoluvlastníci každé jednotky.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Březen 2021 - 11:54

jsem se koukla, a hodně vlastníků má zástavní práva (ne-li všichni, nekoukala jsem na všechny byty). myslíte, že to bude v pořádku, když se vzdají podílu na společných částech, pokud ten mají zastavený bankami? i „svj“ má úvěr, tam by to nekolidovalo se smlouvou s bankou?

Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Březen 2021 - 11:26

no tak to by byli vlastníci hloupí, kdyby vám přenechali místnost za 16t za metr, když v Olomouci je běžně přes 50t, a dle vašeho vyjádření se jedná o dům v dobrém stavu. pro trochu peněz (a po rozdělení dle podílů při vaší nabídce by to byla opravdu troška peněz) bych se majetku, resp. podílu na něm nezbavovala. ale třeba budou ostatní mít jiný náhled.

Vložil Blanka Kočí, 11. Březen 2021 - 13:05

Jistě, cena je nižší ale vycházela jsem i z nákladů na ty předpisy atd. Což dle prvotních informací mělo byt cca jen 80 000 Kč za přepisy do KN, právník atd. Proto jsem potřebovala poradit, co přesně bych musela vyřídit v jakých částkách ať si můžu udělat kalkulaci. V hlavě už mám kalkulačku :-D

Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Březen 2021 - 13:34

cena je nižší – nezlobte se na mne, ale mě jako prodávajícího by vůbec nezajímalo, jaké budete mít náklady. mě by zajímalo, jakou má cenu byt, potažmo pokoj v dané lokalitě a domě. a u vás se ty ceny v takovém domě pohybují opravdu kolem 50 tisíc za metr.

Vložil Blanka Kočí, 11. Březen 2021 - 15:43

Jistě, v tom bych taky neviděla problém, ale určitě bych potom za všechny neplatila ty zápisy do KN atd. Což bude pořádná pálka. To je jedno. Jsem chtěla vědět radu od někoho, kdo mi řekne jak postupovat,co vše zařídit a dát mi odhad kolik by mě to vyšlo. Asi nechám místnost ladem dál a budu se dívat po jiné větší nemovitosti. Protější byt totiž je 4+1 a vlastně tuto místnost má již automaticky u bytu. Jen prostě tento byt je menší bez té místnosti, takže mámě jakoby výřez do obdelníkového tvaru bytu. Pro nikoho ta místnost nemá užitnou hodnotu. Jen pro nás.

Vložil MartinII, 12. Březen 2021 - 8:16

„… náš byt sousedí se společenskou místností. Pokud bychom tento pokoj odkoupili, měli bychom další pokoj… . Jsem oslovila všechny majitele bytových jednotek zda by s odprodejem souhlasili, ale prozatím neodpověděli všichni. Dali jsme nabídku 200 000Kč za pokoj, ale bylo mi sděleno, že to není takto jednoduché, že cena se bude odvíjet od celkové hodnoty panelového domu a pak nějakým propočtem vyjde cena a prodejní cena může být ±5% z odhadu. Místnost … může mít cca 3×4 metry asi. Bylo mi řečeno, že vlastně všem majitelům se pak změní podílové vlastnictví …“

Nevím zda je změna LV nutná. Upřímně řečeno, píšete „pokoj“ aniž jste se namáhala nahlédnout do Prohlášení nebo na cuzk.cz, zda místnost patří mezi společné plochy nebo nikoli. Pravda je, že netvrdíte, že to je společná plocha. Pokud není společnou plochou ale má své „číslo“, výměru a typ jednotky, tak by se LV neměnili (aspoň já si myslím). I když „paní z BD“ by tomu měla rozumět lépe.

Pkud jde o počet vlastníků „dům má 23 bytových jednotek (někde jsou třeba i 3 spolumajitele, někde jen 1, takže cca 50 spolumajitelů“, tak to jste si spočetla sama nebo to tvrdí „paní z BD“ ?

Pokud vidím u nás v domě, že byt, který má 2 spolumajitele má jen 1× LV (nikoli 2), tak nechápu jak by 23 BJ mělo 50 LV které se mají měnit.

Měla byste zpracovat dotaz pečlivěji, když chcete smysluplnou radu.

Vložil Blanka Kočí, 16. Březen 2021 - 8:47

Samozřejmě počet majitelů mám z KN (celkem 35 majitelů dle KN). Pečlivěji. Ono, když tomu člověk úplně nerozumí tak je to těžké. Nejdříve jsem chtěla jen zjistit, zda všichni majitelé budou souhlasit. Jenže mi bylo doporučeno si nejdříve zjistit, co vše bude obnášet, když budu tuto místnost chtít koupit. Jak se majitelům pak budou přepisovat společenské podíly atd. Smlouvu si taky nejspíš nemůžu napsat sama, paragrafy neznám, na stavebním úřadě jsem nikdy nebyla. Někteří majitelé mají hypotéku, takže asi i banka do toho všeho bude zatažená. Prostě nemám ucelené informace. Doufala jsem, že mi někdo napíše, že třeba něco podobného vyřizoval a jak třeba postupoval, na co si dát pozor atd. Myslím, že zase tolik toho nechci. Jen jsem chtěla pár rad. Ono z koupě nejspíš sejde, protože někteří se nevyjádřili a já ani nevím zda se do toho pouštět. Potřebuji to řešit docela rychle a ne abych to řešila třeba rok.

Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Březen 2021 - 16:04

a proč by měli platit ostatní ty poplatky, absolvovat jednání a další poplatky s bankami, když vy něco chcete, oni ne? já jsem vám napsala jak postupovat. nejdříve zjistit, zda úplně všichni souhlasí a to za vámi navrženou cenu. napsala jsem vám i to, na kolik by vás to cca přišlo. co chcete víc? pokud budou všichni souhlasit s tím pakatelem co nabízíte a dokonce z něj i uhradí zápisy a další výdaje (takže skončí možná i na nule, ale spíš v mínusu), pak do toho jděte. ale to by byl zázrak. Pro nikoho ta místnost nemá užitnou hodnotu – to nemusí být pravda. pro svj je to místnost na konání shromáždění, takže ji všichni využívají. pokud ji tak svj do budoucna nevyužije, může ji pronajmout a pobírat peníze. může být zájemce, který ji využije jako sklad, kancelář, nebo cokoliv jiného. vy vycházíte z toho, že vlastníci budou rádi, že dostanou cca osm tisíc, z nich zaplatí vklady na katastr, změnu prohlášení a případné poplatky bance, a přijdou tím o kousek svého majetku, který má větší cenu. jste naivní.

Vložil Blanka Kočí, 16. Březen 2021 - 8:58

Ne, u té ceny co jsem psala, tak jsem samozřejmě počítala s tím, že všechny náklady půjdou za mnou. Jenže jaké budou celkem náklady? Spočítala jsem tedy, že máme celkem 35 majitelů, takže zápisy do KN 70 000Kč. No a co vše ještě budu platit? Psala jsem, že bych i souhlasila s odhadní cenou, ale pak bych už nemohla třeba platit zbytek těch nákladů, např. když dám za pokoj 450 000 Kč.

Smlouva – právník Stavební úřad – s ním budu komunikovat na základě kupní smlouvy? Nebo co musím vyřídit úplně první? Kromě tedy 100 % souhlasů majitelů. KN – ten bude nejspíš úplně poslední Banky – na základě čeho budu komunikovat s bankami? Nebo si to bude muset vyřizovat každý z majitelů sám? To mě asi pošlou někam rovnou.

Já chápu, že mám asi blbé dotazy, ale já se prostě v této oblasti nepohybuji. Připadám si už jak neschopný pitomec, ale ono to tak vůbec není. Jen prostě potřebuji osnovu co kdy vyřídit, kde to vyřídit, koho oslovit, kdo mi co vystaví, kdy mi to vystaví, kde najít potřebné dokumenty, jakého právníka oslovit, na co myslet. Mám už z toho guláš.

Vložil radka2222 (bez ověření), 16. Březen 2021 - 10:32

bych se s vámi klidně vsadila, že neseženete souhlas všech vlastníků, a už vůbec ne za vámi navrhovanou cenu. takže je celkem zbytečné řešit další věci.

Vložil ab (bez ověření), 16. Březen 2021 - 9:54

Paní Kočí, ujištuji vás, že bez právníka v této věci u našich úřadů sama nic nevyřídíte. Jak jste sama zjistila, náklady na převod jednoho kamrlíku do vlastnictví jsou obrovské. Stojí ten kamrlík vůbec za to?

Vložil Blanka Kočí, 17. Březen 2021 - 10:53

Kamrlík je to malý ale pro mě další pokoj pro dítě (se zdravotními problémy). Takže pro mě dá se říci v tuto chvíli nejjednodušší řešení (rozšíření bytu). Potřebuji aby zvládl docházet do školy, prostě jel v již zaběhnutým režimu. Každá změna je špatná. Se sourozencem být v pokoji nemůže (bylo tomu tak doteď) a bylo nám doporučeno, že by měl mít svoje soukromí. To ale je dost osobní. Takže do takové debaty se nechci pouštět.

Vložil ik (bez ověření), 14. Březen 2021 - 12:43

Já, kdyby se mě toto týkalo, tak budu proti. Proč? Protože si dovedu představit co všechno to obnáší a co by to stálo. To opravdu místnost, která není využívána 100% raději někomu pronajmu k podnikání, když ovšem všichni vlastníci s tím budou souhlasit a budou mít na to stejný názor. Již dnes v mnoha bytových domech je v některých společných prostorách např. kadeřnictví, pedikúra či masáže. Kdysi před lety jsem i já do takovéhoto kadeřnictví chodila.

Vložil AndyB (bez ověření), 11. Březen 2021 - 12:49

Já bych asi v roli zájemce postupoval takto:

Těm zbylým, co neposkytli souhlas, bych vyčíslil dle jejich podílu, kolik ode mne dostanou a o kolik se zvýší za rok díky mě příspěvek do fondu (za celý barák). Obešel bych je osobně.

Kdyby zůstal 1 kverulant, tak s ním bych udělal separátní dohodu o narovnání krytou NDA :-) Prostě dostal by něco navíc bokem.

Vložil Blanka Kočí, 11. Březen 2021 - 13:08

Cenu bych nechala asi pro všechny stejnou. Raději. Ano, bylo v plánu je všechny obejít, ale jak jsem již psala. Tak včera jsem měla hovor s paní, co se trochu orientuje a bylo mi řečený že to papírování kolem toho je tak hrozný, že by do toho nešla. Že si mám pozjišťovat opravdu vše dřív než začnu něco řešit, protože jinak to budou jen vyhozené peníze. Tak právě zjišťuji jestli mi někdo může opravdu poradit co mě přesně čeká, kde co vyřídím a kolik mě to tak může stát a jestli vůůůůůbec je to reálné.

Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Březen 2021 - 13:27

od začátku, že vás to vyjde mnohem dráž, než prodej a koupě většího. ledaže by byli vlastníci lidumilové a fakt vám to odsouhlasili za cca 8000 až 9000 na jednoho, jak to dle vašeho návrhu vychází, s tím, že do budoucna by mohli mít velké problémy s bankami, ty by měly dát souhlas, pokud se zbavuje vlastník společných částí na které má hypo. dále zjistěte podmínky úvěru, který má „svj“. a takovou administrativu bych nebyla ochotna podstoupit ani pro nejmilejšího souseda. váš barák je v pěkném stavu, pěkném prostředí, já bych vám dala třeba souhlas pokud byste dala tržní cenu, což jak jsem se koukala na tom vašem „sídlišti“ je v průměru těch 52 tisíc za metr. ale i tak bych váhala.

takže abyste věděla, zda je to vůbec uskutečnitelné, nejdříve obejděte všechny vlastníky, zeptejte se jich zda jsou ochotni akceptovat vaši nabídku a vyřídit si „formality“ se svými bankami, aby vám mohli přenechat hypotékou zastavený majetek. jak se objeví jeden, který nebude ochoten absolvovat zdlouhavé procedury s bankou, nebo který nebude ochoten vám pod cenou přenechat svůj podíl, tak se koukněte po koupi většího bytu. kdyby to náhodou vyšlo, tak při odprodeji hypotékou zastaveného bytu a spol. částí banky většinou chtějí také poplatek (v řádu tisíců), který asi vlastníci ze své kapsy hradit nebudou chtít, přičtěte vklady do katastru, změnu prohlášení, atd. atd… a pak můžete začít :-)

Vložil Blanka Kočí, 11. Březen 2021 - 14:27

Teď bohužel v této lokalitě jsou všechny 4+1 vyprodané. Jen novostavby. Potřebuji kvůli synovi zůstat v této lokalitě (zdravotní problémy). Vlastně i kvůli němu potřebuji další místnost. No vypadá to, že asi budeme muset zvažovat jiná řešení. Děkuji

Vložil AndyB (bez ověření), 16. Březen 2021 - 11:57

A máte tu více než polovinu už podepsanou, na nějakých průkazných listinách? Bohužel bez jejich shlédnutí těžko radit, je tam například “příslib konkrétní částky nebo částky dle znaleckého posudku, podle toho, která bude vyšší apod.”?

Pochopte, samo se to neudělá.

Možná byste si ráda zaplatila mentora, někoho, kdo to už dělal, umí vyjednávat a pomůže vám s tím. Počet BJ 24 už podle mě není reálný, abyste získala souhlas do 3 let ode všech.

Anebo tu místnost zkuste vyjednat s pronájmem na xx let spolu s předkupním právem, nebylo by to snazší?

Vložil anonymouse (bez ověření), 17. Březen 2021 - 12:30

„Anebo tu místnost zkuste vyjednat s pronájmem na xx let spolu s předkupním právem, nebylo by to snazší?“

"Vložil zdeseny clen SVJ, 16. Leden 2019 – 9:04

Pak postačuje schválení shromážděním nebo výborem dle stanov a musí to být alespoň za cenu obvyklou.

Pokud by o podobné využití společných prostor měl zájem někdo z členů SVJ, tak jemu nelze pronajímat, neboť by si pronajímal i sám od sebe, což nelze.

Člen SVJ může společný prostor využívat ale obdobně jako při pronajímání, pouze se nebude schvalovat pronájem, ale umožnění výlučného užívání nad rámec jeho podílu na společných částech a následně se mu stanoví s ohledem na toto

Vložil Blanka Kočí, 17. Březen 2021 - 11:31

Dobrý den, a myslíte, že by mě do pronajaté místnosti nechali udělat otvor na nové dveře a zazdít původní? A jak jste určitě četl/a výše tak částka kterou jsem nabídla není nic moc, sice bych byla ochotná cenu navýšit, kdybych věděla že to se to určitě dotáhne dokonce,ale jaká by byla cena pronájmu? Pochybuji, že by majitelé souhlasili s nějakou nižší částkou. Když jsem si nechávala dělat kalkulaci přeúvěrování hypotéky tak mě vyšlo, že bych si navýšila hypotéku cca o 2500 měsíčně. Takže pochybuji, že by mi nechali pokoj za 2500 měsíčně.

Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Březen 2021 - 14:30

pronájem je nesmysl, to nejde. výlučné užívání ano, ale… hypotéku na výlučné užívání vám samozřejmě nikdo nedá, nebo jak jste to myslela? shromáždění odsouhlasí výlučné užívání na x let. odsouhlasí navýšení vašich plateb, tak koukněte, kolik se v olomouci (neředíně) platí za pronájem m2, nebo pokoj. nikde nevidím míň, než 4000. vy pak, pokud vám odsouhlasí i úpravy a ve vašem případě rekonstrukci, tak to bude investice na cizím majetku. co když za čas shromáždění odsouhlasí ukončení výlučného užívání? dveře zazdíte, zamáčknete slzu, a konec. sundejte růžové brýle, zanechte fantazií, a obejděte s konkrétní nabídkou všechny vlastníky, ať víte, jestli vůbec je to uskutečnitelné. píšete, že nemáte čas to rok vyřizovat. tak to rovnou zabalte, pokud by to zázrakem vyšlo a všichni vám ochotně „za pusu“ místnost nechali, rozhodně to bude vše trvat řadu měsíců.

Vložil Blanka Kočí, 17. Březen 2021 - 15:56

Myslela jsem to, že když jsme měli rozpočet cca 400 000 Kč na odkup těch prostor, tak nám to udělalo cca přes 2000 rozdíl na splátkách. Po odkupu bychom vlastně přeúvěrovali celý byt a platili jednu hypotéku. Takže určitě bych nešla do toho že bych platila třeba 5000 za pronájem toho pokoje. To by bylo finančně nereálné. Já nejsem líná si to všechno vylítat. Většina spoluvlastníků mi vlastně souhlasila hned, že proti tomu nic nemají, zbytek se nevyjádřil. Tak mi je jasný,že tam bude hrát cenu částka, jejich hypotéka atd. Takže těžko za nimi můžu přijít nepřipravená. Určitě to není, že bych si to nechtěla vyřídit. Jen nevím co udělat dřív. Kde přesně zařídit atd.

Vložil JaVa, 17. Březen 2021 - 17:01

Milá paní Kočí, pro Vás je opravdu tak těžké pochopit, že si jako spoluvlastník společných částí v domě, tyto prostory nemůžete sama sobě pronajmout?

Nejprve si o tom „pronájmu“ něco na tomto webu pročtěte!např.

http://www.portalsvj.cz/…-z-vlastniku

Přeji Vám hezký zbytek dne. JaVa

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".