Užívání zahrady

Vložil Semyk (bez ověření), 15. Květen 2024 - 11:05 ::

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat na užívání společného pozemku u bytového domu. Zahrada pozemku je že dvou částí, v jedné jsou majiteli všichni členové SVj, druhý ve vlastnictví SVj. Pozemky od sebe nejsou odděleny plotem. Na pozemku není žádná stavba, jedná se jen o travnatý porost. Jeden z bytů je však v nájmu, nájemník však na pozemek umístil několika metrovou trampolínu, trampolína není nijak zabezpečena a již se i za větrného počasí odfoukla, zároveň je ve stavu, kdy spíše ohrožuje všechny okolo. Členové včetně majitele bytu vyzval nájemníka k odstranění, ten s tím však nesouhlasí. Také nám předložil smlouvu,ve které pronajímá byt dle LV, u kterého není součástí pozemek a ve smlouvě není zahrada ani uvedena k užívání. Hlavní vchod do domu není součástí uvedeného pozemku. Je možné nájemníkovi trampolínu odstranit, pokud jí do data určeného písemnou výzvou neodstraní a dále neumožnit přístup na zahradu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 23. Květen 2024 - 10:40

  Cizí věc na pozemku je věc nalezená.

  Nelze-li z okolností poznat, komu má být věc vrácena, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu nález obci, na jejímž území byla nalezena, zpravidla do tří dnů (§ 1052). Obec je povinna věc převzít a rozhodne, jak bude nalezená věc uschována (§ 1054).

  K úspěchu tohoto kroku je nutné, aby ten, kdo nález odevzdává obci, neměl vědomost o vlastníkovi nalezené věci. Ale pokud se statutáři zbytečně vyptávali, pak znají vlastníka věci a ztratili tím možnost jednat podle § 1052.

  V takovém případě může být uplatněn jiný postup. Trampolína prostě z pozemku zmizí a objeví se někde jinde, na místě veřejnosti přístupném. Pak už může její nálezce a obec postupovat podle § 1052.

  Justitianus

  Vložil ppp (bez ověření), 15. Květen 2024 - 15:11

  Nájemník není partnerem pro jednání s vlastníky ostatních bytů v domě, tím je vlastník přísl. bytu (jeho pronajímatel). Ten má právo užívat pozemek, jehož je spoluvlastníkem. Užívat pozemek by měl (nebo jeho užívání delegovat na svého nájemníka a ten jej užívat) v souladu s charakterem pozemku a tak, aby užíváním, neobtěžoval okolí, nezpůsoboval škodu na majetku ostatních a nevytvářel nebezpečí. Při naplnění některé z uvedených situací bych zvažoval použití svépomoci – trampolínu uklidit a vlastníku bytu s nájemcem sdělit kde je uklizená.

  Vložil Semyk (bez ověření), 15. Květen 2024 - 16:31

  Dobrý den, jsme v tomto podobného názoru. Na schůzi SVJ všichni členové souhlasili s odstraněním trampolíny a vlastník bytu též sdělil, že s užíváním zahrady nájemcem nesouhlasí. Ten však s ním vůbec nekomunikuje. Odpověď společenství byla taková, že pokud odstraníme po termínu trampolínu bude po nás žádat náhradu škody… Ne-li nás dostane za mříže:-)

  Vložil Vyzval (bez ověření), 23. Květen 2024 - 9:11

  “Ten však s ním vůbec nekomunikuje?”

  Takže komunikuje jen s vámi, když vám oznámil, že vás dostane za mříže?

  Komu jste doručil(i) výzvu k odstranění věci? Nájemci? Přeložili jste k výzvě i výzvu od vlastníka směrem k nájemci k odstranění věci z pozemku?

  Takovém případě bych to vzal a přemístil třeba na chodník ;)

  Vložil Robin Kovář, 16. Květen 2024 - 14:54

  Jedna věc je trampolínu odstranit tím, že ji vyhodíte a majitel ji už nikdy neuvidí, druhá věc je ta, že tu trampolínu složíte a řeknete majiteli „tady máš a jdi s tím do Prčic.“ Pokud jste si to všichni odsouhlasili, že jí tam nechcete a férově jste se o tom jako vlastníci pobavili, tak bych nikde neviděl problém a tu trampolínu mu tam složil. A kecy typu „dostanu Vás za to za mříže“ jsou akorát k smíchu…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".