Hluk v bytě
Dobrý den, prosím o radu s následující věci.
V našem SVJ provedl vlastník bytu, který je přímo nad mým jeho rekonstrukci a vzápětí jej prodal. Při rekonstrukci byly měněny podlahy – linoleum bylo nahrazeno dlažbou a vinylovou plovoucí podlahou. Po nastěhování nového vlastníka začaly problémy s hlukem, při každém jeho kroku vibruje celý strop, domnívám se, samozřejmě nevím jistě, že při rekonstrukci nebyla použita kročejová izolace. Bohužel problémy s hlukem vznikly pochopitelně až po nastěhování nového vlastníka, to je cca 2 roky od doby rekonstrukce. Mluvil jsem i s původním vlastníkem, který mi řekl, že byt již není jeho a tyto problémy ho nezajímají, nový vlastník mi tvrdí, že koupil byt až po rekonstrukci a nevidí důvod problém s hlukem řešit. Máte někdo podobnou zkušenost? Můžete prosím někdo poradit, co v tomto případě dělat?
Předem díky za odpověď.
KAPA
Krocej zmerena , nevyhovuje to norme ani te snizene pro panelove domy,
dalsi postup – zadost na stavebni urad a na vlastnika bytu – aby vlastnik bytu odstranil tuto zavadu na jeho podlahach
dale informace na SVJ
a pak se uvidi dale.
Karel
Placaté nesmysly, vinyl je to samé jako lino (PVC)… Stejný materiál akorát není v rolích… A v paneláku pod starým PVC, které mimochodem mělo minimální tloušťku, nebyla žádná kročejová izolace, tak tu netrepte lidem do hlavy nesmysly…
Volat hygienickou stanici nemá smysl – ti neřeší hluk z bydlení (což je Váš případ). Na Vaši situaci se vztahují ustanovení Občanského zákoníku o obtěžování hlukem. Stěžujte si na Obecním úřadě, nejlépe po změření hluku (bez vědomí toho, kdo jej způsobuje) odbornou firmou, objednanou na Vaše náklady.
Mám podobnou zkušenost. Naštěstí, ten kravál se nesl nejenom dolů, ale i po patře, takže tlak na vyřešení byl o to důraznější. A jde o celkem slušnou partaj, akorát byli mladí, nezkušení a bezdětní, když s rekonstrukcí začali.
Rekonstrukce je záležitost natolik hlučná a prašná, že nemohla ujít ani vašemu výboru. Začala bych u něj. Pokud se nesetkáte s konstruktivním jednáním, lze pokračovat na stavebním úřadě. Podlahy tvoří konstrukci domu a při výměně za jiný typ povrchu může být vyžadováno ohlášení. Konkrétně já jsem výměnu PVC v koupelně a WC musela ohlašovat a doložit projektovou dokumentací a statickým posudkem – kvůli vyššímu zatížení stavby a kročejové neprůzvučnosti. Pokud vám stavební úřad potvrdí, že mělo k ohlášení dojít, pak sice nemáte ještě vyhráno, ale viníka znáte. A společenství doporučte, aby si problematiku stavebních úprav usměrnilo ze sebezáchovných důvodů vnitřním předpisem a nestrkalo před tím, co se v domě děje, hlavu do písku.
Výbor se k věci staví tak, že jde o můj soukromý problém, tudy cesta nevede. O rekonstrukci jsme samozřejmě věděl, nicméně nemohu posoudit, zda bylo nutné stavební ohlášení. Taktéž se mohu pouze domnívat, že podlaha není udělána technologicky dobře, nemohu to nějak dokázat. Taktéž se hned po rekonstrukci žádný problém neprojevil, když v tom bytě nikdo 2 roky nebydlel.
Vypsal jste, co všechno nejde. Tak teď zkuste co jde. Např. zeptat se na stavebním úřadě, pro jaké opravy vyžaduje ohlášení. Pozvat si hygienu na změření hladiny hluku atd. Bez úsilí a případného vyvolání konfliktu situaci nevyřešíte.
„Pozvat si hygienu na změření hladiny hluku“
Potřebujete změřit průzvučnost (tam bude překročena norma), nikoliv hladinu hluku (ta nejspíš překročena nebude).
Zkuste si najít nejbližšího znalce z oboru a nechejte si změřit kročejový hluk.Pak oslovte vlastníka bytové jednotky nad vašim bytem a požádejte ho písemně o sjednání nápravy v přesně uvedeném časovém období.Pokud tak neučiní podejte žalobu.Upozorněte na neodborný zásah do konstrukce budovy také SVJ. Právo a příslušné stavební i hlukové normy jsou na Vaší straně.Stačí když autorizovaný stavební technik odkryje tu část plovoucí podlahy,která přiléhá k nosné zdi objektu.Pokud není lamelová deska řádně odizolovaná od zdi a podlahy,je položení plovoučky v rozporu s normou a vlastník bytu musí na své náklady uvést vše do souladu s jejím zněním.
http://stavba.tzb-info.cz/…ucich-podlah
JaVa
To se v BD nestává. S rekonstrukcí musí BD vyslovit souhlas a představenstvo si ohlídá jak projekt, tak jeho provedení. Ale to fanatičtí obdivovatelé SVJ nepřiznají a patrně ani nepochopí.
Si děláte srandu? Mé zkušenosti se týkají BD. Pokud se nájemce na představenstvo neobrátí, tak to funguje podle stejného scénáře jako v SVJ, kde se vlastník neobrátí na výbor.
Misme,
opět píšete hlouposti. Ať si nájemce při rekonstrukci nechal či nenechal schválit rekonstrukci představenstvem, vždy za rekonstrukci odpovídá vlastník jednotky tj. družstvo, to si musí s nájemcem udělat pořádek samo. V případě SVJ je to jinak, odpovídá vlastník sám, který provedl rekonstrukci. SVJ není vlastníkem jednotky.
Vaše zkušenosti jsou irelevantní. Pokud někdo v BD špatnou rekonstrukcí poškodí podlahu, která patří BD, tak ji musí opravit. K tomu jsou právní nástroje až po případné vyloučení z BD. Pokud někdo v SVJ vypustí kročejovou izolaci, tak se budou hádat o tom, zda taková izolace je součástí společných částí domu. Patrně nikoliv. Srandu si fakt nedělám, jen znám rozdíl mezi BD a SVJ.
Stavební úpravy podléhají zákonné úpravě bez ohledu na vlastnictví. Mimochodem příslušející legislativa se vztahuje i na majitele rodinných domů. Jinými slovy SÚ vám napaří pokutu, i když si ve svém vlastním vlastnoručně vybudovaném RD na vlastním pozemku uděláte změnu a nedodržíte podmínky zákona. Tvrzení o tom, že se budou v SVJ hádat ohledně kročejové izolace svědčí o vašich nedostatečných znalostech problematiky. Úpravy se neposuzují podle názorů činovníků BD nebo SVJ nebo anonymních diskutujících na internetovém fóru, ale ve vztahu k projektové dokumentaci domu a platné legislativě. Proto jsem radila, co jsem radila. Vaše názory jsem si ráda přečetla, nicméně doporučuji, abyste hodnocení o irelevantnosti apod. propříště raději vypustil. Taková tvrzení diskusi nerozvíjejí, ale komplikují.
Odkdy výměna podlahové krytiny podléha stavebnímu povolení? Úředníci stav. úřadu se aktivitami kontrol podlahových krytin protrhnou až v pase.
Odkdy nevím. Kdyby vás zajímalo též proč, psala jsem to výše. Šlo o výměnu PVC za dlažbu. Nejenže na ohlášení trvali, ale ani se neprotrhli v pase. A já mám doklad o tom, že výměna povrchů proběhla legálně.
Nebudte naivni, stavebni urad se snazi nedelat nic. A pokud je v BD zajem, aby bylo povoleno ci nereseno, tak se postizeny cleny druzstva neceho domuze nesmirne slozite.
Pane, můžete hledat i zde v diskusi, nejste totiž první (příspěvky od r. 2012 !!!). Chce to hledat, není nutno zakládat hned nové vlákno.
http://www.portalsvj.cz/…aha-stiznost Vložil Radek (bez ověření), 8. Červenec 2012 – 20:42
http://www.portalsvj.cz/…na-reklamace Vložil Ales, 17. Listopad 2014 – 16:23
http://www.portalsvj.cz/…-je-normalni Vložil Malcik (bez ověření), 2. Prosinec 2012 – 8:15
Slyšel soused hluk od vás z bytu ? Já bych ho pozval do bytu na „kontrolu“. Názor na zvuky (zde nejde asi o hluk) může mít každý jiný, zvlášť když jde o něj. Zkuste hledat radu, jak ztlumit problémy s tzv. plovoucí podlahou, viz dále citace z článků. Znalec (kolik to bude stát …) může v tomto případě dát asi jen posudek, čím je způsobeno, že kroky slyšíte.
Odkazuji např. na
1/ http://www.bydleni-iq.cz/…neda-koupit/ název „plovoucí podlaha“ si prodejci podlahových krytin vypůjčili ze stavební terminologie, kde znamená něco jiného: celou skladbu podlahy, nejenom její vrchní nášlapnou vrstvu, tedy krytinu. Podlahy, kterým se obchodně říká „plovoucí“, jsou vlastně vzájemně propojené tvrdé lamely, volně položené na tvrdých stropech jen přes slabou kročejovou izolaci, vysokou sotva pár milimetrů. Většinou bývá plstěná, a ta kroky neutlumí, nebo z plastových fólií s pružnými terčíky, které plní svou funkci jen zpočátku (po čase ztratí pružnost).
Zakoupené „plovoucí podlahy“, ať už dřevěné nebo laminátové, mají pro snadné pokládání opodstatnění v přízemních podlažích, kde nedupete nikomu nad hlavou. Pokud si ale tyto tvrdé krytiny pořídíte namísto původních měkkých povlaků z PVC například v patrech paneláků, podstatně zhoršíte bydlení svým spodním sousedům. Zvláště když je neodborně pokládáte sami a některé lamely se dotýkají stěn, případně podlahové lišty přišroubujete jak ke stěně, tak i k podlaze (vyrušíte tím izolaci od stěn, poslední náznak efektu skutečně plovoucích podlah).
2/ https://www.estav.cz/…cnost-stropu 22. 9. 2016 – Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu
Expert radí
Skladba podlahy na obrázku funguje následovně:
Jak se chová strop a prostory, kde je špatná kročejová neprůzvučnost a čím je to způsobeno
Eliminace nadměrného hluku při nedostatečné kročejové izolaci
Další kapitoly tématu „Akustika bytů a domů“
- Akustika staveb: Teorie o šíření zvuku v konstrukcích
- Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu
- Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů
- Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích
- Jak odhlučnit byt? Hluk z kotelny i od sousedů – ukázky realizací
- Odhlučnění bytu – obyvatele rušilo dupání, hra na piano i na bicí
- Jak zlepšit akustiku místnosti – příklady realizací na omezení ozvěny v interiéru
„linoleum bylo nahrazeno dlažbou a vinylovou plovoucí podlahou.“
„Dobře, co tedy ale dělat? Máte nějaký nápad?“
Obnovit původní stav.
Řeším stejný problém, chci se zeptat zkoušel jste sám měřit hluk v bytě (ještě před změřením krocejoveho hluku firmou), třeba přes pujceny hlukomer? Pokaď ano, kolik Vám to ukazovalo? Mám obavy aby mi nezmerili kročejový hluk třeba jenom 50 dB a tím by norma byla dodržena a já vyhodil zbytečně 15tis za měření, děkuji.
Poslední komentáře