Úhrada opravy na topení.

Vložil Hanušová (bez ověření), 9. Září 2015 - 20:25 ::

Vlastník bytu si sjednal u topenáře opravu topení (prý havarie ústředního topení), opravář provedl opravu a vyfakturoval ji SVJ. Oprava byla sjednaná bez vědomí výboru. Do faktury napsal, že odstranil závadu na přívodním potrubí v bytě (odmontoval těleso a pročistil, poté přetěsnil). Přívodní trubka je hned za ventilem a vede vodorovně do zdi nebo do stoupačky.

Naše Prohlášení vlastníka budovy určuje, že radiátor je ve vlastnictví vlastníka. Opravy hradí SVJ pouze na hlavní stoupačce.

Můj dotaz zní, je toto přívodní potrubí součástí stoupačky, a má takovou opravu SVJ proplatit?

Děkuji za odpověď. Hanušová

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Daňař (bez ověření), 12. Září 2015 - 16:10

  Topení máte buď společné, pak se hradí ze společného (zdroj tepla není Váš, je mimo dům nebo v domě mimo Váš byt).

  Nebo se jedná o Vaše topení, pak se hradí z Vašeho (zdroj tepla je Váš).

  Pokud snad nevíte, zda je zdroj tepla Váš, o čemž pochybuji, podívejte se do stavební dokumentace domu.

  Vložil mijaa (bez ověření), 11. Září 2015 - 12:24

  My jsme řešili tak,že pokud opravář nemá od SVJ žádanku na opravu,nic nedostane,zaplatí si to kdo si to objednal.Udělali jsme to tak jednou, když si vlastník svévolně objednal deratizaci mravenců.A vícekrát se nám nestalo,že by si sám od sebe kdokkoliv cokoliv objednával bez toho ab yo tom informoval někoho z výboru.Vždy o dohodu co bude platit SVJ a co vlastník,zatím jsme se vždy dohodli.

  Vložil Petr87, 10. Září 2015 - 19:24

  V této konkrétní situaci jednoznačně nic neplaťte a fakturu dodavateli vraťte, ať si to vyfakturuje objednateli (tedy vlastníkovi s radiátorem).

  Když jste nic jménem SVJ neobjednali, není důvod proplácet jakoukoliv fakturu vystavenou na SVJ.

  Vložil tazatel jaryn, 9. Září 2015 - 21:10

  Hanušová , ptáš se a sama znáš odpověď… : „Naše Prohlášení vlastníka budovy určuje, že radiátor je ve vlastnictví vlastníka. Opravy hradí SVJ pouze na hlavní stoupačce.“

  Vložil Hanušová (bez ověření), 10. Září 2015 - 6:12

  Pane Jaryn, děkuji. Jde o to, že vlastník nechce opravu zaplatit a tvrdí, že je závada na stoupačce a topení pak netopí. Proto se ptám na přívodní trubku, tu musel profouknout. Jinak na hlavní stoupačce opravu neprováděl.

  Vložil PavelII (bez ověření), 13. Září 2015 - 15:18

  Opravář je truhlík, protože mu muselo být jasné, že bez objednávky od SVJ riskuje neproplacení faktury. Objednatel zaplatí a následně může SVJ požádat o proplacení. Slušnost a rozum ovšem velí napřed se s SVJ dohodnout pak konat, ne opačně.

  Vložil Hubert (bez ověření), 10. Září 2015 - 10:20

  Cela topna soustava je ve vlastnictví SVJ .. vcetne radiatoru. Vlastnik nesmí ci by nemel svevolne zasahovat do topného systemu.

  Zavady na topnem systemu vždy resi vybor SVJ a hradi se z penez na udrzbu a havarie.

  Navrh reseni:

  vybor svj prehledne nasilny zasah do topne soustavy

  Vlastnik bytu si fakturu vylepi na WC a bude mu připomínat ze se nemá svevolne poustet do oprav.

  PS… jako vždy je mozne ze je vse jinak a jsou mezi nami i silenci, kteří samotne radiátory daly v prohlaseni vlastnika do vlastnictví jednotlivých vlastniku … pokud toto nezmenite … budte radi pokud to ještě topi, neboť jednotlivý vlastnici si muzou sami menit radiátory ( podle ceho pocitaji spotřebu ?? ) a meni nejen hydrauliku ale i dynamiku cele topne soustavy.

  Vložil Hanušová (bez ověření), 11. Září 2015 - 10:57

  Děkuji, těsím se na každou odpověď, ale ještě mě nikdo neporadil, zda-li přívodní trubka k topení v bytě (pokud jí musí v rámci opravy instalatér pročistit, když dělá opravu na radiátoru v majetku vlastníka) se počítá k tělesu nebo ke stoupačce. Protože musíme za výbor rozhodnout, zda opravu zaplatí vlastník nebo SVJ. Děkuji ještě za nějakou radu pokud bude. Hanušová

  Vložil lake, 12. Září 2015 - 15:32

  Paní Hanušová,

  víte snad co je otopné těleso? Když si něco takového zajdete koupit do prodejny Vodo-topo, netrčí z toho radiátoru žádné přívodní trubky. Ani Vám prodavač nic takového k Vašemu radiátoru nepřibalí zdarma.

  Z toho lze lehce usoudit, že přívodní trubky nejsou součástí otopného tělesa.

  lake

  Vložil Hanušová (bez ověření), 13. Září 2015 - 11:14

  Děkuji pane Lake a můžete mi prosím ještě poradit jaké rozhodnutí máš náš výbor udělat? Zaplatit takovou opravu? Když výbor o tom ani nevěděl, z faktury není ani jasné jak se havárie na trubce projevila. Děkuji Hanušová

  Vložil páčko (bez ověření), 11. Září 2015 - 11:58

  Tohle je nebezpečnej precedent. Jestli SVJ připustí aby opravy společnejch částí objednával kdokoli tak se nedoplatí. Drobnej živnostníček vám totiž na fakturu napíše cokoli. Vim o případu kdy si jeden chytrák nechal předělat koupelnu a práci se pokusil nechat fakturovat na SVJ s tim, že to byla oprava společný stoupačky.

  Takže jestli vlastník hlásil poruchu topení a SVJ nekonalo, a on si potom pozval svýho topenáře, a jestli tenhle topenář dá čestný prohlášení že závada byla jenom na trubce, asi bych proplatil. Ale jestli vlastník poruchu nehlásil a teď chce prašule kdoví za co, nedal bych. Mimochodem o jakou částku se jedná?

  Co se týče přívodní trubky tak bych si přečet prohlášení vlastníka, co je tam přesně napsaný. Pokud je vlastníka jenom radiátor tak ten začíná na konci vodorovný trubky = vodorovná trubka je společná. Ale pokud jsou třeba ve společnejch částech uvedený jenom svislý rozvody tak je trubka pravděpodobně vlastníka. Ta hranice by tam měla bejt uvedená. Nebo z čeho vychází vaše slova „Opravy hradí SVJ pouze na hlavní stoupačce“?

  Vložil Hanušová (bez ověření), 11. Září 2015 - 12:30

  1 500,– Kč (kdy opravář použil materiál za 48,– Kč (těsnění) a ostatní byla práce).

  Vložil JaVa, 12. Září 2015 - 10:53

  Zkuste výbor přesvědčit,aby používal ZSR(zdravý selský rozum) a zamyslel se nad tím, kudy se ty usazeniny do do té přívodní trubky asi dostaly.„Vlastník radiátoru“ je tam určitě úmyslně nenacpal.Až ten rébus rozlousknete,tak si už jistě poradíte sami.Nebo si pozvěte svého osvědčeného topenáře, nechejte si udělat cenovou kalkulaci na již provedenou opravu topení a pokud bude nižší než ta ,kterou po vás chce proplatit vlastník,zaplaťte mu pouze pouze to, co by SVJ zaplatilo své smluvní firmě.

  Vložil Hubert (bez ověření), 10. Září 2015 - 13:30

  Jako predseda SVJ mam jedno zakladni pravidlo, kdo objednava, ten také plati.

  Proste nikdy nemůžete dopustit chaos, ze někdo objednava věci bez Vaseho vedomi a pak pozaduje proplaceni faktury.

  Na havarie je sjednana smluvni havarijni služba a ostatní je věci diskuze.

  Dnes ma telefony snad každý.

  Vložil Hubert (bez ověření), 10. Září 2015 - 11:05

  Technicka poznámka .. domy jsou bud stejne ci jiné ..

  i když většina bydli v panelových domech ..

  Muj příspěvek se vztahuje pouze k centralni dynamické otopné soustave.

  Pokud se jedna o jiny systém je jako vždy všechno uplne jinak.

  Vložil Hanušová (bez ověření), 11. Září 2015 - 12:18

  Prohlášení vlastníka říká, že společný je rozvod tepla ústředního topení,víc nic.

  Prohlášení vlastníka říká, že vlastní je vnitřní instalace (potrubní rozvody jednotky za odbočným ventilem stoupacích vedení).

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".