Vlastník STA

Vložil Alous, 12. Říjen 2015 - 11:22 ::

Dobrý den. Jaký je váš názor na vlastnictví zesilovačů pro STA? Situace: Do roku 2013 byly 3 vchody vlastníkem obce. Po privatizaci v r.2013 se 3 vchody rozdělily do tří samostatných SVJ. V našich prostorech je anténa,zesilovače a kabelové rozvody, v obou krajních vchodech(SVJ) pouze kabelové rozvody. V Prohlášení vlastníka máme každé SVJ uvedenou stejnou větu:" Součástí majetku je STA"(Obec vytvářela Prohlášení přes kopírák, detaily nikdo neřešil)Fyzicky jsou anténa a zesilovače u nás, takže pokud by nedošlo k dohodě o provozu se sousedními SVJ, bylo by možno je odpojit? Zatím jsme nic smluvně dosud s nimi neřešili.Děkuji za názory.Alous.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 12. Říjen 2015 - 16:39

  Napřed návrh na dohodu – buď dohoda s vlastníky jednotek v dalších domech o spoluvlastnictví zařízení STA + změna prohlášení vlastníka v každém z dotčených domů, nebo se jedná o technické zařízení ve vlastnictví pouze vlastníků jednotek ve vašem domě.

  Bez ohledu na vlastnictví zařízení je provozuje vaše SVJ (to by mělo výt uvedeno ve stanovách!!! SVJ jako provozovatel sjedná s oběma SVJ v dalších domech, že budou povinně přispívat na náklady na provoz, opravy a údržbu.

  Nedojde-li k dohodě, pak naložíte se zařízením jak je vám libo. V ostatních domech ať berou signál z jejich STA, kterou mají uvedenu v prohlášení ;-).

  lake

  Vložil Alous, 20. Říjen 2015 - 16:27

  Máte asi pravdu. Napsal jsem Smlouvy, ve kterých se vyhýbám slovu VLASTNÍK, ale pouze naše SVJ jako Provozovatel a sousední SVJ jako Odběratel signálu. Pokud se nedohodnem, odpojím je a děj se vůle boží …

  Vložil Renáta Brázdilová (bez ověření), 15. Říjen 2015 - 8:44

  „naložíte se zařízením, jak je vám libo. V ostatních domech ať berou signál z jejich STA, kterou mají uvedenu v prohlášen“ (lake)

  To je buď vtip, nebo rada postupovat protiprávně. Je zřejmé, o jakou STA se v prohlášení jedná (i přes příp. nepřesnou formulaci) a kdo je tedy vlastníkem STA. Ničit funkčnost společného technického zařízení (jak doporučuje lake) není v souladu s právem.

  Vložil JaVa, 15. Říjen 2015 - 9:20

  Lake má pravdu.Zbývajíci dvě SVJ se nezákonně obohacují na úkor toho,kdo společné STA napájí el.energií.Tudíž doporučuji sečíst náklady na údržbu, změřit spotřebu STA za 24 hodin x 365 a vynásobit počtem let, až po rozdělení na samostatná SVJ.Pak vše vydělit třemi a požádat zbývající odběratele služby o okamžité zpětné doplacení vzniklého dluhu.V případě,že v daném termínu částku nezaplatí odpojte jejich kabely od rozdělovače signálu a uvidíte co se bude dít.Myslím,že pak se určitě nějak dohodnete,jelikož trumfy máte v rukou vy.Java

  Vložil 999 (bez ověření), 15. Říjen 2015 - 16:25

  „Zbývajíci dvě SVJ se nezákonně obohacují na úkor toho,kdo společné STA napájí el.energií.“

  To není předmětem dotazu. I kdyby to byla pravda, řešením situace není ničení společného technického vybavení domu a zůstává protiprávním jednáním.

  Přestaňte zde s nabádáním k protiprávnímu jednání. (Srv. Násilný vstup do bytu ad.)

  Vložil lake, 20. Říjen 2015 - 16:38

  Pan 999 píše nesmysl. Vlastník samozřejmě může zničit společné technické zařízení domu. Nezakazuje to žádný celostátně platný právní předpis. Může zničit klidně i celou budovu, pokud bude chtít, a získá k tomu souhlas Stavebního úřadu.

  lake

  Vložil Kváča Igor Bc. (bez ověření), 20. Říjen 2015 - 16:42

  „Vlastník samozřejmě může zničit společné technické zařízení domu.“

  Vlastník ničit může, SVJ ničit nemůže. Tady se diskutuje o SVJ.

  Kolik procent spoluvlastnického podílu je třeba k rozhodnutí vlastníka (nikoliv SVJ!) o zničení věci?

  Vložil Alous, 15. Říjen 2015 - 7:10

  Já si taky myslím že se jedná o technické zařízení ve vlastnictví pouze vlastníků jednotek v našem domě.Jen chci být připraven na to, že pokud se mi nepodaří uzavřít s některým SVJ rozumnou dohodu a budu nucen je tak odpojit, abych nenarazil na nějaký právní problém.

  Vložil Odpojovač (bez ověření), 20. Říjen 2015 - 18:32

  „budu nucen je tak odpojit“

  Nebudete nucen někoho odpojovat. Zapomeňte na to.

  Vložil tazatel jaryn, 12. Říjen 2015 - 12:34

  Malá připomínka , kdo platí u vás provoz ( elektřinu) STA?

  Vložil Alous, 15. Říjen 2015 - 7:05

  Samozřejmě že naše SVJ. Zásuvka 230V je součástí rozvodů našich společných prostorů. Provoz zatím nestojí nic,(jen nějaké kilovathodiny) jen bychom chtěli investovat do dalšího multiplexu a uvažujeme o dvou možnostech. Buď dohodneme se sousedními SVJ spoluinvestici, nebo zainvestujeme jen my(cca 5000,–Kč)a uzavřeme dohodu se sousedními SVJ o provozu a tak se nám investice postupně vrátí a nebudeme na nich závislí.

  Vložil Kváča Igor Bc. (bez ověření), 20. Říjen 2015 - 16:45

  Nedojde-li k dohodě, další multiplex si rozvedete pouze do Vašeho domu.

  Vložil svjvmt, 12. Říjen 2015 - 14:39

  Ten, kdo má elměr přes který jde napájení STA.

  Vložil Odpojovač (bez ověření), 20. Říjen 2015 - 18:34

  „Ten, kdo má elměr přes který jde napájení STA.“

  V tom problém není, napájení můžete pravidelně střídat, třeba po 10 letech. Nebo to nechat být, spotřeba je zanedbatelná. Změřte si ji.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".