Kdo platí rekonstrukci lodžie?

Vložil Subbarru, 25. Červenec 2019 - 7:29 ::

Dobrý den, prosím o radu. SVJ 24 vlastníků. Lodžie dle PV patří k bytu, není vyjmenována ve společné části, neplatí se za m2 do FO. Je správné, aby se rekonstrukce se zateplením a zasklením lodžie platila z úvěru? Mohu se nějak bránit, když údajně na moji lodžii nezbyly peníze a bude ji mít zasklenou jen někdo? Musím ji platit ostatním?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 29. Červenec 2019 - 13:47

  Subbaru,

  Váš případ – stejně jako mnohokrát před tím – závisí na obsahu Prohlášení vlastníka budovy. A většina Prohlášení je vadná pro neurčitost. S vaším Prohlášením to asi bude stejné. Citoval jste z vašeho Prohlášení vlastníka budovy toto:
  Celková plocha bytu s přislusenstvím je 61,04 m2,jednotka se sklada z…kuchyň, pokoj, pokoj, koupelna, WC, predsíň, lodžie 5,2 m2 se nezapočitává do celkové podlahové plochy bytu.

  To je naprosto nejednoznačné, neurčité a nesrozumitelné. O vlastnictví stavebních prvků lodžie to neříká naprosto nic. Podlahová plocha lodžie se samozřejmě nikdy nezapočítá do podlahové plochy bytu, protože lodžie není místností. Takže ta věta je pravdivá v každém případě: ať už lodžie jsou společnými částmi domu, nebo jsou ve výlučném vlastnictví vlastníků jednotek.

  Předpokládám, že vaše Prohlášení je z doby před 1. lednem 2014, tedy jde o Prohlášení podle zákona o vlastnictví bytů. Prohlášení povinně obsahuje:
  1. výčet částí, které jsou společné vlastníkům všech jednotek (§ 4 odst. 2 písm. c ZoVB),
  2. výčet částí, které jsou společné vlastníkům pouze některých jednotek (§ 4 odst. 2 písm. c ZoVB),
  3. definici každé jednotky, včetně výčtu částí této jednotky, které jsou ve výlučném vlastnictví vlastníka této jednotky (§ 4 odst. 2 písm. b ZoVB).

  Podle Vašeho popisu není lodžie zmíněna ani ve společných částech (jako vlastnictví všech nebo některých), a není zmíněna ani v definici Vaší jednotky. Máte tedy vadné Prohlášení. Ta Vaše věta – jak už jsem napsal – neříká naprosto nic o vlastnictví lodžie (správněji řečeno: o vlastnictví „stavebních prvků lodžie“).

  • Kdybych byl soudce, vyšel bych z této jednoduché právní úvahy:
  Na počátku byla celá stavba i se všemi lodžiemi ve vlastnictví (jediného) původního vlastníka budovy. Tento původní vlastník vyčlenil projevem své vůle některé části domu a nazval je jednotkami. Dále mohl vyčlenit některé společné části do vlastnictví vlastníků pouze některých jednotek. Jestliže prokazatelně nic z toho neudělal, pak zde chybí to nejdůležitější – projev vůle ke změně vlastnictví. To, co původní vlastník v Prohlášení vůbec nezmínil zůstává tedy i nadále společnou částí domu.

  Stavební části lodžií jsou tedy společné všem, i když Prohlášení o nich mlčí.

  Vy zkrátka nejste schopen nijak prokázat, že původní vlastník svým projevem vůle vyčlenil lodžie mimo společné části budovy. Vy si jenom myslíte, že lodžie asi nejsou společné, protože takový názor je pro Vás finančně výhodnější – abyste nemusel nic platit. Takto ale právo nefunguje!

  Justitianus

  Vložil Yvetta (bez ověření), 25. Červenec 2019 - 18:39

  „Lodžie dle PV patří k bytu“

  Jak přesně zní formulace? Pokud je to vymezeno takto, nelze z toho nic vyvodit, jedná se o formulaci neurčitou a nesrozumitelnou. Pochybuji, že by jí kvalifikovaná osoba takto uvedla.

  Vložil Subbarru, 25. Červenec 2019 - 19:09

  Celková plocha bytu s přislusenstvím je 61,04 m2,jednotka se sklada z…kuchyň, pokoj, pokoj, koupelna, WC, predsíň, lodžie 5,2 m2 se nezapočitává do celkové podlahové plochy bytu.

  Vložil tep (bez ověření), 25. Červenec 2019 - 10:51

  Podle §1180 NOZ by to měl plně financovat jen výlučný uživarel lodžie. Braňte se zavčasu, kdo mlčí souhlasí i s nesprvedlnos­tmi.

  Vložil Subbarru, 25. Červenec 2019 - 11:00

  Děkuji za odpověď. Mám tedy podat žalobu?

  Vložil zdeseny clen SVJ, 25. Červenec 2019 - 17:54

  Práva a povinnosti vlastníka jednotky

  § 1175

  (2) Vlastník jednotky udržuje svůj byt, jak to vyžaduje nezávadný stav a dobrý vzhled domu; to platí i o společných částech, které má vlastník jednotky vyhrazeny ve výlučném užívání.

  Lodžie přístupná pouze z bytu je stavebně určena k výlučném užívání uživatelem tohoto bytu. Bylo by v rozporu s § 1175 zaplatit pouze některým vlastníkům bytů lodžie ze společných peněz všech.

  Vložil 54321 (bez ověření), 26. Červenec 2019 - 8:04

  Ozval se mi jeden diskutující jak jsem dopadla s okny a balkony, které jsou soukromé a SVJ je chce proplácet z „FO“. Soud ještě neproběhl, bude 10.9., ale toto si můžete pročíst a hned budete vědět, komu patří okna a balkony a kdo je může opravovat a financovat. Nechodím sem, zatím, nechci nic moc řešit, ale z září se ozvu. http://www.nssoud.cz/…revedeno.pdf Pokud nepodáte žalobu jako přehlasovaný vlastník, nemůžete podat nesouhlas se stavebním řízením, které bude podáno k prováděným pracím. Jen přehlasovaný člen, který se obrátil na soud může požadovat na SÚ pozastavení řízení o soukr. částech domu. To se zde dočtete. Přeji krásné letní dny Ajša

  Vložil Emma (bez ověření), 10. Září 2019 - 19:49

  „Pokud nepodáte žalobu jako přehlasovaný vlastník, nemůžete podat nesouhlas se stavebním řízením, které bude podáno k prováděným pracím.“

  Tak tomu není, nevymýšlejte si zde, prosím. Pokud Vám to řekl advokát, nechť vrátí diplom a Vám nahradí škodu způsobenou vadnou radou.

  Vložil Subbarru, 10. Září 2019 - 12:01

  Jak dopadl soud? :-)

  Vložil Subbarru, 26. Červenec 2019 - 9:25

  Děkuji za odpověď. Žalobu už mám podanou od února. Takže teď tam vložím ještě přípis. Je to běh na dlouhou trať. A máte pravdu, s právníky je to peklo.

  Vložil 54321 (bez ověření), 26. Červenec 2019 - 8:23

  Ještě bych chtěla dodat, že málo advokátů se vyzná v problematice SVJ, takže je dobré samostudium a kontrolovat. Nevím z jaké části ČR jste, ale domnívám se, že jsem po dlouhé době našla dobrého advokáta a tak jsem musela toho původního vyměnit. Ajša

  Vložil Subbarru, 3. Srpen 2019 - 11:03

  Ajšo, mohla bych požádat o kontakt na vašeho právníka? Řeším ten samý problém. Na soud čekám od února a nic se neděje. Lešení stojí, ovečky výbor donutil podepsat ,,papír,, že nové zasklení, ktere jim ted odstraní budou mít zdarma (zdarma myšleno z FO a ostatní jim ho zaplatí). Mám toho už dost.

  Vložil Yvetta (bez ověření), 26. Červenec 2019 - 9:39

  „jsem po dlouhé době našla dobrého advokáta“

  Jak jste našla? Jednala jsem s několika advokáty, bytovému spoluvlastnictví se nevěnují.

  Vložil MartinII, 29. Červenec 2019 - 12:48

  Děkuji za odpověď. Mám Vložil Subbarru, 25. Červenec 2019 – 11:00 Děkuji za odpověď. Mám tedy podat žalobu?

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  1/ Co máte uvedeno v zápise :

  2/ Musel byste nejdříve požádat shromáždění o revizi usnesení.

  2/ Pokud by shromáždění trvalo na úhradě ze společných peněz (ať je zveme fond oprav nebo dle NOZ. zdůvodnění by bylo třeba slevy množstevní), tak se zajímejte o théma „přehlasovaný vlastník“;

  3/ V jakém stavu je vaše lodžie a budou se opravovat všechny ?

  4/ Účetní vám váš podíl odečte (strhne). Pokud nesouhlasíte, nezbývá než „si“ rozdíl odečíst, uhradit méně a čekat na soudní žalobu, kterou podá SVJ; tam uplatníte svoje argumenty

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".