kročejová hlučnost, panelákový byt, stará podlaha, stížnost

Vložil Radek (bez ověření), 8. Červenec 2012 - 20:42 ::

V panelákovém domě, v bytech v osobním vlastnictví, jsou 40 let staré parketové podlahy. Nový majitel jednoho z bytů odstranil koberce a soused z bytu níže sousedícího si stěžuje na kročejovou hlučnost. Koberce údajně nejde položit z důvodu alergie dětí nájemce bytu a majitel níže sousedícího bytu podal stížnost na SVJ se žádostí o řešení situace. Jak by mělo být postupováno ve vztahu k tomuto problému? Lze opakování situace předejít nějak systémově na úrovni SVJ? Díky moc za rady a doporučení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anonymm (bez ověření), 12. Červenec 2012 - 12:44

    Norma je stanovena 52db, ale žádný ze současných standartních domácích spotřebičů ji nedokáže překročit. Podle mě je problém ve staré výstavbě. Doporučuji 10cm kročejové izolace do podlahy, oddilatovat potěr v podlaze pásky minerální vlny od stěn, nemůže být nic slyšet.

    Vložil antony machac (bez ověření), 10. Červenec 2012 - 11:20

    dd, před pěti lety jsme zakoupili byt do osobního vlastnictví a měli stejný problém. Opravdu po mnoha a mnoha jednáních (asi 2 roky) se sousedem ,,nahoře,, a SVJ. Posléze se nám podařilo dojít ke společnému řešení, majitel ,,nahoře,, memohl a ani nechtěl situaci řešit, jelikož v našem případě je podlaha součástí stavební konstrukce a do té není majitel oprávněn zasahovat. Podle prohlášení vlastníka může zasahovat jen SVJ jakožto správce společného majetku. SVJ opravilo všechny podlahy ve všech prostorách domu, 471,– korun za metr stálo ,,odhlučnění,, a další náklady na vlastní podlahu jsme si hradili sami ze svého. Od té doby máme pokoj. Kdyby, kdyby, tak jsme oslovili SVJ hned a nemuseli čekat a řešit a ušetřili si dva roky stresů. A.M.

    Vložil lake, 9. Červenec 2012 - 1:36

    Systémově lze dovodit, že vlastník „A“ uvnitř svého bytu způsobuje hluk, který obtěžuje vlastníka „B“ uvnitř jeho bytu. Není zde tedy žádný právní důvod aby se SVJ zabývalo tímto sousedským obtěžováním.

    Před tím, než stížnost odložíte, vezměte si pro jistotu do ruky Prohlášení vlastníka budovy a přečtěte si co praví o podlahách v bytech. Jsou-li parkety ve vlastnictví vlastníka jednotky, nezabývejte se touto věcí dále: vlastník, který je rušen hlukem parketové podlahy, nechť se obrátí na toho, kdo jej ruší, nebo na úřad obce s rozšířenou působností, nebo rovnou na Stavební úřad. Ten má v pravomoci nařídit vlastníkovi podlahy provést utlumení přenosu kročejového hluku do stavebních konstrukcí.

    lake

    Vložil Ferat, 8. Červenec 2012 - 21:04

    Nevycituji zde vyhlášky a zákony, jdu na to jen selským rozumem a vyjadřuji svůj osobní názor: Dle mého je stěžovatel totálně mimo mísu. Podal jakousi stížnost na SVJ (asi na výbor jak jsem pochopil) a nyní očekává, že výbor nakáže sousedovi, aby položil koberce či si koupil měkkou obuv případně mu zakáže místnost užívat… Výbor SVJ je od toho, aby zajišťoval řádnou správu společného majetku, dbal o technický stav budovy a já nevím co ještě. Ale není v jeho náplni práce řešit mezisousedské spory. Pravda, jsou společenství, kde si -když to přeženu- bez svolení výboru ani nesmíte spláchnout wc nebo se osprchovat, ale to jsou extrémy. V normálně fungujícím SVJ tohle výbor bude těžko řešit. A pokud spolu dotyční sousedé nejsou schopni komunikovat, není tu výbor od toho, aby jim dělal parlamentáře. Ale možná se pletu… ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".