Vítejte na portálu společenství vlastníků jednotek (SVJ)

Vítejte na portálu, který je věnován problematice společenství vlastníků jednotek. Portál je zatím v průběhu výstavby.

Proč vzniká? Protože žádný podobný web v ČR neexistuje. Členové výborů společenství vlastníků se z počátku v problematice vůbec neorientují (také to nejsou žádní právníci nebo jinak školení lidé - takže se jim nelze divit) a potřebují nějaké počáteční "postrčení". Ovšem i zaběhnutí "funkcionáři" řeší téměř ty stejné problémy a tedy výměna informací je velmi prospěšná.

  Vložil Anonymous, 19. Únor 2008 - 22:03

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jsme SVJ, teprve budeme mít ustavující schůzi SVJ, kde 37% podíl má vietnamec. on by chtěl zhruba polovinu svého podílu změnit na bytový prostor, potřebuje k tomu souhlas všech ostatních majitelů BJ, ale sousedi s tím nesouhlasí, mají strach, že z toho bude ubytovna a že přijdeme o klidné rodinné bydlení (uzavřený dvůr se zahradou, velké sklepní prostory, obrovská půda, volající po vestavbě). Všichni musíme nést nemalé finanční náklady na opravy, rekonstrukce a další investice. Věděl by někdo z Vás, prosím, jak to ošetřit právně, je např. možné omezit počet osob v bytě? nebo dát jiná omezení užívání prostor a společných prostor? Potřebujeme se vzájemně a nemůžeme najít společnou cestu. Neřešil někdo z Vás něco podobného? děkuji předem za čas a věřím i za nějakou radu. Iveta Nejedlá

  Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 11:33

  Dobrý den, ve stanovách máme formulaci „společenství zajišťuje vedení účetnictví v souladu se zvláštními právními předpisy“. Můžete mi prosím sdělit, o jaké zvláštní právní předpisy se jedná a kde jsou zveřejněny?

  Děkuji Dostálová

  Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 12:13

  Vedení účetnictví upravuje zákon č. 561/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, dále Vyhláška č. 504/25002 Sb. a nakonec České účetní standardy č. 404 až 414.

  Zákony a vyhlášku můžete hledat ve Sbírce zákonů, České účetní standardy ve Finančním zpravodaji.

  Nejjednodušší ale je zakoupit si ÚZ (Úplné znění) „Účetnictví nevýdělečných organizací“. Je to sešitek, který vydává SAGIT, dá se sehnat téměř všude a obsahuje, jak občas říkám na seminářích, „hodně muziky za málo peněz“. Novelizovaná ustanovení jsou zvýrazněna, prostě je s tím méně práce, než s aktualizacemi uveřejňovanými ve Sbírce nebo Finančním zpravodaji. Při koupi je jenom třeba hlídat, abyste si nekoupila nějakou starší verzi.

  Podle § 5 zákona o účetnictví může SVJ zadat vedení účetnictví jiné právnické nebo fyzické osobě, nezbavuje se však odpovědnosti za vedení účetnictví. Smlouva s externím účetním by vždy měla obsahovat ustanovení, že v případě porušení právních předpisů ze strany účetní, hradí sankce osoba pověřená vedením účetnictví.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 14:08

  Dobrý den paní Klainová, jsem moc ráda že na můj dotaz odpovídáte právě vy a tak rychle… Jak jste jistě i z mých předchozích dotazů pochopila, vedeme složité jednání se správcovskou firmou, která byla vybrána před vznikem SVJ původním vlastníkem…Zlomovým bodem jednání je správcem navrhovaný způsob vedení našeho účetnictví, tj. v rámci účetnictví bytového družstva. Situace je nyní taková, že shromážnění bude rozhodovat zda souhlasí s podmínkami správcovské firmy (BD)za podstatně nižší cenu nebo se rozhodne pro „komerční pojetí s jiným správcem“ ve vyšší cenové relaci. Pětičlenný výbor není v tomto názoru jednotný a hledá touto cestou odpovědi na své otázky a pochybnosti, protože si plně uvědomuje svou zákonnou odpovědnost. Ještě jednou Vám srdečně děkuji za Vaše odborné rady. Dostálová

  Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 12:18

  Vyhláška upravující vedení účetnictví SVJ má číslo 504/2002 Sb.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous, 10. Leden 2008 - 7:20

  Dobrý den paní Klainová, můžete mi prosím poradit? naše SVJ vzniklo začátkem listopadu 2007(doručením smlouvy třetímu vlastníku). Dne 13.listopadu 2007 se konala ustavující schůze SVJ a byl zvolen výbor. Stávající správce (BD)měl správcovskou smlouvu uzavřenou s původním vlastníkem do 31.12.2007. Protože termín 2. schůze shromáždění vlastníků byl stanoven na 15.ledna 2008, výbor se dohodl na prodloužení správcovské smlouvy do 31. ledna 2008, tedy do doby, než shromáždění rozhodne o správci a znění nové správcovské smlouvy. Výbor mezitím zjistil, že má pochybnosti o způsobu vedení účetnictví SVJ správcem (SVJ=středisko v účetnictví vedeném pod IČ správce), který prohlašuje, že na konci roku požadovanou závěrku SVJ bez problémů vytiskne („v trochu jiné grafické úpravě“?) Prosím Vás, pokud tak postupuje podle platné správcovské smlouvy s původním vlastníkem (v níž se o vedení účetnictví nehovoří)a vznikající SVJ má pochybnosti a nyní už odpovídá za dosavadní vedení účetnictví, jaký postup byste navrhovala, aby se SVJ nedostalo do konfliktu se zákony a finančním úřadem již za období 2007?? Moc děkuji Dostálová

  Vložil Anonymous, 10. Leden 2008 - 13:03

  Správce Vám zcela jistě předá účetnictví k 31. 12. 2007 a k 31. 1. 2008, které vede v rámci svého účetnictví.

  Správně by měl pro Vás ještě zpracovat zahajovací rozvahu ke dni vzniku SVJ a účetní případy ode dne vzniku SVJ by měl účtovat do nově zavedeného účetnictví. K 31. 12. 2007 by měl vyhotovit účetní závěrku v souladu s vyhláškou č. 504/2002 Sb. (vzory rozvahy a výkazu zisku a ztráty jsou v přílohách 1 a 2 k vyhlášce).

  Protože je možné, že to správce pro Vás neudělá, budete muset zavést své účetnictví ke dni vzniku SVJ sami nebo o to budete muset požádat nového správce. Bez účetnictví bytového družstva k 31. 12. 2007 se neobejdete, potřebovat budete i deníky účetních případů za listopad a prosinec, abyste mohli spočítat zpětně počáteční zůstatky na účtech ke dni vzniku SVJ a účetní případy ode dne vzniku SVJ si zaúčtovat sami.

  Pravděpodobně zatím nemáte vlastní běžný účet. Výše finančních prostředků, které byste měli mít ke dni vzniku na vlastním běžném účtu, bude v zahajovací rozvaze uvedena na účtu např. 378–999 Pohledávky za správcem. Tyto pohledávky se budou zvyšovat tak dlouho, dokud budete posílat příspěvky na správu a na služby na účet správce. Pohledávky za správcem se sníží, až Vám družstvo dlužné peníze převede na Váš běžný účet.

  Vyčlenění správné výše finančních prostředků z účtu správce a jejich převod na účet SVJ patří mezi tvrdé oříšky k rozlousknutí. Prokazování, komu patří která částka, zabere dost času. Pokud nerozumíte účetnictví, přizvěte si na pomoc odborníka.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous, 10. Leden 2008 - 15:49

  Paní Klainová, mnohokrát děkuji za Vaši rychlou a vyčerpávající odpověď. Vaše odborné rady jsou v tuto chvíli pro naše vznikající SVJ velmi cenné a věřte, i námi velmi ceněné! Já sama jsem samostatná účetní již 15 let a jsem ráda, že v této pro mě nové problematice mohu své názory ověřovat a konzultovat s Vámi jakožto uznávaným odborníkem.

  S přátelským pozdravem Daniela Dostálová

  Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 12:22

  ČÚS neboli České účetní standardy jsou uveřejněny od čísla 401. Omlouvám se, už si beru brýle.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous, 21. Prosinec 2007 - 22:50

  Jsem rád, že jsem se na Váš portál dostal a hned jsem poslal dva dotazy na nepochybné nesmysly, které jsou možná možné, neboť zákon o SVJ jich obsahuje plno. Je faktem, že právní vědomí vlastníků je na nule, ale je to také tím, že jako všechno u nás je všechno kolem SVJ kostrbaté,složité a nelogické. Selský rozum to nebere. Po svátcích napíši o problémech, které musí mít všude, trochu více. Bylo by prima, kdyby se některé dotazy mohly objevit na Vašem portále. Držím palce, přeji Veselé Vánoce, a srdečně zdravím. Jiří Volka

  Vložil Anonymous, 21. Srpen 2007 - 19:45

  Dobrý den, myslím, že by bylo prospěšné umístit volbu (zatržítko) zasílat reakce na e-mail – odeslání reakcí na zvolený e-mail s pozdravem Petr Vávra

  Vložil Anonymous, 5. Únor 2007 - 14:41

  Informace kolem regenerací panelových domů včetně financování a dotací komplexně získáte na mail. adrese Pavel.Vil­d@centrum.cz

  Vložil admin, 20. Červenec 2006 - 14:58

  Máte-li nějaký nápad nebo chcete pomoci s tvorbou a chodem portálu SVJ, ozvěte se prosím.

  Vložil Anonymous, 23. Leden 2008 - 13:29

  Dobrý den, znám společnost, která umožní SV připravit finance na plánované investice do nemovitosti, a to bez cizích finančních zdrojů. Pokud byste měli zájem, mohla bych zprostředkovat setkání s managementem společnosti, aby Vám možnosti a systém představili. Mohli byste tak umožnit, mohli byste tak nabídnout výhody tohoto systému všem čtenářům Vašich stránek. POkud byste měli zájem, kontaktujte mě prosím. děkuji a budu se těšit na setkání.Iveta Nejedlá, 728609382, ive­tanejedla@sez­nam.cz

  Vložil Anonymous, 22. Červenec 2006 - 18:45

  Myslím, že portál je super. Jde o to aby jsme mohli řešit problémy kolektivně, ale také je potřeba znát nové zákony atd. Tento portál mi zatím vše co potřebuji dodává. Každopádně je to začátek a myslím, že se rychle rozjede. Problému je opravdu hodně. Každopádně děkuji za portál.

  Lukáš Jakubčík Břeclav

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".