Stavební zákon

Vložil Jana Vykopalová, 15. Duben 2024 - 14:29 ::

od 7/2024 platí nový stavební zákon. Projektovou dokumentaci nemáme – je ale uložena v archivu stavebního úřadu. Bytový dům o 4 podlažích – má 4 vchody, (jeden vchod SVJ má 8 bytových jednotek ) které jsou samostatné SVJ. Jakou projektovou dokumentaci musím nechat zpracovat. Pouze našeho vchodu nebo musí být zahrnut celý celý bytový dům a co všechno musí obsahovat. Zateplovali jsme v roce 2009, oprava balkonů, výměna oken, zateplení střechy. Projektová dokumentace byla zpracována, kolaudační protokol je uložen.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Duben 2024 - 16:26

  tato povinnost není nová, byla uložena zákonem i dříve. i kdybyste platili úřadu za kopii dokumentace, tak vás vyjde řádově méně, než pořízení nové. to by bylo v řádu desetitisíců.

  Vložil Justitianus, 15. Duben 2024 - 17:58
  • " Jakou projektovou dokumentaci musím nechat zpracovat."

  ŽÁDNOU !!!

  Jestliže projektová dokumentace je uložena v archivu stavebního úřadu – jak píšete – pak postačí požádat stavební úřad o její kopii.

  Zákonem uložená povinnost je:
  … uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou projektovou dokumentaci, dokumentaci pro provádění stavby, dokumentaci stavby, popřípadě dokumentaci skutečného provedení stavby, včetně její geodetické části, nebo pasport stavby, rozhodnutí, osvědčení, souhlasy a jiné důležité doklady týkající se stavby nebo zařízení.


  Ovšem platí, že SVJ nemá s touto povinností vůbec nic společného !!! Nový stavební zákon totiž ukládá tyto povinnosti stavbníkovi a vlastníkovi stavby. Nikoliv osobě odpovědné za správu domu (kterou je SVJ nebo správce).

  Justitianus

  Vložil Jana Vykopalová, 15. Duben 2024 - 22:39

  Jana V. A kdo je tedy vlastníkem stavby a má zákonnou povinnost ???

  Vložil sos (bez ověření), 15. Duben 2024 - 23:32

  Podívejte se do katastru, tam máte napsané, kdo je vlastníkem stavby. Každý, kdo tam je zapsaný vlastní jednotku a k ní podíl na společných částech domu.

  Vložil Jana Vykopalová, 15. Duben 2024 - 23:45

  Jana V. Chcete tím říct, že když jsou v katastru zapsaní majitelé BJ tak na ně přechází povinnost předložit stavební dokumentaci????? !!!!!

  Vložil radka2222 (bez ověření), 16. Duben 2024 - 6:51

  samozřejmě, kdo jiný než vlastník by ji měl mít? nechápu, proč si lidé, když si pořizují mnohdy největší investici v životě, nepohlídají co kupují. když si jdou koupit auto, tak bez techničáku ho těžko zaplatí. ale byt? proč by měli chtít dokumentaci? :-) tu budete potřebovat doložit při prodeji bytu kupci, při stavebních úpravách SÚ, až začne platit zákon o energetické náročnosti staveb tak příslušným orgánům,… je také možné, že ji nebudete potřebovat nikdy.

  Vložil RadekV, 18. Duben 2024 - 9:28

  Náš dům má 70 vlastníků, z toho je polovina SJM. To bude na „stavebním“ radosti, až to budou kopírovat .. Možná by bylo jednodušší, pověřit získáním a uschováním dokumentace SVJ, které případnému zájemci (bude-li kdy takový) kopii zajistí.

  Mimochodem – máme dva roky nové zavěšené balkóny a za ty dva roky se nám nepodařilo k nim DSP získat. U starších věcí to bude jistě daleko zábavnější.

  Vložil projekt (bez ověření), 18. Duben 2024 - 10:13

  Závísí od toho, v jakém domě bydlíte. Pokud bydlíte v tzv. typovém domě, to znamená, že takových domů jako je váš je víc, tak existuje pouze jeden typový projekt, ale ty domy se obvykle vždycky v nějakých detailech liší. A ty detaily nikde nenajdete. Taky závisí od toho, jaký pořádek nebo chaos mají v archivu. Nemusí tam mít všechno. Není potřeba se stresovat, to chce klid, není nutné kopírovat celý projekt pro všechny. Nesmíte vše brát doslovně.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Duben 2024 - 10:10

  asi nějak není počítáno s tím, že by vlastníci byli až takoví debilové, že by jednotlivě chodili na SÚ, navíc SÚ jistě bude chtít poplatky za poskytnutí kopií. takže ano, objevil jste ameriku, je vhodné pověřit jednoho z vlastníků, který dokumentaci zajistí a ostatní mu pak náklady uhradí.

  Vložil RadekV, 18. Duben 2024 - 10:39

  O vlastnících jste jaxi psala Vy. Samosebou je možné pověřit jednoho vlastníka, ale rozumější je pověřit SVJ. To se neodstěhuje. A běžně řeší úřední záležitosti za všechny vlastníky.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Duben 2024 - 10:55

  ano, psala jsem, že dle zákona musí mít vlastník nemovitosti dokumentaci. v „mých“ SVJ je uložena vždy u výboru. kdo z vlastníků ji potřebuje (prodej bytu, stavební úpravy…), tak dostane možnost ji okopírovat. jedno svj je „staré“, dokumentaci jsme získali od původního vlastníka – družstva. druhé je „nové“, tam jsme šli za projektantkou domu (neb developer dokumentaci nedal) a ta za 6000 dodala kompletní dokumentaci, taktéž uložena u výboru. ale tak debilní nápad jaký jste tu popsal vy, že si jednotliví vlastníci či dokonce zvlášť manžel a extra manželka budou chodit pro dokumentaci na SÚ, to se jen tak nevidí.

  Vložil RadekV, 18. Duben 2024 - 12:45

  Přečtěte si svou odpověď „ano“. Tam píšete, že každý vlastník, který dělá největší investici svého života by si měl obstarat dokumentaci, co vlastně kupuje. Já si z toho dělal srandu, že se z toho na stavebním odporu poprskají.

  Mimochodem – na stavebním odboru pravděpodobně dokumentaci skutečného provedení stavby nemají.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Duben 2024 - 13:44

  proč na úřadě? předat kompletní dokumentaci k nemovitosti je povinen podle zákona prodejce. pokud kupující nedbá svých práv, jeho problém. no a než zase začnete vymýšlet ptákoviny – vloni jsme kupovali rodinný dům. při koupi nebyla předána dokumentace, a realitka ve finále velmi ráda souhlasila s vrácením/snížením ceny o cca 50 000. no a za zlomek té ceny jsme si zajistili vyhotovení dokumentace. takže znovu – pokud mě čeká pravděpodobně největší investice v životě, a to koupě „bydlení“, tak si zjistím vše o SVJ (fungování, úvěry, stav domu, stav financí, zda nejsou vlastníci dlužníci, prohlášení, atd…), zjistím, co vše musím k smlouvě „dostat“ – penb, dokumentaci,.....a teprve poté koupím. ne jak tady kdekdo píše – koupili jsme byt, nevíme, jestli můžem parkovat.....užívat sušárnu.....

  Vložil RadekV, 18. Duben 2024 - 18:15

  Naprostá většina nemovitostí je starší než povinnost mít DSPS ..

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Duben 2024 - 18:50

  bylo to i v předcházejícím stavebním zákoně :-) ta povinnost trvala už v minulém století desítky let. takže naprostá většina nemovitostí má už od kolaudace tu povinnost. a i hrady a zámky, které v době stavby tu povinnost neměly, musely dokumentaci udělat :-) prostě se ta povinnost týká všech nemovitostí, s tím nic nenaděláte a děláte z toho kovbojku.

  Vložil sos (bez ověření), 16. Duben 2024 - 0:57

  Komu byste jako vlastník měla předkládat stavební dokumentaci? Jen tak si někdo vzpomene a poručí si stavební dokumentaci k vašemůu domu. To může, ale nic nedostane. Neříkejte, že příští pátek dostanete dopis ze stavbeního úřadu, ve kterém bude napsané: předložte stavební dokumentaci. To se domíváte, že ten úřad nemá co dělat? Vždyť nezvláda dělat ani to, co dělat má, proč by kontroloval vaši dokumentaci.

  Vložil Jana Vykopalová, 15. Duben 2024 - 21:07

  Jana V. Ovšem platí, že SVJ nemá s touto povinností vůbec nic společného !!! Nový stavební zákon totiž ukládá tyto povinnosti stavbníkovi a vlastníkovi stavby. Nikoliv osobě odpovědné za správu domu (kterou je SVJ nebo správce).

  Kdo tedy pode event. pokutován, když kontrola bude požadovat dotyčné dokumenty. Stavební úřad nechce vyhotovit kopie – prý není od „toho“. Byla jsem v archivu, ty plány jsou rozměrově obrovské a oni nemají příslušnou kopírku. Snažila jsem se nafotit a poskládat, ale je to hrůza. Ráda mám věci pod kontrolou, tak kdo musí prokázat, že máme požadované dokumenty. Při převedení do vlastnictví v roce 2000 jsme žádné plány neobdrželi.

  Vložil Justitianus, 16. Duben 2024 - 7:35
  • „Při převedení do vlastnictví v roce 2000 jsme žádné plány neobdrželi.“

  To je ovšem problém vás, vlastníků jednotek. Tehdy platný stavební zákon 1976/50 nařizoval:

  § 103
  (1) Vlastník stavby je povinen dokumentaci skutečného provedení stavby uchovávat po celou dobu jejího užívání; při změně vlastnictví stavby ji odevzdá novému nabyvateli a při odstranění stavby stavebnímu úřadu.


  Justitianus

  Vložil Jana Vykopalová, 16. Duben 2024 - 12:24

  Jana V. Ve smlouvě by měly být i uvedeny sankce v případě nesplnění této povinnosti,“ dodává právní poradkyně ČKAIT.

  Jak to mají v SVJ Ještě složitější situaci mohou v tomto ohledu řešit noví majitelé nemovitosti v bytových domech, kde je povinnost uchovávat dokumentaci přenesena na Společenství vlastníků jednotek (SVJ).. Ve smlouvě by měly být i uvedeny sankce v případě nesplnění této povinnosti,“ dodává právní poradkyně ČKAIT.

  Jak to mají v SVJ Ještě složitější situaci mohou v tomto ohledu řešit noví majitelé nemovitosti v bytových domech, kde je povinnost uchovávat dokumentaci přenesena na Společenství vlastníků jednotek (SVJ). Pokud čtu další články, tak jsem z toho opravdu na nervy.

  Vložil asi tak (bez ověření), 16. Duben 2024 - 13:42

  No a co má být. Každý si říká co chce. Právní poradci ví všechno, proto dělají poradce. To se z těch jejich řečí máme podělat?

  Vložil § (bez ověření), 15. Duben 2024 - 21:19

  Domnívám se, že byste měla přestat šílet. To chce klid, nohy v teple a nepodělat se hned jak pískne pirát.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".