Pronájem sklepních prostorů s UT

Vložil filNad52, 24. Duben 2024 - 15:50 ::

Pěkný den, vlastníci se rozhodli a schválili si pronájem společných prostorů na Shromáždění vlastníků. Cena je 1 200Kč za rok V místnostech je někde ÚT nebo stupačky ÚT. ÚT není obsazeno měřičem tepla. Jak toto vytápění zohledňujete v ceně pronájmu?

Druhý dotaz, zisk z těchto pronájmu náleží vlastníkům?

Děkuji za odpověď F

  • nájem

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil filNad52, 22. Květen 2024 - 6:47

Společné prostory v domě vlastní spoluvlastnickým podílem ( vyjádřený zlomkem), všichni vlastníci bytových jednotek.

1. Může SVJ pronajímat majetek jiného vlastníka bez jeho souhlasu?

F

Vložil Hubert (bez ověření), 24. Duben 2024 - 22:49

jj … to dela asi 5,– Kc na m2 mesicne, dejte to aspon za 20 Kc/m2 mesicne, i za 100,– Kc/m2 mesicne Vam zvenku utrhnou ruce.

UT neresime

Na poruchy mame nahradni klice ci jinak zajistenou pristupnost

Vybrene penize vyplacime vlastnikum

Vložil Hubert (bez ověření), 24. Duben 2024 - 22:56

Dejte minimalne cenu za m2/mesic to co davate za m2 do FO mesicne

Vložil 321 (bez ověření), 24. Duben 2024 - 18:01

To je ale nerozum, přímo blbost. Jak budete mít zajištěný přístup k topení, ke stoupačkám a jak budete účtovat náklady na teplo. To se vám za těch 1200 Kč/rok vyplatí vyrábět si takové nepředvídatelené problémy? 1200Kč/rok. To je k smíchu, co dokáží vymyslet někteří vlastníci.

Vložil Justitianus, 24. Duben 2024 - 17:41

Můžete to zohlednit jakkoliv. Například to může být zahrnuto (skryto) v částce nájemného. Nebo se poskytovaná služba „vytápění“ pro nájemce bude hradit paušální částkou měsíčně (obdobně viz 2013/67/§9).

Příjem z pronájmu společné části není příjmem SVJ, nýbrž je příjmem vlastníků jednotek. Dál už to nemusíte číst.

Justitianus


Soudy totiž od počátku tvrdiliy, že SVJ není jen tak obyčejným správcem, zástupcem vlastníků jednotek. Že SVJ jedná svým vlastním jménem a na svůj vlastní účet „jako by samo bylo vlastníkem“.

Krásná teorie (kterou soudci i teoretici opisovali dokolečka) se ale zhroutila jako domeček z karet ve chvíli, kdy se začala řešit otázka komu náleží příjmy z pronájmu společných částí. Najednou ministerstvo financí pochopilo, že to tvrzení „jako by samo bylo vlastníkem“ vede k mnoha komplikacím.

A tak tu chybu vyřešili typicky českým způsobem: další chybou a porušením zákona. MF vydalo právně bezvýznamné sdělení, ve kterém popřelo právní úpravu a tvrdilo, že u pronajímatele SVJ je to zcela jinak než u všech ostatních pronajímatelů. Že neplatí to co je uvedeno ve starém a novém občanském zákoníku a v zákoně o daních z příjmů. A od té doby je to prostě tak, že příjem z pronájmu není u SVJ příjmem pronajímatele, ale příjmem jinych osob.

Vložil filNad52, 9. Květen 2024 - 6:36

Jak se následně vypočítává cena za vytápění, když v pronajatých sklepních prostorách prochází stupačky ÚT? Při ceně 1200Kč za rok za pronájem k tomu není přihlédnutím. Děkuji za radu F

Vložil Justitianus, 9. Květen 2024 - 10:36
  • „Jak se následně vypočítává cena za vytápění (…) v pronajatých sklepních prostorách …“

Odpověď je jednoduchá a myslím ji vážně: JAKKOLIV VÁS NAPADNE.

Stoupačky ÚT jsou nepochybně otopnými tělesy, která topí v celé místnosti nejvydatněji: topí totiž bez jakékoliv regulace, 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, po celé topné období.

Blbové na ministerstvu a v parlamentu způsobili, že tato otopná tělesa jsou ignorována (jak v bytech, tak i ve společných prostorech domu). Sledují se ovšem velmi pečlivě čísílka indikátorů na radiátorech pod okny, i když většina tepla se do bytu dostává právě stoupacím a vratným potrubím. Pochop kdo můžeš.

Blbové na ministerstvu a v prarlamentě způsobili, že zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií zcela ignoruje vytápění společných prostorů domů. Zákon totiž neukládá povinnost vybavit otopná tělesa ve společných prostorech indikátory. I kdybyste si tam indikátory osadili, nesmíte jejich náměry k ničemu použít. A tak se tyto prostory sice vytápějí, ale náklad na toto vytápění se ignoruje a zatajuje při rozúčtování a vyúčtování nákladů na vytápění.

Kdybychom tedy měli věřit zákonu a vyhláškám, zjistili bychom, že společné přímo vytápěné místnosti oficiálně vůbec vytápěné nejsou (ani pomocí radátorů, i když v místnostech jsou, ani neizolovaným potrubím, i když tam je). Teplo do těchto místností dodávané nesmí být ve vyúčtování zmíněno. Všichni se tváří že neexistuje. Však on to někdo nakonec zaplatí.

Toto teplo mizí nějakým zázračným kouzlem beze stopy, jako když si bohatýr Ivan Oleksandrovič nasadil kouzelnou čapku neviditelnosti, kterou dostal od sličné Vasilisy. Toto teplo nikdo nesmí brát do úvahy, nesmí je vyčíslit, a zákon zakazuje náklady na toto teplo rozúčtovat příjemcům služby „vytápění“. Takové fyzikálně správné vyúčtování by bylo soudem označeno za neřádné a vadné.

Proto nelze tento náklad přeúčtovat nájemci společné místnosti.

O tento prolhaný a fyzikálně nesmyslný stav se postarali blbové na ministerstvu a hlupáci v parlamentu. Král má prostě oslí uši, ale všichni se bojí mu to říct, aby nepřišli o hlavu. Vítejte v osvícené demokracii v 21. století.

Justitianus

Vložil Clen (bez ověření), 3. Květen 2024 - 15:57

Tazatel chce nejspíše napadnout “nízkou cenu pronájmu” typicky členům výboru :-)

Těm se náramně hodí “nesmyslně nízká cena za pronájem” společné prostory vytápěné místnosti. Která je často daleko nižší, než “studená” platba do FO vlastníkama : – )

A ten příjem z nájmu si typicky musí členové zahrnout do svých daní (pokud dělají DP), ale fyzicky se typicky ten příjem peněžně vloží (odhlasováním schůze) do “FO”, takže z něj opticky nic nemají…

Mám pravdu?

Na to existuje jediný recept …

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".