Vhodný typ kotelny

Vložil Vít Procházka, 4. Červenec 2015 - 19:56 ::

Dobrý den,

Jsme SVJ s 24 byty (vše 3+1, roční spotřeba 804 GJ – teplo a teplá voda). Chceme si vybudovat vlastní plynovou kotelnu. Máme super nabídku ale jen s výkonem 2 kotlů o 50 kW. Další nabídka kalkuluje s 2 kotli o výkonu 150 kW. Teď nevím zda ta první nabídka se nesnaží být jenom zajímavá cenou za každou cenu nebo ta druhá je zbytečně předimenzovaná. V tomto ohledu jsem ve výboru doslova panic a každá rada pro mě dobrá :) i ohledně typů kotlů a čeho se vyvarovat. Děkuji moc zkušenějším členům SVJ

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 6. Červenec 2015 - 18:54

  Víte,

  nevím jakými úvahami jste byli vedeni, že stojíte „pouze“ před problémem, jaký zvolit výkon. Třeba jste si ostatní problematiku vyjasnili a jde Vám pouze o výkon.

  Přesto navrhuji (znovu) zvážit:

  1)současnou cenu za GJ. Vhodným nastavením smlouvy s dodavatelem lze cena snížit. Nic Vás to nestojí, jen čas. Potom Vám vyjde jinak úspora a návratnost.

  2)současnou potřebu GJ. U nás máme 6 vchodů o 141 jednotkách. Spotřebu tepla pro vytápění a ohřev TUV jsme měli za rok 2014 2 596 GJ. Když vynásobím Vaši spotřebu 804 GJ našimi 6 vchody, tak mi vychází 4 824 GJ tj. 1,85 násobek. Osobně bych nejdříve řešil Vaši velkou spotřebu GJ a potom se teprve zajímal o případnou kotelnu a následně řešil výkon kotlů. Při úspoře GJ Vám ale zase vyjde jinak úspora a návratnost.

  3)odhad budoucích nákladů. Jak už bylo uvedeno, kalkulace vypadá podhodnoceně. Při jedné nabídce jsem se toho šejdíře nabízejícího supervýhodné kotle ptal, kolik jsou v kalkulaci odpisy. Řekl mi, že kalkulace je udělaná jen na skutečný pohyb peněz. No, odpisy skutečně neznamenají momentální pohyb peněz. Ale pomocí odpisů se šetří na budoucí GO i úplnou výměnu kotlů. A to za několik let určitě nastane. Nevím, jak reálné jsou v nákladech údržba, opravy, revize atd. To vše má současný dodavatel zakalkulováno. Pokud zreálníte odhad budoucích nákladů vyjde jinak úspora a návratnost.

  4)provoz kotelny. Nevím zda chcete kotelnu kompletně pronajmout a nechat provozovat jiným subjektem. Nebo ji bude obsluhovat někdo z domu. Ten asi bude chtít odměnu. Měl by být také nějaký zástupce, který na kotelnu dohlédne v případě indispozice kotelníka. Záleží na výkonu kotlů, v jakém režimu se kotelna bude provozovat.

  Řada dalších záležitostí zde již zazněla. Rozhodně bych byl velmi opatrný. Pečlivě nastudujte § 159 NOZ.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Klient5555 (bez ověření), 5. Červenec 2015 - 11:59

  Praktická zkušenost: Pro nezateplený dům s vytápěnou plochou cca 1800m2 a spotřebou 1000gj (což považuji za velice podobné Vám) máme kotelnu s kaskádou 3×80 240kw a subjektivně by loni stačila 3×60. Rezerva výkonu nas ale stala zanedbatelný peníz. Modulace výkonu kotlů je tak veliká, že máme dostupny výkon od 16kw. Cena gj po započtení VŠECH NÁKLADŮ, včetně 1/15 z 1.200.000kc pořizovací ceny a uroku z úvěru, kterým je 100% financována je 480Kc. Technologie viessmann. Neměnil bych. Pokud chcete slyšet více z praxe a ne jen teorii, napište na klient5555@cen­trum.cz

  Vložil lake, 5. Červenec 2015 - 9:54

  Další otázky, bez jejichž odpovědi nemá cenu se do ničeho pouštět:

  • Kolik tepla se spotřebuje na vytápění a kolik na centrální přípravu teplé vody?
  • Je možné snížit ztráty cirkulací TUV (nové rozvody, nebo lepší izolace stávajícího rozvodu?
  • Je možné snížit ztráty tepla obálkou budovy? Pokud ano, jak, kolik by to stálo a jaká je očekávaná návratnost investice? Plánujete něco takového?
  • Je možné úpravami zlepšit účinnost vytápění (regulace diferenčního tlaku větví, adaptivní regulace čerpadla, elektronická regulace topné křivky)?
  • Je možné provozovat bivalentní zdroj tepla (např. plyn + tepelné čerpadlo)? Pokud ano, jak, kolik by to stálo a jaká je očekávaná návratnost investice?

  Dohadovat se o potřebném maximálním výkonu kotlů je teprve až ta úplně poslední činnost v řadě jiných činností.

  lake

  Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 5. Červenec 2015 - 9:15

  Vaše nadšení může být cestou do pekel… . Víte alespoň:

  • tepelné ztráty objektu ( z toho vyjde zda budete budovat kotelnu anebo se bude jednat o stanoviště plynového spotřebiče) a ne hned kupovat kotle
  • jak je starý rozvod a radiátory
  • na jaký teplotní spád je rozvod navržen
  • máte/chystáte dům zateplit – pokud ne je otázkou jak dimenzovat zdroj tepla
  • jak připravujete teplou vodu (lokálně/centrálně)
  • je ve vašem domě nebo v okolí plynové vedení – středotlak/níz­kotlak
  • co energetická lobby ve vašem městě a vazba na MÚ
  • máte se stávajícím dodavatelem tepla předjednán postup odpojení
  • máte s plynárnou předjednám způsob připojení
  • máte zpracován projekt
  • máte energetický audit

  … … a pro začátek máte co na práci. Držím palce

  Vložil Vít Procházka, 6. Červenec 2015 - 7:39

  Děkuji všem za odpovědi a rady.

  Vím, že novou kotelnou uspoříme cca 250.000,– ročně (platili jsme 529.151,– s novou kalkulací a cenovou nabídkou od prodejce nám to vychází 252.184,– za teplo a teplou vodu). Celkové náklady domu se nám pak sníží o rovnou 1/3. V plánu máme jen častěcné zateplení (trochu nám to sníží nějaké tepelné úniky, ale spíš se snažíme řešit lehce havarijní stav – zima, plíseň, teplo) naše SVJ nechce jít cestou úvěru a vždy zrealizovat jen to, na co jsme si společně našetřili.

  P.S. Kotelnu chceme realizovat v roce 2016, protože je spojená s rekonstrukcí plynového potrubí a přetlakovaní (v současném připojení na nízkotlak žel není kapacita)

  Vložil lake, 6. Červenec 2015 - 18:03

  Pane Procházko, Vaše kalkulace je naprosto nereálná.

  • Částka 529151 Kč (658 Kč/GJ) je konečným nákladem, který účtuje dodavatel tepla. Částka zahrnuje jak náklady na plyn a elektruckou energii, tak i veškeré náklady pořízení technologie, odpisy zařízení, provozní náklady, údržbu, revize, kontroly a opravy výměníkové stanice, včetně jejího pojištění.
  • Částka 252184 Kč (314 Kč/GJ) je nejspíše pouze cena spotřebovaného plynu.

  Porovnáváte neporovnatelné částky. Někdo Vás tahá za nos a Vy to nedokážete ani rozpoznat. Přechodem na domovní zdroj tepla nepochybně ušetříte. Ale méně, než se Vám snaží tvrdit projektant.

  Na ukázku uvádím zkušenosti velkého bytového družstva v Liberci, které své domy postupně odpojuje od centrálního zdroje a provozuje 20 domovních plynových kotelen. Mají tedy už konkrétní zkušenosti s návratností takové investice. Náklady na teplo z domovní kotelny v roce 2014 byly v průměru 500 Kč/GJ při nákupu plynu za velkoobchodní ce­nu.

  Viz: http://sdeleni.idnes.cz/…sdeleni.aspx?….

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".