Zkušenosti s portálovými službami firmy ISTA CZ ?

Vložil Zevla, 18. Prosinec 2015 - 9:48 ::

Vážení !

Bylo zde mnoho diskutováno ohledně povinnosti osadit byty něčím na umožnění „spravedlivějšího“ rozúčtování nákladů na vytápění.
Nemá cenu dále diskutovat proč, jak atd. . Většina SVBJ již něco má, mne zajímají zkušenosti těch, kteří si vybrali firmu ista Česká republika s.r.o..

Zvolili jsme jejich elektronické indikátory řady Doprimo s radiovým odečtem. Montáž proběhla ještě v r.2014, takže jsme splnili požadavky vyhlášky, dokonce začal fungovat radioodpočet a protože jsme si objednali využívání jejich portálové služby ista24.CZ – Základ, po obdržení hesla jsme mohli začít sledovat, jak „dílky naskakují“. Při montáži RTN jsme zároveň nechali vyměnit bytové vodoměry (u jedněch jsme provedli výměnu o 1 rok dříve, než bylo potřeba, protože legislativa sjednotila periody kalibrace, takže nyní se jednou za 5 roků vymění vše najednou). A nechali jsme si namontovat takové, které umožňují dodatečnou montáž radiomodulů.
Tak jak jsme měli uvedeno ve smlouvě o montáži, protože vše fungovalo k naší spokojenosti, tak jsme letos objednali radiomoduly na vodoměry, montáž proběhla a po nějaké době začaly být na portále ista24.cz vidět i hodnoty z těch vodoměrů.

Ale: již bylo trochu zklamáním, když jsme zjistili, že údaje z RTN se aktualizovaly dříve 1× za cca týden (ale to chápeme, stejně tam byly vždy za údaje každý den). Jenže po zprovoznění radiomodulů vodoměrů (3.11.2015) to chvíli trvalo, než začala data „proudit“ do databáze (to prý je normální a opravdu po čase to začalo fungovat), ale dnes máme 18.12., včera 17.12. u nás proběhl odpočet hlavního vodoměru vodárnami a tak samozřejmě chceme do vyúčtování jako poslední odečet bytových vodoměrů použít ten ze dne 17.12.. Ale v databázi je poslední údaj ze dne 9.12., takže opět jakési zpoždění. Možná, že do konce roku se něco načte. Ale když jsem znovu pročetl uzavřenou smlouvu s dodavatelem, zjistil jsem, že je smluvně vyřešno kde co, ale podrobnosti o portálových službách nejsou uvedeny, nic podrobnějšího není ani v materiálech na www.ista.cz .
Jsme si vědomi, že je naše chyba, že jsme tu smlouvu takto podepsali, ale ono vlastně vše funguje, až na to ..... .

Chci se prostě zeptat, zda některá ze SVBJ využíváte služeb ISTA CZ včetně portálových a jaké jsou Vaše zkušenosti. Samozřejmě budeme dále s nimi komunikovat, ale již s menší důvěrou a nebudeme věřit tomu chlácholení: ještě pár dní počkejte, dejte tomu čas atd. atd.

Děkuji za vaše názory, Ing.Věžník, Blansko

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil roztomily, 19. Prosinec 2015 - 17:57

  Dobrý den, v našem domě máme také instalovány IRTN Doprimo s radiovým odečtem. Vodoměry máme obyčejné které je nutno odečíst ručně. Je pro mne překvapením že chcete vodoměry odečíst k datu 17.12 protože minimálně Doprima si zapíší hodnotu odečtu ve 23:59 31.12.2015, očekával bych podobné chování i u vodoměrů. Předpokládám že není problém odečíst patní vodoměr taktéž 31.12 nebo 1.1. a dané hodnoty poslat dodavateli vody jako samoodečet. Budu rád pokud zde sdělíte jestli Vám hodnoty doskáčou a hlavně jaké zpoždění budou mít hodnoty z 31.12.2015. Sami uvažujeme o pořízení zařízení memonic na sběr dat. Nicméně si také myslím že by memonic neměl mít zpoždění sběru dat.

  S pozdravem Jan Roztomilý

  Vložil Zevla, 2. Leden 2016 - 11:23

  Nejdříve přeji hodně především zdraví do nového r.2016.

  A nyní k věci samotné:

  už nám vše pracuje tak, jak pracovat má. Takže z tohoto hlediska je vše OK.

  Abych to vysvětlil, popíši, jak ten radiový odpočet asi pracuje (píši asi proto, že nikde jsem nenašel podrobnější informaci o funkci dálkového odečtu, ale dal jsem si to dohromady z různých dílčích poznatků a empirických zkušeností a hlavně na základě mých dlouholetých zkušeností, protože jsem 21 roků pracoval jako projektant měřících systémů (řízených počítači) v Metře Blansko).

  Pokud si pořídíte radiový odpočet (na IRTN už jej máte, na vodoměry (pokud jste si nechali namontovat vhodný typ od fy ISTA-CZ) se dají doplnit), do domu vám ISTA dodá takovou krabičku (Memonic) s baterií a SIM kartou. Nějakou dobu po montáži a aktivaci těch radiomodulů se to vše spolu synchronizuje a pak už to začne fungovat. Vždy jednou za týden si memonic načte z radiomodulů hodnoty za posledních 7 dnů a odešle je (přes GSM – proto ta SIM karta) na server do fy ISTA. Tam až dojde k zápisu do databáze, jakmile se to v ní objeví (vy máte přes jméno a heslo do ní přístup), poslední den s hodnotou je o 2 dny dříve. Např.: nové hodnoty se mi v datech objevily poprvé včera (1.1. večer), poslední přečtené hodnoty jsou z 30.12..
  Mnou popsané problémy nastaly asi proto, že když jsme nechali vodoměry doplnit (3.11), tak jak se ten systém sesynchronizovával, tak se změnil den, kdy memoni ta data shromažďuje a odesílá. Před tím to bylo vždy v úterý nyní je to v pátek.

  Jinak do dat pro rozúčtování dáme údaje ze 17.12. proto, že ten den v domě dělali odečet patního vodoměru i vodaři a ten jejích údaj bude jako konečný na faktuře. A samozřejmě chceme, aby termíny odečtů jejich a našich se co nejvíce shodoval. Již dnes vím, že rozdíl mezi součty bytových vodoměrů a hodnotou z patního vodoměru za r.2015 činí 3,5 % (nula to nikdy nebude !).

  Snad to takto stačí, máte-li popř. další dotazy, klidně napište. Ale vidím, že asi moc SVJ radioodečty nepoužívá, nebo pokud ano, je jim vše asi velmi jasné a neprožívají to tak, jako já.
  My dali dokonce vlastníkům možnost, jak si mohou správnou funki odečtů vyzkoušet: vyzvali jsme je, aby si kterýkoliv den odečetli hodnoty, se jménem a datem odečtu nám to hodili do schránky společenství a až jsme měli hodnoty z radioodečtů, doplnili jsme jim je tam, oskenovali jsme si to (pro archvní účely) a hodili to do jejich schránek. Z 32 BJ to využilo 6 lidí (čekal jsem větší zájem), vše to sedí (až na malá rozdíly dané tím, že oni to v tom dni odečetli v čase T1 a memonic odečítá v čase T2, nevím jakém – domnívám se, že někdy před půlnocí.

  Zdravím, Zevla

  Vložil Vlastiks, 2. Leden 2016 - 11:35

  … toho se od statutárů jen tak každý nedočká.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".