Rozdělení sklepních prostor

Vložil Topinková (bez ověření), 14. Prosinec 2023 - 15:16 ::

Dobrý den v našem bytovém domě se bude zakládat SVJ. Problém ale je v rozdělení sklepních prostor. Bytový dům obsahuje 8 bytových jednotek naprosto stejných rozměrů. Ve sklepě pak je prádelna, sušárna, mandl, kočárkárna, a dále čtyři sklepní kóje. Spolupodílníci si rozebraly k užívání tyto velké prostory a nás zbyla jedna kóje o rozměru 3m2. 7 bytových jednotek z nichž každý užívá prostor minimálně 10 – 16m2. V dohodě o vypořádání podílových spoluvlastníků si nárokují připsat tyto prostory, které již užívají, do svého vlastnictví. My s tímto pochopitelně nesouhlasíme a odmítáme dohodu podepsat. Pak nás ale osočují a dokonce nás chtějí dát k soudu, že bráníme vzniku SVJ. Jak se máme zachovat?

  • prohlášení vlastníka

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 15. Prosinec 2023 - 8:30

Ještě Vám uvedu návrh na osud společných místností domu.

  • prádelna: nepotřebná, zrušit, rozdělit prostor na 4 kóje
  • sušárna: ponechat jako společnou místnost
  • mandl: nepotřebný, zrušit, přeměnit na kancelář SVJ s archivem
  • kočárkárna: ponechat jako společnou místnost
  • čtyři sklepní kóje: nesmysl (ty kóje jsou nejspíš uvnitř společné místnosti), ponechat společnou místnost i kóje

V domě bude 8 kójí, ke každému bytu jedna. Vyřešeno.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Prosinec 2023 - 18:06

nepodepisujte, a soudu se nebojte. ať vás k němu dají. v katastru máte napsané na budově taky všichni stejné podíly?

Vložil * (bez ověření), 14. Prosinec 2023 - 17:58

To chce klid, nenechte se vydírat. To co uvádíte jsou společné části domu a nikdo vás nemůže donutit, abyste se jich vzdali a někomu je podepsali do jeho vlastnictví. Máte nárok mít na nich podíl, někteří vlastníci si je nemůžou rozebrat do svého vlastnictví podle svých představ.

Vložil Justitianus, 14. Prosinec 2023 - 16:37

Vůbec nejde o rozdělení sklepních prostor, nýbrž o rozdělení budovy na jednotky.

Problém je v tom, že spoluvlastníci se nemohou shodnout na obsahu smlouvy o zrušení spoluvlastnictví a rozdělení budovy na jednotky. K tomu Vás nemůže nikdo donutit, jedině by to mohl rozhodnout soud s účinky vůči všem spoluvlastníkům (§ 1143 a následující). Je-li to možné, rozhodne soud o rozdělení společné věci; rozdíly se vyrovnají v penězích. Pochybuji ale, že by se kterýkoliv soudce dal do sepisování prohlášení za spoluvlastníky.

  • „Bytový dům obsahuje 8 bytových jednotek naprosto stejných rozměrů.“

Rozhodující je však nikoliv počet bytů, ale počet spoluvlastníků a jejich spoluvlastnické podíly. Teprve z toho se dá vyjít a začít nějak porcovat budovu.

  • „Pak nás ale osočují a dokonce nás chtějí dát k soudu, že bráníme vzniku SVJ.“

Totální nesmysl. U soudu by neuspěli. Jde o předčasný a nesplnitelný požadavek. Ten vznik SVJ přece zařídí statutáři u rejstříkového soudu i bez Vašeho souhlasu. Vůbec Vás k tomu nebudou potřebovat.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".