SVJ šikanuje?

Vložil Vlastník (bez ověření), 15. Červen 2024 - 21:07 ::

Profesionální předseda jsi nejel advokáta, aby tento mi sdělil před žalobní toto:

… Nadále porušujete povinnost vlastníka bytu způsobem podstatně omezujícím výkon práv ostatních vlastníků jednotek. … Je Vaší povinností užívat byt tak, aby nedocházelo k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě a tak, aby nebyli v obvyklém užívání bytu nad míru přiměřenou poměrům omezeni Vaši sousedé. Byl jste opakovaně upozorněn na to, že k takovému omezování soustavně dochází a to zejména rušením klidu (včetně nočního klidu) v domě. Odkazujete-li v tomto směru na policii, tak ta za Vás Vaše povinnosti plnit nebude. Přivolaná hlídka zaznamená, co zjistila a vyzve „rušitele“ ke klidu, už ale bohužel nezajistí a nemá možnost zajistit to, aby nedocházelo k opakování. … Upozorňuji Vás tímto, že pokud se nezdržíte porušení povinností vlastníka bytu tak, jak je shora popsáno, má Společenství vlastníků jednotek jako osoba odpovědná za správu domu ve smyslu ust. § 1184 z.č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku v platném znění, možnost podat u soudu návrh na nařízení prodeje Vaší jednotky. …

Konec citace.

Co to má znamenat? Nechtějí mi konstantně ani sdělit, kdo si stěžuje, na co si stěžuje, na to ať si na nájemníka zavolají policii, a že policie je represivní orgán který uděluje pokuty v případě zjištěného pochybení, reagují tak jak je výše popsáno.

Jako nechápu, co mám dělat, když mi neřeknu ani kdo si stěžuje, kdy si stěžuje, a ani nepředloží jakékoliv důkazy!

Vnímám to jako provokaci a šikanu ze strany SVJ,. Naposledy to byly nějaké stížnosti na údajné boty mého nájemníka na chodbě, prošel jsem celý barák a v každém jednom patře měl někdo botník, jen můj nájemce nic.

Samozřejmě nájem co mi řekne, že o ničem neví, nikdo u něj nezvonil ani si nestěžoval, akorát jednou kdysi před mnoha měsíci policie bez pokuty, akorát že vedle něj bydlí divná paní.

Co si o tom myslíte? Můžu nějak napadnout plýtvání penězi vlastníků na to, aby profesionální předseda používal advokáta jako pošťáka?

Předpokládám, že nařízení prodeje když mi nedoložili důkazy, odmítají součinnost, je blbost. Nebo existuje nějaká taková reálná možnost, že by se tím soud zabýval, když je to jak píši výše?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 23. Červen 2024 - 8:45
  • Vlastník (bez ověření): „Nechtějí mi konstantně ani sdělit, kdo si stěžuje, na co si stěžuje …“

  SVJ nemá povinnost Vám sdělit kdo si stěžuje, ani na co si stěžuje.

  Máte jako člen SVJ pouze právo podle § 1179: „Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů, a pořizovat si z nich výpisy, opisy a kopie.“

  To ovšem nezahrnuje právo aby Vám SVJ něco „sdělovalo“. Uplatněte práva uvedená v zákoně: (a) právo seznámit se, jak SVJ dům spravuje, a (b) právo nahlížet do dokladů. Například do dokladů, dokládajících, že v minulosti došlo ze strany Vašeho nájemce opakovaně k porušování stanov, prohlášení, nebo zákona.

  K tomu byste měl právnické osobě SVJ oznámit že chcete nahlížet, do kterých dokladů/dokumentů chcete nahlížet, a měl byste si pro sebe ujasnit kde, kdy a u které osoby je možné toto vaše právo realizovat. Podle judikátu Nejvyššího soudu platí, že nejste povinen označit konkrétní doklady/dokumenty, do kterých chcete nahlédnout; postačí sdělit SVJ jaké záležitosti se mají týkat a jakého časového úseku se týkají.

  Bude-li Vám právo podle § 1179 upíráno, můžete se obrátit na shromáždění, případně na soud.

  Justitianus

  Vložil Robin Kovář, 18. Červen 2024 - 12:49

  Zvláštní.

  Pokud se v citaci píše, že „Byl jste opakovaně upozorněn na to, že k takovému omezování soustavně dochází…“ tak byste přeci měl vědět, že jste byl informován… Jak? Někdo Vám zavolal a říkal, že ten Váš nájemce dělá bordel? Nebo Vám někdo poslal mailem nebo smskou, že nájemce dělá bordel? Nebo Vám to někdo řekl jednou mezi řečí když jste se míjeli u výtahu? Tady bych rád znal podrobnosti. Pokud není důkaz, tak se blbě něco tvrdí, i když to byla pravda.

  Zároveň se píše, že dochází k rušení klidu (včetně nočního klidu). Rušení nočního klidu chápu, pokud někdo dělá bordel třeba v jednu ráno, tak na něj klidně zavolat policii, ale ta už přeci může udělat záznam, o který se lze opřít. Pokud si ale někdo párkrát pustí nahlas hudbu v šest hodin nebo si něco vrtá do zdi v šest večer, tak za to přece nikdo postih dostat nemůže, pokud není obzvlášť specificky hlučný.

  Napadat plýtvání penězi vlastníků za advokáta bych nezkoušel, spíš nejdřív zkusit klasickou lidskou stránku a snahu sejít se osobně s předsedou SVJ a pořádně si o tom promluvit.

  Tvrzení „Nechtějí mi konstantně ani sdělit, kdo si stěžuje, na co si stěžuje…“ na to jste se ptal jak? Přes telefon? Přes mail? Osobně? A proč to nechtěli říct neřekli? Nějakou výmluvu jako „ten Tvůj nájemník dělá bordel a tak si ho teda vystěhuj“ je sice možný, ale úplně k ničemu…

  Pokud chcete být jo aktivní, pořád platí, že vlastník by se měl zajímat – takže si klidně obejděte sousedy od Vašeho bytu a osobně se poptejte každého, jestli má a jaké má připomínky k chování nájemníka… a třeba se budete divit…

  Vložil Zdenek 22, 16. Červen 2024 - 7:26

  Co máte dělat, když jste obdržel výzvu od SVJ, že povinnosti vlastníka bytu neomezovat výkon práv ostatním vlastníkům platí i pro vašeho nájemce?

  Což tak zbavit se problémového nájemce a pronajmout byt jinému, který ostatním nebude na obtíž (zejména rušením nočního klidu)?

  Vložil vlastnik\ (bez ověření), 16. Červen 2024 - 9:08

  Na zaklade pouheho nekonkretniho popisu (neznamy datum cas, zadny svedek, zadny dukaz?), tedy bez dukazu od SVJ ?

  To by neobstalo ani na prestupkovym odboru MM.

  Prijde mi to jako kdyz ti nekdo jen rekne: tvoje manzelka zahejba, tak jdes a zbavis se manzelky… A treba to byl kec.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".