Zvuková izolace bytu a případná reklamace

Vložil Ales, 17. Listopad 2014 - 16:23 ::

Dobrý den, koupili jsme byt v novostavbě. Občas se objevují nějaké zvuky, které mi vadí. Slyším třeba souseda v ložnici v noci kašlat, nebo sousedku ve vedlejší místnosti, jak telefonuje (i zhruba to, co říká) nebo dítko od sousedů (když si hlasitěji hraje, tak je to ještě dobré; někdy mi ale připadá, že hází medicimbálem na stěnu, což samozřejmě nedělá, těžko říct, co to ve skutečnosti může být za zvuk, mě je prostě dost nepříjemný). Zvuky se u nás hodně přenáší i konstrukcí, je to dáno samotnou stavbou (když někdo vrtá, máte pocit, že Vám vrtá u hlavy).

Chtěl bych se zeptat těch, co již mají zkušenost s hlukem od sousedů a s jeho reklamací, jaký na to mají názor. Jaká hlučnost je reklamovatelná a jaká ještě ne? Nevím, jestli jen nemám zvýšený práh citlivosti. Všichni říkají, že ČSN norma pustí téměř všechno. Hluk není trvalý (není slyšet všechno), jen sem tam.

Developer mi sdělil, že použil zvukově-izolační zdivo, takže to znamená, že všechno je v pořádku. Konkrétně se jedná o akustické cihly Heluz. Znamená použití těchto cihel automaticky, že zvuková izolace normu splňuje? Vy, co už jste hluk reklamovali – jaký jste volili postup, vyžadovali jste nějaké doklady od developera? Nechávali jste si dělat zvukotěsné zkoušky? Na kolik to tak vyjde?

Děkuji předem za Vaše reakce.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 25. Listopad 2014 - 16:15

    Zajímavý článek k problematice, aneb že to lze také dělat dobře: http://www.wienerberger.cz/…%C4%9Bn.html

    Vložil Zdenek 22, 18. Listopad 2014 - 10:24

    Vzduchová neprůzvučnost mezibytových stěn podle citované normy musí být min. 53 dB a je to závazný požadavek stavby.

    Pokud vám developer tvrdí, že při stavbě byly použity akustické tvárnice, nemusí to ještě být pravda, ono se to na omítnutém zdivu těžko prokazuje.

    Pokud je dům ještě v záruce, doporučuji reklamovat. Reklamaci by mělo řešit SVJ, je k tomu ze zákona oprávněno – viz § 1196/2 NOZ. Navíc tou nevyhovující vzduchovou neprůzvučností je jistě postiženo více vlastníků. K tomu bude zapotřebí zrealizovat jedno vzorkové měření. Není to nic jednoduchého, u nás jsme to absolvovali.

    Pokud reklamace nebude úspěšná, nezbude vám, než si zvukovou izolaci upravit na vlastní náklady a ty pak žalovat u developera jako škodu.

    Zvuková izolace se dá zlepšit suchou montáží akustických předstěn, s tím mám také osobní zkušenosti.

    Vložil Ales, 20. Listopad 2014 - 9:33

    Určitě máte pravdu, ne vše musí být stejné na papíře jako v reálu. Já jen nevím, jak si mám přestavit těch 53 dB. Když někdo řve do telefonu nebo na dítě, tak by to mělo nebo nemělo být slyšet, pokud je norma splněna? Jak už tady někdo psal, obávám se, že je to dost subjektivní.

    Píšete, že měření není nic jednoduchého, jak přesně to probíhá nebo v čem je to komplikované kromě domluvy se sousedy?

    Tu neúspěšnou reklamaci jste myslel tak, že developer reklamaci neuzná, i když nebude norma splněna? Předpokládal bych, že když doložím nesplnění normy, tak to developer uzná. Asi mám málo zkušeností s developery :-(

    Děkuji

    Vložil Jar (bez ověření), 20. Listopad 2014 - 13:52

    Alesi, napíšu Vám svoji zkušenost s měřením hluku a developerem:

    1. Developer nepředal vlastníkům SVJ ověřenou dokumentaci, tedy ověřenou Stavebním úřadem, zajímejte se nejprve o ni, ano? Pokud Vám ji nepředal, žádejte o ni a nebojte se podat i žalobu o vydání. My jsme to neudělali a byla to zásadní chyba! Na Stavebním úřadě se po dvou letech od kolaudace dokumentace nalézala ve skříni na odboru výstavby, nikoli v archivu! Měření vzd. a kročejové neprůzvučnosti v ní nebylo, po několika návštěvách společně s právníky, cca po půl roce byly dva vozíky dokumentace ve spisovně, včetně akustických měření, samozřejmě splňovaly normu. 2. Měření provedla firma, která má akreditaci v této oblasti: Měřili POZOR vzduchovou neprůzvučnost, a to poklepem na podlahy v bytě pode mnou, měření prokázalo, že norma splněna není. 3. Právník zaslal reklamaci s výsledkem developerovi. Odpověď? Firma není správně akreditovaná, tedy není akreditovaná Českým institutem pro akreditaci, což právníci vyhodnotili jako nesmysl. Ale developer měl argument. Pak můžete věc řešit soudně: každý znalec Vám řekne, že protistrana nechá zpracovat/ předloží svůj znalecký posudek a soud nakonec nechá zpracovat nezávislý posudek. Tuhle tahanici musí někdo zaplatit, posudky, právní služby, soudní poplatky. Dejme tomu, že to vyjde na 100 000,–Kč, to je můj reálný odhad, ale spíš více. Pro jednotlivce to bude hodně peněz, pro developera ne, kdyby prohrál, musel by udělat mnohem nákladnější opatření, takže se bude soudit klidně několik let, až to vzdáte. 4. Nejsem srab, ale tohle je realita. Skončila jsem ve fázi neuznané reklamace, poučena o dalším postupu.

    Pokud budete věc řešit sám, asi brzy končíte, pokud se dokážete spojit, je to finančně únosnější.

    Něco se dá řešit vzájemnou domluvou, něco případně vyvinutím podobné hlukové agrese vůči příliš hlučným sousedům.

    Jsou samozřejmě lidi, s kterými nehnete,, máme ve vchodě Rusku, který je šílená a já bydlet pod ní, tak se snad pověsím. Naštěstí bydlím 2 patra nad ní, přesto ji slyším lítat po bytě, ječet atd… Mě momentálně ničí pejsek souseda pode mnou, je zavřený v bytě 12 hodin a kňučí a kňučí a kňučí a majitel prostě krčí rameny. Pomalu uvažuji o fyzické likvidaci toho ubohého zvířátka.

    Jar

    Jar

    Vložil Ales, 23. Listopad 2014 - 15:37

    Děkuji za Váš podrobný komentář. To, co píšete, je dost odstrašující a obávám se, že přesně popisujete realitu.

    Proč jen ty baráky staví tak blbě? Chlubí se třeba tím, jak nemusí zateplovat barák, protože použili to a to a je to v normě. Realita je taková, že zateplení nedali, aby ušetřili. A tak je to se vším. A my ty byty pořád kupujeme a nepoučíme se. Jenže bydlet se přece někde musí. A většinu problémů zjistíte až po koupi.

    Právníci Vám doporučili dále nepokračovat? Předpokládám, že revizní posudek by měl být stejný jako Váš, takže by Vám developer musel následně náklady zaplatit?

    Vložil Jar (bez ověření), 23. Listopad 2014 - 23:17

    Pro Ales: „Proč jen ty baráky staví tak blbě?“ No, proč asi, je třeba vydělávat, třeba na reklamu dalších blbých baráků. „Chlubí se třeba tím, jak nemusí zateplovat barák, protože použili to a to a je to v normě. Realita je taková, že zateplení nedali, aby ušetřili.“ Tak tak „A my ty byty pořád kupujeme a nepoučíme se. Jenže bydlet se přece někde musí. A většinu problémů zjistíte až po koupi.“ Tak tak, právě že ta reklama nám vymyje mozky atak ty byty kupujeme.

    „Právníci Vám doporučili dále nepokračovat?“ Zkušený soudní znalec mi popsal postup. Právník by klidně dělal úkony, proč ne, je to jeho obživa.

    „Předpokládám, že revizní posudek by měl být stejný jako Váš, takže by Vám developer musel následně náklady zaplatit?“ Tak to předpokládáte špatně, developer uplatí kde koho. Obvykle začne lobbingem v poslanecké sněmovně, že? Pak to vezme přes místní kmotry, stavební úřad, státní fond bydlení, hygienu, všude jsou lidé a všichni slyší na jedno kouzelné slovíčko.

    Poslyšte můj rozhovor s referentkou Stavebního úřadu:

    Já: „Ve výkresu je krb, komín ne, jaký je to krb?“ Ref.:„Plynový?“ Já: „Kde je výkres plynového rozvodu?“ ( Plyn v domě není!) Ref.:" Elektrický?" Já: „Prosím výkresy elektroinstalace, přípojka krbu tu není…“ Já: " Na střechu ústí komín." Ref.:" Při kolaudaci nebyl v bytě krb ani komín." Já: „Pohleďte na fotografii z výstavby domu z webu developera, stav, armování posledního patra domu, vidíte ten otvor mezi armovacími železy v místě, kde je nyní komín? K čemu asi měl sloužit?“ Ref.: " To já přece nemohu vědět…"

    Tak to chodí, Alesi.

    Nejprve se zkuste domluvit se sousedy. Někdy to jde, někdy ne. Pokud to bude mizerné, zapněte v době mimo noční klid hudbu, která je pro ně špatně snesitelná a jděte se projít. Častější procházky jsou jen zdravé, oblečte se, venku se ochladilo.

    Pokud se Vás ovšem spojí více, seženete dobrého právníka, investujete do toho čas a peníze, přizvete média, možná se Vám něco podaří, minimálně se o kvalitě jeho staveb dozví více lidí, možná firmu „zlikviduje“ a neuplatníte ani jiné, banální reklamace.

    Pane Pavle, to je paranoia, co:-)?

    Vložil Evča (bez ověření), 20. Listopad 2014 - 14:20

    „Něco se dá řešit … vyvinutím podobné hlukové agrese vůči příliš hlučným sousedům.“

    Jak přesně byste to technicky provedla, aby to pokud možno neobtěžovalo (1) Vás ani (2) další obyvatele domu, kteří hluk nepůsobí?

    Vložil Evča (bez ověření), 20. Listopad 2014 - 10:32

    Pořiďte si v pracovních pomůckách třeba sluchátka s útlumem 53 dB a hned budete mít představu, o jak velký útlum se jedná. Útlum dále uvádí výrobci oken, i to může Vaší představě pomoci. Některé lepší elektroakustické komponenty (zesilovače) uvádí na stupnici přímo dB, stejně tak jako počítačové přehrávače (typu WinAmp a mnoho dalších) – to je pro získání představy asi nejjednodušší. Prostě hledejte ve svém okolí předměty s nápisem „dB“, možná se budete divit, kolik jich naleznete. Pokud Vám to nestačí, pořiďte si hlukoměr (bývá v některých mobilech).

    Vložil Ales, 23. Listopad 2014 - 15:27

    Díky za tip, hlukoměr v mobilu nalezen :-)

    Vložil lake, 18. Listopad 2014 - 13:39

    Zdenek 22 napsal: „Reklamaci by mělo řešit SVJ, je k tomu ze zákona oprávněno – viz § 1196/2 NOZ.“

    Varuji před unáhlenými závěry. Toto by samozřejmě platilo pouze za té podmínky, že v domě jsou nové jednotky(2012) a že jde o SVJ(2012) vzniklé podle NOZ.

    V domech s jednotkami(1994) a se SVJ(2000) toto samozřejmě neplatí. Právnická osoba podle zákona o vlastnictví bytů nikdy neměla, nemá a nebude mít ze zákona právo reklamovat vady cizí nemovitosti svým jménem. Existuje k tomu i judikatura.

    Naopak platí, že vady na svém majetku (na svém ideálním podílu) je oprávněn reklamovat ten, kdo uzavřel kupní smlouvu s prodejcem/de­veloperem. Tedy vlastník majetku, na němž se vyskytla vada. SVJ(2000) by se toho mohlo ujmout jedině na základě plné moci, přičemž by pouze zastupovalo tohoto vlastníka.

    lake

    Vložil Zdenek 22, 18. Listopad 2014 - 18:10

    § 1196/2 NOZ je jedno z mála rozumných ustanovení NOZ ve vztahu k SVJ, které legitimuje tuto právnickou osobu k uplatňování reklamací společných částí domu. Přímo a nikoliv prostřednictvím krkolomných zmocnění.

    Vložil lake, 18. Listopad 2014 - 20:00

    Ano, souhlasím s vámi. SVJ(2000) to může zkusit – reklamovat svým jménem podle NOZ. Pokud developer nic nenamítne a reklamaci vyřídí, cíle bude dosaženo.

    Připomínám, že podle § 1196 NOZ platí, že SVJ(2012) je oprávněno reklamovat vady jednotek(2012). Jednotky(2012) v sobě zahrnují i podíl na společných částech. Jednotky(1994) však zahrnují pouze byt, nikoliv společné části. Co tedy je SVJ(2000) vlastně oprávněno na domě reklamovat? Jen vady cizího bytu? A z čeho takové oprávnění plyne, když SVJ(2000) je osoba s omezenou právní způsobilostí, která může vykonávat pouze činnosti v ZoVB vyjmenované?

    Těchto nevyjasněných situací bude přibývat. Je to důsledek neschopnosti zákonodárce jednoznačně určit zda SVJ(2000) podle ZoVB má být považováno za právnickou osobu SVJ(2012) podle NOZ. Jediná věta v NOZ by stačila …

    lake

    Vložil Ales, 19. Listopad 2014 - 23:40

    Předně bych chtěl všem poděkovat za reakce.

    Nějak se v těch právních věcech ztrácím … mohl bych se tedy zeptat konkrétně? Byt koupen 2011, společenství vzniklo 2011. Byt i společné prostory budu reklamovat sám, že?

    Podle § 1196/2 NOZ bych také mohl reklamovat sám? Společenství by mě mohlo zastupovat, ale nemuselo a týkalo by se to jen společných částí domu?

    Děkuji

    Vložil Zdenek 22, 20. Listopad 2014 - 22:58

    Nejprve si zjistěte z kupní smlouvy, zda už vám neuplynula záruční lhůta na byt a zda je v kupní smlouvě specifikovaná záruční lhůta na společné části domu a od kdy se počítá. Pokud jste byt koupil v r. 2011, jak píšete, nejsem si jist, zda je ještě v záruce, o společných částech nemluvě.

    Pokud budete jakkoliv uvažovat o reklamaci nebo o náhradě škody, budete potřebovat protokol o měření vzduchové neprůzvučnosti jedné mezibytové stěny od akreditované laboratoře. To je poměrně náročné měření, jak organizačně (musí být zajištěn současný přístup do sousedících místností 2 různých bytů a měřená stěna by neměla být obstavena nábytkem), tak finančně (10 – 15 tis. Kč).

    Předpokládám, že všechny byty ve vašem domě jsou více či méně postiženy touto nízkou vzduchovou neprůzvučností. Doporučuji, abyste se sdružili ti z vás, kteří jste se s tím nesmířili a jste ochotni proti tomu něco dělat.

    SVJ vás může zastupovat proti developerovi za předpokladu, že je ještě dům (byty a společné části) v záruce – viz výše.

    Vložil Ales, 23. Listopad 2014 - 15:26

    Záruční doba nám končí posledního listopadu, takže reklamaci musíme poslat zatím bez protokolu jinak by nám utekla lhůta.

    Zkoušku budeme dělat až následně. Chtěli bychom se na provedení zkoušky dohodnout s developerem. Obávám se, že nás pošle do háje. Nicméně jedna věc je reklamace a další prokázání, takže kdyby jsme to teď nepodali, tak i kdyby jsme následně zjistili, že to opravdu není v pořádku, tak už bychom s tím nemohli nic dělat.

    Ta cena, jak píšete, je když se to měří v jednom pokoji nebo jak to potom je, kdyby se měření dělalo ve více pokojích?

    Stěna by neměla být obestavena vůbec žádným nábytkem, ani nízkým (třeba postelí)? Tak snad tam nikdo nemá vestavěné skříně.

    Děkuji

    Vložil Zdenek 22, 23. Listopad 2014 - 21:49

    Reklamaci určitě podejte, i když zatím nemáte průzvučnost změřenou. Developerovi navíc sdělte, že náklady na měření v případě nevyhovující hodnoty budete také uplatňovat.

    Pozor, měření musí provést tzv. akreditovaná laboratoř, aby vám to nemohl developer zpochybnit.

    Měření se provádí tzv. vzorkové na jedné stěně. Stěny musely být postaveny stejným způsobem a proto není nijak odůvodnitelné, aby jiné stěny postavené ze stejných cihel měly podstatně jinou hodnotu průzvučnosti. Nás měření jedné stěny vyšlo na 10.000 Kč.

    Drobný nábytek, případně nízké lůžko asi nebude na závadu, s vestavěnými skříněmi by to nejspíš nešlo.

    Vložil Evča (bez ověření), 18. Listopad 2014 - 13:03

    „Zvuková izolace se dá zlepšit suchou montáží akustických předstěn, s tím mám také osobní zkušenosti.“

    Pane Zdenku,

    byl byste, prosím, konkrétnější? Měla bych zájem takto akusticky izolovat svůj byt zevnitř, tj. zvnitřku vnějších stěn bytu, případně rovněž strop. (Podlaha by se patrně musela izolovat na stropě bytu pode mnou.)

    Na internetu se toho dá najít pod heslem „akustické panely“, „akustické omítky“, „akustické koberce“ ad. spousta, ale chybí nějaké srovnání, co je vhodné a cenově výhodné, jakou tloušťku zvolit ad.

    Vložil Zdenek 22, 18. Listopad 2014 - 19:18

    Paní Evo,

    náš byt (i celý bytový dům) trpěl nízkou zvukovou izolací mezibytových stěn v důsledku použití obyčejných tvárnic namísto akustických, dále nedbale provedeného zdiva se škvírami a sádrokartonových panelů namísto omítek. Měření prokázalo hodnotu průzvučnosti na úrovni 39 dB namísto normou požadovaných 52 dB (resp. od r. 2010 53 dB). Kročejový hluk jsme neřešili, bydlíme v posledním poschodí.

    Izolaci po důkladném informačním průzkumu jsem zvolil na základě doporučení jedné firmy formou akustické předstěny ve skladbě minerální vata 2 cm, skelná vata 5 cm a záklop z akustického (těžkého) sádrokartonu.

    Zvuková izolace se osvědčila, je účinná a mohu doporučit. Srovnání s jinými systémy nemám, ale nevěřím, že by pouhé omítky, byť akustické, mohly významně pomoct.

    Vložil Digler (bez ověření), 17. Listopad 2014 - 23:11

    Dobrý den,problém hluku je mnohdy subjektivní pocit, ale pokud máte pocit, že došlo k porušení normy ČSN 73 0532, pokuste se věc reklamovat a žádat developera o doložení neprůzvučnosti dané konstrukce či dalších měření. Developer předkláda ke kolaudaci tyto měření, ale nemusí být realizována přímo ve Vaší bytové jednotce. Mnohdy developer dodá pouze laboratorní výpočet, který nezohledňuje technologický postup a reálné měření bývá často naprosto odlišné. Z praxe Vám mohu jedině doporučit se obrátit na autorizované zkušebny a nechat si měření provést na vlastní náklady. Cenová relace za jedno měření je 10 – 12 000Kč. V případě porušení norem bych náklady na měření uplatnil jako náklad nutný k prokázání vady. Hluk bývá častým tématem reklamací, ale většinou oprávněných. Přeji hodně štěstí a vytrvalosti v případě uplatnění práva z odpovědnosti za vady.

    Vložil Jar (bez ověření), 18. Listopad 2014 - 0:51

    Nahlédněte do dokumentace ke kolaudaci: Měří se kročejová neprůzvučnost a vzduchová neprůzvučnost. Povolené hodnoty si vygooglíte, je možné, že v dokumentaci najdete, že developer je dodržel, úplatné je vše, jak známo. Cena skutečně je cca 10 000 plus mínus v závislosti na počtu a typu měření. Předem Vám musím říct, že developer Vám reklamaci neuzná, co by s tím asi tak udělal, že? Když už to tak hloupě postavil. Často se používá v bytech laminátová podlaha, to je neštěstí. Zvlášť železobetonové zdi jsou špatné. Doporučuji příliš nediskutovat s developerem, odebrat se na stavební úřad do archivu a prozkoumat dokumentaci, možná máte to štěstí, že Vám ji za dům developer předal ( podle Stavebního zákona ji archivuje SVJ.) Ponořte se do ní. Pokud jsou věci, které Vás ruší zásadně ( u nás to např. byla změna dispozice – přímo u hlavy v ložnici má soused v rámci změny dispozice koupelnu a na sousedící stěně dvojumyvadlo a sprchu. Povedlo se mi včas to zjistit a na náklady developera odizolovat rockwoolem a modrou sádrokartonovou deskou, ale samozřejmě ztrácíte z plochy bytu a na sádrokarton se blbě kotví.) Hlučnost nezávisí jen na použitém zdivu, ale např. i na protihlukové izolaci podlah, dilataci kolem stěn atd.

    Jar

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".