Aplikace ZET u fyzických osob

Vložil Pavel, 23. Listopad 2016 - 14:33 ::

Před časem jsem informoval, jak bude vypadat aplikace ZET u fyzických osob v případě ubytování (od 1.12.2016) či pronájmu (zatím nikdy pokud je v § 9 ZDP. Pokud je pronájem v § 7 ZDP, tak od 1.3.2018) za předpokladu, že se bude inkasovat v hotovosti:

http://www.portalsvj.cz/…zickych-osob

Protože se datum 1.12.2016 blíží, tak GFŘ již dnes vydalo metodiku:

http://www.etrzby.cz/…erejnost.pdf

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil IČO (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 11:59

    Proč takto zbytečně brzy? Mohli s vydáním počkat na 30.11.2016.

    Vložil TN (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 12:34

    No, mně rozesmál dnešní článek v Mladé frontě, že Babiš „netušil, kolik druhů podnikání tady máme“, že existují e-shopy a že platba kartou vlastně není hotovost, protože „zůstává ta elektronická stopa“.

    Bytová družstva dodnes pořádně neví, jestli se na ně bude EET vztahovat, nebo ne, když přijímají úhrady od členů pokladnou – nejasné je to hlavně u komerčních nájmů z nebytů a při výběrů různých manipulačních poplatků. Protože družstva by do EET případně spadla „ažů roku 2018, tak je na vyjasnění "dostatek času“. Třeba se pak sedm dní před účinností od Babiše dozvíme, jak to teda je. Vážně nechápu, jak někdo tak chaotický bez schopností strategicky řídit, mohl vybudovat tak velkou firmu. Přijde mi, že většina jeho vládních činů je postavena na pokusech a náhodě.

    Vložil Evžen (bez ověření), 23. Listopad 2016 - 16:03

    Tento metodický pokyn Generálního finančního ředitelství je zajímavý i zhlediska zdaňování příjmů z poskytování krátkodobých pronájmů bytů vlastníky bytů. O tom bylo několikrát diskutováno již dříve a já k tomu uváděl, že u ubytovacích služeb (tj. u krátkodobých pronájmů bytů) podle 2326 NOZ je třeba danit podle § 7 ZDP (příjmy ze živnostenského podnikání) vč. sociálního a zdravotního pojištění, což je méně výhodné proti běžnému nájmu podle § 2235, kdy se příjem zdaní podle § 9 ZDP a neplatí se z něho zdrav. a sociální pojištění. Zdanění podle § 9 ZDP se tak u krátkodobých pronájmů bytů (narozdíl od dlouhodobých pronájmů bytů) nemůže použít, jak nyní potvrzuje i metodický pokyn GFŘ.

    Vložil Pavel, 23. Listopad 2016 - 16:43

    Evžene,

    na ty diskuse si také vzpomínám.

    Proto jsem tu informaci zde vyvěsil.

    Pokud bude tato metodika použita pro ZET, tak nepochybně bude použita při doměření nesprávného zdanění v § 9 místo v § 7 ZDP. Bez ohledu na to, jaké „argumenty“ zde zazněly. To byla spíše přání, než argumenty. A AB ví, že všici kradnú. Podle toho se bude postupovat.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Magda3 (bez ověření), 23. Listopad 2016 - 19:40

    Já si také vzpomínám. Nezbývá než konstatovat, že GFŘ vydává pokyny, které nejsou v souladu se zákonem. Zákon č. 586/1992 Sb. § 9

    Příjmy z nájmu

    (1) Příjmy z nájmu, pokud nejde o příjmy uvedené v § 6 až 8, jsou

    1. příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů,
    2. příjmy z nájmu movitých věcí, kromě příležitostného nájmu podle § 10 odst. 1 písm. a).

    Vidíte někdo v tomto §, že příjmy z nájmu jsou závislé na délce poskytování nájmu a na tom, zda nájem je včetně ložního prádla? Nikde se zde nepíše, že pronájem musí uspokojovat bytové potřeby. A co příjmy z nájmu nebytových prostor? Pokud budu pronajímat krátkodobě nebytový prostor, tak jde také o živnost?

    Nemělo by být v odstavci 1) a) uvedeno, že jde o příjmy z dlouhodobých nájmů nemovitých věcí ne bytů? Ale nic takového tam není.

    To je zase něco. GFŘ naštěstí není vykladačem zákonů.

    Magda

    Vložil Evžen (bez ověření), 23. Listopad 2016 - 20:42

    Magdo,

    jak jste uvedla, je v § 9 ZDP uvedeno „pokud nejde o příjmy uvedené v § 6 až 8“

    A ono právě jde o příjmy uvedené v § 6 až 8 ZDP, protože příjmy z krátkodobého pronájmu bytů patří pod § 7 – jde o příjmy ze živnostenského podnikání nebo jiného podnikání, ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění. Krátkodobý pronájem bytů vč. služeb (stačí služba výměna lůžkovin) patří pod ubytovací služby viz Živnostenský zákon.

    I NOZ rozlišuje nájem bytu a domu od ubytovacích služeb. V ustanoveních o nájmu bytu v NOZ je v § 2235 uvedeno, že se ustanovení tohoto pododdílu nepoužijí, přenechává-li pronajímatel nájemci byt nebo dům k rekreaci nebo jinému zjevně krátkodobému účelu. Ubytování je pak řešeno v NOZ v ustanovení § 2326 a následujích.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 23. Listopad 2016 - 23:44

    Evžene, našel jste v zákonech opět něco, co tam vůbec není. Neexistuje živnost jménem krátkodobý pronájem bytů. Máte ale pravdu, že pronájem může spadat pod §7 a to podle bodu b) příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.

    Takže pane Evžene, pokud bude někdo pronajímat krátkodobě byt bez lůžkovin, tak nejde o ubytování, ale o pronájem? A pokud pronajmu někomu byt na 2 roky a budou v něm lůžkoviny, tak jde prosím o co? Jde o ubytování, nebo o pronájem?

    A pokud pronajmu byt na rok firmě, která tam bude mít ubytované zaměstnance a ještě jim zprostředkuji paní na úklid, tak poskytuji co? Ubytování, nebo pronájem.

    NOZ sem nepleťte. § 9 ZDP byl v zákoně o daních před NOZ v úplně stejném znění jako je tam dnes. NOZ upravuje vztahy mezi nájemcem a nájemníkem, nikoli režim zdanění příjmu z pronájmu.

    Jsem zvědavá, jak na mé otázky odpovíte. Mimochodem, musím se pousmát nad tím, že předmět činnosti je dán tím, jak vypadá inzerce. Prozatím jsem se ani nedozvěděla, co je to krátkodobé a dlouhodobé. Pokud tedy budu inzerovat, že pronajímám byt minimálně na 3 měsíce, tak je to co? Pronájem, nebo ubytování?

    Myslím, že z uvedného je zřejmé, že někteří úředníci mají bujnou fantazii. A vy Evžene taktéž.

    Magda

    Vložil krcma, 24. Listopad 2016 - 8:53

    Magdo, to máte pravdu, taková živnost neexistuje. Ale existuje živnost "ubytovací služby".
    Přičemž pokud by někdo poskytoval právě ubytovací služby, nemůže se jednat o nájem podle § 9 ZDP a taková osoba bude podléhat ZET (pokud bude peníze přijímat v hotovosti). V ZDP to ale nebude §7, odst. 2, písm. b) - příjem z nájmu majetku zařazeného v OM, ale §7, odst. 1, písm. b) - příjem ze živnostenského podnikání.
    GFŘ pouze poskytuje určitý návod jak toto od sebe rozlišit, přičemž nabízí určité charakteristické znaky pro tyto dvě činnosti.
    Přijde mi, že naopak Vy tam hledáte něco co tam není. Pochopitelně, že třeba i u nájmu může pronajímatel poskytovat nájemci nějaké další služby (např. lůžkoviny nebo úklid). Nebo může cenu nájmu stanovit nikoliv za měsíc ale za den. Nebo může být nájem třeba jen na týden. Vyloučeno to není, ale je to neobvyklé.
    Takže pokud někomu poskytnu ubytování na týden za účelem bydlení, půjde o nájem. Pokud takto ale budu postupovat opakovaně, tj. např. byt pronajmu v roce padesáti různým lidem, vždy na pár dní nebo týden, bude se již asi jednat o ubytování.
    Co se týká té inzerce, nevím co se Vám nelíbí. Pokud je v inzerátu napsáno, že byt nabízím za účelem pronájmu, bude to asi charakteristický znak toho, že se jedná o pronájem. Pokud ho nabízím za účelem rekreace, bude se asi jednat o ubytování. Pokud tam bude majitel bytu psát, že v okolí je hezká školka, půjde asi o nájem. Pokud bude psát o spojení na Pražský hrad, půjde spíše o ubytování..
    Ale znovu opakuji, jedná se o charakteristické znaky, které nemusí být vždy naplněny, pouze dávají určitý návod.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 10:01

    Krcmo, pravda je ta, že vy i GFŘ se snaží najít v zákoně něco, co tam není a nikdy nebylo. Krátkodobý pronájem bytů je na pořadu dne poslední cca 2 roky díky AIRBNB. Do té doby nebyl problém. Pokud zákonodárce bude chtít z krátkodobých pronájmů udělat živnost, tak samozřejmě může. Prozatí nic takového neudělal a GFŘ i vy vaříte z vody.

    Ubytovny mohou ubytovávat hosty dlouhodobě a přesto zůstanou ubytovnou. Já pronajímám byt krátkodobě s ložním prádle a přesto pronajímám byt. Žádné služby neprovozuju.

    Pokud pronajmu rekreační chalupu na 5 let rodině s dětmi, půjde o ubytování, nebo pronájem? Ta rodina tam nebude bydlet, ale bude se tam rekreovat. Pokud přijede student na stáž na 1 měsíc, půjde o pronájem, nebo ubytování? Byt si pronajme rodina na 2 měsíce, protože v jejich bytě probíhá rekonstrukce, jde o pronájem, nebo ubytování?

    Uváděné charakteristcké znaky jsou charaktericstické především tím, že se dají použít na pronájem i ubytování.

    Takže k tomu, aby jste udělal z krátkodobého pronájmu živnost budete muset přesvědčit zákonodárce. Chtění vaše a ministerských úředníků k tomu nestačí.

    Magda

    Vložil krcma, 24. Listopad 2016 - 18:45

    Ano, souhlasím že se to více řeší s příchodem AIRBNB. Ale to nic nemění na tom, že i předtím platilo, že z hlediska zařazení příjmů je důležitá jejich podstata, nikoliv to kam se je rozhodnete Vy zařadit. Pokud poskytujete ubytování, je jedno, jestli ho poskytujete v bytě nebo penzionu. Je jedno jestli jste fyzická osoba nebo právnická. Pořád to bude ubytování.
    Nemáte pravdu ani v tom, že GFŘ není vykladačem zákonů. Zcela v souladu s tímto pokynem budou zcela jistě postupovat i finanční úřady. Takže pokud pronajímáte krátkodobě byty za účelem rekreace a daníte to v par. 9 a při hotovostních platbách nebudete postupovat podle ZET, zaděláváte si na dost velký problém, sankce nejsou malé.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 21:05

    Krcmo, ujištuji Vás, že daním přesně dle zákona. Tj. dle §9. Stále jste neodpověděl na mé otázky. Totiž co přesně je ubytování a co nkoli. Položím je tedy znovu a požádám vás o identifikaci. Zajisté to podle metodiky GFŘ rozklíčujete.

    1. pronájem bytu studentovi na 2 měsíce
    2. pronájem chalupy k rekreačním účelům
    3. pronájem bytu firmě, která ji používá pro ubytování zaměstnanců

    Děkuji předem za odpověď.

    Váš problém je že nechápete, že není možné si vymýšlet dodatečně podmínky a vysvětlovat § podle toho, jak se to zrovna hodí. Pronajímám byty dostatečně dlouho a kontrolu z FU mám za sebou. Ale naštěstí to bylo před dvěma lety a to ještě nikoho nenapadlo, že krátkodobý pronájem bytu je živnost. Čím to asi bude pane Krčmo?

    Mimochodem, každý kdo pronajímá přes AIRBNB vám zajisté vysvětlí, že se ho platby v hotovosti netýkají.

    Ale to je darmo mluvit. Až budu mít ze zákona povinnost mít živnost na pronájem bytu, tak nemám žádný problém. Založím si právnickou osobu, která tu živnost bude provozovat a bude mi to vlastně dost jedno. Prozatím žádnou takovou povinnost nemám.

    Magda

    Vložil krcma, 25. Listopad 2016 - 8:50

    Magdo, na úvod mi dovolte ještě k tomuto letáku, protože nic jiného to skutečně není. Převzal jsem terminologii použitou Vámi, Pavlem i Evženem, že se jedná o nějaký pokyn GFŘ. O nic takového ale nejde. Pokyny, informace a sdělení GFŘ mají skutečně nějakou váhu, řídí se jimi daňové subjekty i orgány finanční správy. Ale ty jsou takto označeny, mají číslo jednací, jsou podepsány. Tady toto chybí, jedná se tak skutečně pouze o leták bez nějakého právního významu. Jen pomůcka pro roztřídění služeb ubytování a nájmu a tak je to potřeba brát.
    Znovu opakuji, jsou tam vyjmenovány jen nějaké charakteristické rysy, které mohou být splněny, ale také nemusí. Takže když poskytnete lůžkoviny, pořád to může být nájem, nesmíte to brát tak vážně.

    K rozklíčování:

    1. nájem (typicky, pokud mu nebudete každý den měnit ložní prádlo, uzavřete s ním klasickou nájemní smlouvu)
    2. nájem
    3. nájem

    Dále, krátkodobý pronájem jako takový živnost samozřejmě není, musí být splněny další podmínky. Pronájem přes AIRBNB ale, dle mého názoru, již živnost je. Typicky (tj. z 99%), dovedu si představit, že někdo tuto platformu bude využívat jiným způsobem, že to stále bude nájem. Co se EET týká, psal jsem, že se týká pouze plateb v hotovosti. Nyní (naštěstí) MF přišlo s návrhem, že by se netýkalo ani plateb kartou přes internet - tam by asi AIRBNB již spadalo, ale sám si nedovedu moc představit jak by to v praxi fungovalo. A naštěstí se ukázalo, že si to nedovede představit ani MF..

    Vložil Pavel, 25. Listopad 2016 - 9:17

    Pane krcma,

    1)nejsem si vědom, že bych v tomto vláknu použil pojem Pokyn. Psal jsem o metodice a informaci

    2)není pravda, že by Pokyny GFŘ vždy obsahovaly číslo jednací a byly podepsány. Jistě znáte Pokyny k vyplnění KH, které neobsahují ani číslo jednací ani podpis ani označení, kdo ho vydal. S takovými maličkostmi se GFŘ nezdržuje, ono maká:

    http://www.financnisprava.cz/…seni-DPH.pdf

    3)stranou ponechávám, že tyto Pokyny ke KH jdou nad rámec zákona

    4)určitě bych netvrdil, že se jedná o nějaký leták bez právního významu. V pojetí práva dle GFŘ se jedná o zásadní dokument, podle kterého bude postupovat FS a zavede tím správní praxi. To je realita. Teprve soud může rozhodnout, do jaké míry je tento leták, resp. správní praxe z něho se odvíjející, závazný

    5)souhlasím, že v právním státě by takovýto leták byl bez právního významu. Jenže žijeme v ČR. Já bych význam tohoto letáku v praxi nepodceňoval.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil krcma, 25. Listopad 2016 - 11:45

    Pane Pavle,

    1. máte pravdu, za to se omlouvám. Spíše jsem chtěl poukázat na to, že tento „leták“ není ani podepsán jménem GFŘ (bez ohledu na to, zda to označíte jako metodika GFŘ, pokyn GFŘ či jinak). Pouze vyšel jménem nějakých internetových stránek, které GFŘ (shodou okolností) provozuje..
    2. U pokynů je třeba rozlišovat mezi pokyny, které jsou tzv. výkladové (pokyny řady D), kde se domnívám že č.j. a podpis by měl být vždy (třeba ne, nejsem schopen všechny teď projít) a pokyny ve formě např. návodů k vyplnění, kde dáváte odkaz. Přičemž diskuse se tu vedla ve smyslu první formy.
    3. Také bych raději ponechal stranou..
    4. Souhlasím, že FS podle toho bude postupovat. Myslím, že jsem to psal výše. To co jsem chtěl říci je, že právní váhu prostě nemá, soudy se jím řídit nemusí. Jde pouze o to, do jaké míry je tento „leták“ správným výkladem zákona.
    5. Viz bod 4.

    Hezký den i Vám.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 9:12

    Krcmo, ono je to celé trochu jinak. To zda provozuji živnost ubytování není vůbec o tom, přes jaký server inzeruji a o jak dlouhé pronájmy jde. Pokud budu svůj byt pornajímat (včetně zařízení i ložního prádla) a budu poskytovat pouze služby spojené s užíváním bytu, pak o ubytovací živnost nejde, ale jde o klasický pronájem. Pokud budu poskytovat další služby jako jsou snídaně, výměna ručníků a ložního prádla, úklid atd., pak začnu provozovat ubytovací činnost.

    Snídaně i praní prádla je na nájemnících. Já nájemníkům předám klíč, který po opuštění bytu vhodí do poštovní schránky.

    Co se týká AIRBNB a plateb, tak je to trochu jinak. Host platí AIRBNB a AIRBNB platí hostiteli na jeho účet. To znamená, že ani hloupost o registraci plateb platební kartou se těchto nájmů netýká.

    Mějte se fajn. MAgda

    Vložil krcma, 25. Listopad 2016 - 12:00

    Magdo, zcela s Vámi souhlasím. Není důležité kde inzerujete (ale to v tom letáku ani není, tam se hovoří pouze o tom co v tom inzerátu stojí – aspoň takto tuto část chápu já). Souhlasím i s tím, že pronájem může být třeba na týden. Pouze říkám, že pokud pronajímáte byt např. turistům, vždy jen na pár dní a to opakovaně, bude se (dle mého názoru) jednat již o ubytování. Také se mějte fajn

    Vložil anonym 155 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 12:03

    Krčmo, nechte Magdu na pokoji, ať si se svým majetkem dělá co uzná za vhodné. Je to její problém, ne váš. Co tady pořád dokola píšete ty blbiny.

    Vložil Okolojdoucí (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 13:00

    Krcma poskytuje relevantní rady. Magda píše pouze své představy o právu, které u soudů nenachází odezvu. Anonym 155 jen plive špínu nechápaje podstatu.

    Vložil anonym 155 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 13:16

    Ano souhlasím, anonym 155 je tady největší blb, nejchytřejší je Krčma. Anonmym 155 začně pronajímat byty podle jeho rad. Teď hned.

    Vložil TN (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 21:24

    …založíte si právnickou osobu a povedete podvojné účetnictví.

    Převod bytů z FO na PO řádně zdaníte daní z nabytí.

    Nejspíše i zaplatíte daň z příjmu, pokud byty vlastníte méně než 5 let.

    Nebudete moct uplatňovat výdajový paušál a jsem hrozně zvědavý, co dáte do nákladů, když ani z pokynu MF ČR D-XXX (číslo si nepamatuju) není srozumitelné, co dělat, když vám SVJ odmítá poskytovat každoroční vyúčtování správy – vyúčtování KZ a vyúčtování DZ (jo, aha tzv. fond oprav, ha ha).

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 22:04

    TN, co blázníte? Já přeci nebudu převádět žádné byty. Právnická osoba bude provozovat živnost, k tomu nemusí mít byty ve svém vlastnictví. Ty byty právnické osobě pronajmu za cenu obvyklou. A to bude také náklad této právnické osoby.

    Výdajový paušál neuplatňuji ani teď. Dávám si do nákladů úroky z hypotéky a odpisy. Výdajový paušál se mi tedy opravdu nevyplatí.

    Podvojné účetnictví je opravdu to poslední, co by mi vadilo.

    Ještě nějaký dotaz :-)?

    Magda

    Vložil TN (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 22:16

    Dáváte si do nákladů fond oprav? :-)

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 22:22

    Nedávám. Žádné fondy oprav neplatím, takže se mě to netýká :-).

    Magda

    Vložil asi tak (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 10:06

    proč se necháváte vyprovokovat a opakovaně zde zdůvodňujete pronajímání svých bytů. Pronajímejte je dál tak jako doposud a neřešte to. Vždyť to nestojí za to. Tady stejně nebudete pochopena.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Listopad 2016 - 10:18

    Asi tak, problém je, že bludy se šíří neuvěřitelně rychle a já mám potřebu se k tomu vyjádřit. Nezdůvodňuji své pronajímání bytů. Pokouším se zde vysvětlit, že pronájem je pronájem i když je v bytě ložní prádlo a je na krátkou dobu. Většina asi nepochopí, ale to nevadí. Třeba pár lidí pochopí. Bude to menšina, ale i tak to stojí za to. Magda

    Vložil Kolaudant (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 15:13

    Ja myslím, že maga si zde trenuje, jak se bude obhajovat před FU ( GFŘ) až ji někdo napráší. Ona v postatě, i bez podstaty, provozuje hotelovou službu, pere, žehlí, převlíká, že ano, že převlíkáte? Dodává lůžkoviny, obvykle také poskytuje internet. Což není ubytování, ale ubytovací služby. Jasný jako kachna. A ty, krome jasného zadanení a ZL díle mohou být opět provozovány jen a jen v prostorách tomu zkoladovaných. A to byt není, od toho je tu kolaudace pro hotelové účely, springlery, požárnici a hygiena a samozrejme stavebni urad. Oni se tito vykukové, jako Magda, velmi rychle, zresetují, az tuto argumentaci zkusí na FU a SU. Víte, platí staré a dobré. Kdyz to kejhá jako kachna, vypada to jako kachna a plave to jako kachna, bude to kachna.

    Vložil ladič (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 16:07

    Co vám je do toho, co dělá Magda. Co děláte vy – blbě kecáte.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 15:43

    Cha, cha, cha, ano, internet v bytech je. A peru a žehlím. To dělá téměř každá ženská, která nemá uklizečku. Ale rozhodně nežehlím a neperu ložní prádlo, které je v pronajímaných bytech. Víte, já chodím do práce a od toho jsou tu prádelny. A máte špatné informace. I ubyovací služby lze provozovat v bytech či rodinných domech. Akorát já neprovozuji ubytování, ale pronajímám zařízený byt.

    Závist je hrozná věc Kolaudante.

    Magda

    Vložil kuk (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 17:10

    Paní Magdo, a jak se vypořádáváte s povinností § 685/1, příp. §719/1 o nutnosti písemné formy nájemní smlouvy, byť se jedná o krátkodobý nájem?

    Vložil TN (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 16:07

    Taky pronajímám byty. V některých domech jsou rádi, že byt koupil někdo normální, kdo se o byt a dům stará, někde mě i zvolili do výboru a pomáhám, jak můžu, protože mě to jednak zajímá, jednak jsem zvyklý se o svůj majetek starat sám, kromě toho se snažím, aby domy kooperovaly, dají se společně vyjednávat zajímavé slevy (letos jsem propojil tři domy a dosáhli jsme na zajímavou cenu vodoměrů). Je ale zajímavé sledovat rozdíly v kolektivech lidí. Někde stačí, když přijdu na schůzi a v sušárně se rozlehne ticho, jako by do třídy vešel učitel matematiky, mají blbé keci, když se na něco zeptám, nebo se snažím vysvětlit, že přijetí rozhodnutí bude pro dům nevýhodné (loni a letos jsem dost brojil proti stanovám, co se na domy valily z centrály družstevní ligy), když se zeptám, co lidem vadí, odpoví, že jim vadí, že „rejpu“ nebo, že nechtějí, aby u nich vlastnili byty pronajímatelé, tak odpovím, že si ty volné byty, co padají do dědictví a prodávají je děti zemřelých mohli koupit sami a udělat si z něj třeba letní byt, že byty jsou ve volné nabídce, lamentují, že nemají dva milióny, to já ale taky ne, peníze mám od banky a ten úvěr si mohl vzít kdokoli z nich. Lidé nechápou, že s realitou je třeba se naučit žít, většina pronajímatelů koupí byt a o dům se nestarají, na schůze nedocházejí, nedají ani plnou moc a způsobují někde neusnášeníschop­nost. Já když nemůžu přijít, dávám aspoň plnou moc. A když přijdu, slíznu to za ostatní pronajímatele :-) Na slušné otázky odpovídám, blbé kecy ignoruju. Pomalu se mi snaží některým lidem otvírat oči, ale je to běh na dlouhou trať.

    Vložil JaVa, 25. Listopad 2016 - 16:46

    Váš osobní přístup se mi velmi líbí.Přeji hodně štěstí a pevné zdraví,neboť slušnost a dodržování zákonů,se v této zemi považuje za slabost.Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil bflm (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 15:31

    Kolaudante, v Magdě se snoubí největší odborník na právo občanské a na právo daňové. Z fleku by mohla nahradit celý Ústavní soud.

    Vložil Kolaudant (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 17:05

    Já myslím, že byty tu pronajímáme asi všichni a i když ne všichni, tak konkrétně v tomto vlákně asi většina. Problém není v pronajímaní bytů, ale ve svobodě. Na některé diskuzi jsem četl, že svobody jednoho konční tak kde začína svoboda druhého. A to se mi libí, to respektuji. V trolejbusu si platím lístek, protože se to jednoduše mám. Když mi číšník jako třeba dnes, nenaúčtuje kafe, tak za ním jdu a doplatím, protože jsem ho vypil. Netěším se, když můžu na někom podvodem nebo jeho chybou vydělat. A právě proto mě štve sousedka Magda3, která je přesným opakem. Pere, žehlí ( i přes prádelnu), má internet v pronajímaných bytech, každý druhý den se tam otocí jiný„hotelový“ host, ale ubytovací služby to nejsou, protože ona naopak vezme pravidla a 3× je otočí okolo kolena, aby vypadala jak ona potřebuje. A i když to je kachna, pro ni je to pes. Lidi, neblbněte. Magdo3, klidně mi soukromě napište vaši adresu, jste si li svým výkladem jisté, jistě vám nebude vadit, pokud ten vás výklad nechám proveřit. A žádné teplé bonzování, já se pěkně podepíšu s celou svou adresou. Jak jsem napsal výše, i já pronajímám byty. Dlouhodobě, moji nájemníci dodržují domovní řády a jsou legitimními rezidenty. Ale není to hotel, kde lidi prijedou na 3 dny a po nich at potopa.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 17:21

    Kolaudante, jaký je myslíte pro sousedy rozdíl v tom, zda je byt pronajat na 5 dní, nebo 5 let? A jak je ohrožená vaše svoboda tím, že svobodně pronajmu byt krátkodobě a s internetem? Nějak mi Váš nářek není jasný.

    Magda

    Vložil Kolaudant (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 17:32

    Magdo, rozdil v pronajmu na 1 rok a na 5 dní je zasadní. Rocní rezident (byť nájemník) se prizpusobí rytmu domu, zamyká, ocistí si boty, nehulí ve společných prostorách, protoze je mu znám domovní řád, ale tké proto, že jeho obličej po domě rok chodí. Kdežto hotelpvý host ví houbelec o domovním rádu, mnohdy ani neví nic o ceských zákonech. Jeho pobytový komfort zacíná dnem příjezdu a koncí dnem odjezdu. Obvykle jede na dovolenkový rezím a ten je sakra vzdálený od rezimu a rytmu domu, kde rezidentni vegetují. Rozhodne nechodí spát ve 23 –24.00 a naopak nevstáva mezi 07.00 – 08.00. Hotelový host se bezně vrací ve 02.00 ráno, má slusně naváto a udelá to klidne 3 dny po sobě, protoze je v Brne, Praze, Krumlově na dovolené. Nikam ráno nespechá, může vyspávat. A tyto dva rezimy, rezidenta a hoteláře znevýhodňuji jen jednu skupinu a tou jsou rezidetni (majitelé i dlouhodobí nájemníci) Prictu li, ze vlastně kratodobým pronájmem je porusován zákon, kolaudace, danový řád, tak si sakra rikám, proc bych měl svobodu svých nájemníků obětovat na úkor hotelových hostů v bytovém domě, resp. na úkor Magdy a její ziskuchtivosti pres mrtvoly. Ja vydelávám na najmech také, ale nikdo mi v domě nerekne ani popel. Mí najemníci jsou k nerozeznání od beznych majitelů.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 18:01

    Kolaudante, ani já nemám žádné stížnosti na nájemníky. Všichni znají pravidla domu a ví že od 10 hodin se dodržuje noční klid. A nikdo nekouří ve společných prostorách. Narozdíl od některých vlastníků.

    Vedeme tu diskusi o tom, zda potřebuji ke krátkodobému pronájmu živnostenský list. Ale vaše fantazie, že vlastník nemůže provozovat živnost ubytovací ve svém vlastním bytě jde ještě dál. Vy si zkrátka myslíte, že to nelze a údajně jde o porušování zákona. To je samozřejmě nesmysl.

    Mimochodem, nekontroluji kdo kdy vstává a netuším co je vám do toho, kdo jak dlouho spí. Ale už delší dobu rozumím, co vám vlastně vadí. Ono to není ani tak chování nájemníkům ale ta strašná ziskuchtivost. To ale není můj problém, ale váš.

    Magda

    Vložil kuk (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 18:53

    Nesmíte být tak namyšlená, Magdo, a domnívat se, že vám každý závidí nemovitosti a výdělek. Tady se řeší i princip, který bude třeba rozseknout nějakým judikátem, protože tento stav, kdy se vlastník domnívá, že si může z bytu udělat hotel, je pro mnohé rezidenty neúnosný. Vy tam u toho nejste, tak jak můžete tvrdit, že vaši hosté chodí spát v 10 hod a nedali si ani cigaretu. Způsob, jakým se dnes některé byty využívají (viz výše) vede k lhostejnosti, nezájmu a frustraci normálních obyvatel domu.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 18:01

    Kolaudante, ani já nemám žádné stížnosti na nájemníky. Všichni znají pravidla domu a ví že od 10 hodin se dodržuje noční klid. A nikdo nekouří ve společných prostorách. Narozdíl od některých vlastníků.

    Vedeme tu diskusi o tom, zda potřebuji ke krátkodobému pronájmu živnostenský list. Ale vaše fantazie, že vlastník nemůže provozovat živnost ubytovací ve svém vlastním bytě jde ještě dál. Vy si zkrátka myslíte, že to nelze a údajně jde o porušování zákona. To je samozřejmě nesmysl.

    Mimochodem, nekontroluji kdo kdy vstává a netuším co je vám do toho, kdo jak dlouho spí. Ale už delší dobu rozumím, co vám vlastně vadí. Ono to není ani tak chování nájemníkům ale ta strašná ziskuchtivost. To ale není můj problém, ale váš.

    Magda

    Vložil Kolaudant (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 18:22

    Magdo, zenska, nebo chlape s zenskym nickem, jak vam mohu zavidet neco o co nestojím. Evidente nestojíte vuci podobné vytce prvne a vzdy jste si vylozila námitku vuci vasi cinnosti coby závistí motivovanou. Já bych vás rád uvedl do reality. Díky bohu ne vsichni jsou stejní jako vy a materiálno a honeni maxima penez nemaji na prvním miste. Troufám si tvrdit, ze jsem nashromazdil slusny majetek, ktery mou rodinu zabezpecí slusne, ale nidky jsem nemel potrebuji jít kvuli penezum za hranu zakona nebo dobrych mravu. Ve dvou bytovych domech jsme si udelali poradek presne s takovymi „hoteliery“ jako jste vy. Nikomu nic nezakazujeme, jen dusledne trváme na dodrzovani vsech rezimu, kterými se dům a osobnostní práva rídí. Jak jsem rekl, svoboda hoteliera a jeho ruskych, vikendových hostu koncí tam, kde zacina svoboda dlouhodobych rezidentů. A i presto, ze misto me tam bydlí mí dloudobí nájemnici (mám svůj dům), vse probíhá ku spokojenosti dlouhodobých rezidentů. Cas od casu se nám tam z dedictví objeví nějaký vykuk, který z bytu zacne delat hotel. A tomu to nejdrive vysvetlime my a kdyz má hlavu dubovou a kapsu prazdnou a v ocich € , jako Magda3, vysvetli mu to GRF a SU a ŹU. Tech argumentací, že neperou, nezehlí, jen pronajají cistě povlecené postele, jsem slysel nespocetne. Poskytujete ubytovaci sluzby, at uz je nazývate jakokoli. Lidi jsou jen hloupí, myslí si, že dupající cizince ve 2 rano na chodbach a dovolenkové party v bytech musí trpet. Nemusí. A zakon a uredni aparat je na jejich strane. Dikybohu.

    Vložil TN (bez ověření), 26. Listopad 2016 - 13:30

    Pane Kolaudante, jestli to není tajné, prozradíte nám postup, jak jste se těch vykuků zbavili? On je to docela aktuální problém ve většině velkých měst (nejen Praha), a rádi si přečteme zkušenosti domů, kde si s tímto fenoménem krátkodobého pronajímání poradili. Budu rád za každý příběh. Jediné, co mě napadá jako efektivní řešení, ukládat pokutu 50 Kč denně za neohlášení počtu osob.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 19:06

    Vy jste vedle, jak ta jedle.

    Něco vám tedy prozradím. Třeba vás to uklidní. Ono to vypadá. Garsonka v Praze – 1.000,–Kč za noc i dvojnásobek. Ve skutečnosti, když započítáte tu prádelnu a úklizečku, tak to zase takové terno není. Například můj byt je v průměru obsazen 18 dní v měsíci. Odečtěte od toho náklady a jste na něco málo víc, než klasický nájem. Ovšem s tím, že máte kompletně zařízený byt, měníte žárovky atd.

    Zvažuji velmi, zda u toho zůstat. Ale má to své výhody. Především v tom, že nemáte vybydlený byt a nehrozí vám, že nebudete mít v bytě neplatiče, nebo někoho, kdo dělá nepořádek. A to nejenom v bytě.

    Může se stát, že přijede nějaký hulvát. Mně se to ještě za 2 roky nestalo. Ale ten hulvát odjede a já mu dám veřejné hodnocení. Už se neubytuje. Ale když pronajemte dlouhodobě byt hulvátům, tak je z toho bytu nedostanete. Stejně tak budete mít smůlu, když byt někdo prodá problémovým lidem.

    Chovat blbě se může nájemce krátkodobý i dlouhodobý, pronajímatel i vlastník. Vetšina cestovatelů, kteří jezdí na privát jsou slušní lidé.

    Krátkodobé pronájmy tak vůbec nemusí být špatná volba pro sousedy. Jde jenom o předsudek. A ještě je tu ta závist.

    Magda

    Vložil FÚ (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 20:16

    Magdo3, když tam máte prádelnu a uklízečku, tak je to velmi pravděpodobně ubytování. Z mé strany to není závist, ale je mou prací stíhat daňové podvodníky.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 25. Listopad 2016 - 22:17

    Uklizím a peru i po dlouhodobém nájemníkovi. Ach jo, to jsou argumenty.

    Magda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".