dohoda o provedení práce

Vložil anežka holubová (bez ověření), 25. Říjen 2018 - 11:18 ::

Dobrý den, můžou členové výboru SVJ uzavírat s SVJ dohodu o provedení práce? Náš výbor chce odměny ve výši 50 000,– Kč (pro 5 členů)za rok. Protože mají měsíční odměnu, která se jim tak zvýší a oni by museli zaplatit zdravotní i sociální pojištění, tak navrhl, že uzavřou jen dohodu o provedení práce, ze které se platí pouze 15% daň.

  • DPP
  • DPČ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Říjen 2018 - 16:10

Pokud jim to vlastníci schválí je to odpovědnost navrhovatele. Daleko důležitější bych viděl text toho usnesení, který by měl obsahovat, že budoucí navýšení je možné pouze o inflaci. Pokud s DPP nesouhlasíte a budete přehlasován pak se samozřejmě můžete obrátit na soud a je otazníkem jak konkrétní soudce rozhodne. Bývalo dobrým zvykem, že DPP se uazavíralo na práce odlišné od výkonu funkce statutára, ale protože tento úzus není kvalitně právně v zákonech definován je ve hvězdách jak Váš soudce rozhodne.

Vložil Závist je sviňa (bez ověření), 26. Říjen 2018 - 8:09

Závist je sviňa.

Vložil Pavel, 25. Říjen 2018 - 23:20

Anežko,

proč ne?

Názory se postupně mění. Stručný přehled vývoje názorů jsem uvedl na

http://www.portalsvj.cz/…ana-podle-zp

Očekávám plodnou diskusi.

Hezký den!

Pavel

Vložil anežka holubová (bez ověření), 26. Říjen 2018 - 6:41

Děkuji za diskuzi. Jen doplňuji: ve stanovách máme opsané § z OZ přeformulované tak, že nám každý právník říká, že s tím k soudu nemáme chodit, protože je to nejasné atd. Jinak máme správce, který dle smlouvy uzavřené výborem a předané mu generální plnou mocí dělá vše, dostáváme podklady na hlavičkovém papíru správce, podepsané lidmi správce atd. Marně se domáháme dokladů vlastních (SVJ) a podpis předsedy. Za činnost správce platíme 600 tis. ročně (pro 187 bytů) a výboru SVJ(5 členů)platíme 348 tis. ročně +pojištění,tak si to spočítejte. Navíc jsme p.předsedovi jako SVJ pronajali 3 místnosti (za 12 Kč/m2) on je hned přepronajal na kadeřnictví a vlastníci smlouvyo nemohou zrušit či upravit, protože ho nepřehlasují, má 2 byty a trvalé plné moci od cizinců – majitelů bytů a důchodců, kteří nechodí (§1185, taky pěkná blbost zákona)atd.,takže si z SVJ udělal zdroj příjmů a ještě nechce platit daně. Nejde o žádnou závist, ale platíme dubl za práci správce a výboru, který naše žádosti správci přeposílá a ten nám potom volá a řeší, spíše ne, řekne, že to je v bytě …a když jsme se ozvali na shromáždění, tak nám výbor navrhl ty DPP. Na jakou činnost, když vše dělá správcovská firma?Nájem jsme měli kolem 5 400,–/měsíc a teď už nám -vlastníkům to vychází na 6 012,–K/měs, plus služby. Peníze se hromadí na účtu a totální bezmoc.

Vložil člen společenství (bez ověření), 26. Říjen 2018 - 9:20

Anežko Holubová, to jste si vymyslela. To co píšete snad není možné ani ve snu. Čeho se vlastně domáháte. Vše jste generálně předali, podepsali, pronajali, vše je tedy OK. Tak plaťte, víte jak to je. Za blbost se platí.

Vložil Petr123 (bez ověření), 25. Říjen 2018 - 11:42

Viděl jsem i jiné názory, ale podle mého se jedná o obcházení zákona. Na funkci statutárního orgánu má být určena odměna, ne dohoda o provedení práce. Ta by jedině musela být uzavřena na jiné činnosti než řízení SVJ.

Vložil Pavel, 25. Říjen 2018 - 23:22

Petře123,

o jakém obcházení zákona píšete? Můžete být konkrétní, tj. s uvedením příslušných ustanovení konkrétních předpisů?

Děkuji

Hezký den!

Pavel

Vložil JarekSVJ, 25. Říjen 2018 - 19:46

Určitě nemusí být ve smlouvě o provedení práce přímo napsané je to za řízení SVJ… zlodějnu vidím v tom , když má výbor řádnou odměnu a navíc dohodu za provedení práce, leda, že by to bylo např.: nátěry, úklid atd. … ale výbor není ten co rozhoduje a určuje… od toho je shromáždění a vlastníci…

Vložil abc (bez ověření), 25. Říjen 2018 - 20:17

Výbor samozřejmě může taky rozhodovat a určovat. Závisí od toho, co máte stanovách. Neumím si představit fungování společenství, kde o každém prdu rozhodují pouze vlastníci a musí se kvůli každému prdu svolávat shromáždění. To snad ani nelze realizovat. Nebo u vás snad všichni s nadšením běhají na shromáždění každý týden 2×, nebo jednou za týden? My máme problém dostat je tam jednou za rok, aby rozhodli o důležitých věcech.

Vložil JarekSVJ, 25. Říjen 2018 - 20:22

samozřejmě záleží na stanovách, jak je benevoletně schválili vlastníci co se týče pravomocí k výboru… dobrý vlastník = vlastník co drží hubu a jenom hlasuje… jasně k vůli každému prdu se shromáždění nesvolává… ale něco jako plán oprav a investic by měl mít správný vlastník v hlavě pokud tu hlavu nemá mezi nohama… jsou tu i havarijné opravy ty se musí řešit hned ale i to by mělo být ve stanovách…

Vložil abc (bez ověření), 25. Říjen 2018 - 20:57

Neotáčejte. Vy jste napsal, že výbor není ten, co rozhoduje a určuje. Já jsem vám napsal na oplátku, že to závisí od stanov. A vy zase do toho plete plán oprav a investic. Doufám, že mi vysvětlíte, jak vlastník bytu v svj investuje. To by mě zajímalo.

Vložil MartinII, 25. Říjen 2018 - 14:08

Řešíte problém, který je tady řešen snad 10 let, protože se stále někdo snaží obcházet zákony i když třeba jen kvůli zdravotnímu pojištění. Přečtěte si zdejší bohatou diskusi (zadejte DPP, DoPP, dohoda), např

www.portalsvj.cz/…lediska-dani DPP od 2012 z hlediska daní Vložil Pavel, 3. Leden 2012 – 1:26 :: Ostatní

www.portalsvj.cz/…u-organu-svj DPP u členů orgánů SVJ 11 Vložil lake, 30. Květen 2014 – 8:44

www.portalsvj.cz/…ra-podle-noz Odměna statutára formou DPP Vložil lake, 16. Červen 2014 – 5:33

Jen si musíte najít odpovědi platné po změně zákonů po 2012 nebo 2014.

Nejste totiž první, kdo to řešil i když se asi domníváte, že ano. Proto na to už skoro nikdo neodpovídá.

Vložil Pavel, 25. Říjen 2018 - 23:26

Martine II,

problém českého právního prostředí je nejenom stálá změna zákonů, ta lze ještě registrovat.

Jako hlavní problém ale vidím, že při nezměněném právním předpisu se zcela změní judikatorní výklad tohoto předpisu. To už se sleduje daleko hůře.

Hezký den!

Pavel

Vložil MartinII, 1. Listopad 2018 - 14:09

„při nezměněném právním předpisu se zcela změní judikatorní výklad tohoto předpisu“

To jsem poznal i já osobně a týkalo se to vývoje judikatury Ústavního soudu na „přehlasovaného vlastníka“ dle NOZ § 258, § 1209 a § 1221.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".