Pronájem bytů v § 7 ZDP a s DPH (?)

Vložil Pavel, 17. Květen 2019 - 10:07 ::

Občanské sdružení majitelů domů (www.osmd.cz) vydává časopis Střecha. V čísle 1/2019 se mj. uvádí, že v lednu 2019 bylo jednání na živnostenském odboru MPO. Tento odbor (Ing. Milada Hrabánková) vypracovává možnost přeřazení pronajímání nemovitostí daňově z § 9 ZDP do § 7 ZDP. Týkalo by se to pravděpodobně pronájmu 4 a více bytů pro jednoho pronajímatele. Ing. Čudová potvrdila, že je reálné riziko i plateb DPH. (To pouze cituji za Střechy, je to v rozporu se současným zněním § 56a ZDPH). Jedna z variant návrhu pracuje s možností, že tento pronájem by byl vázanou živností.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil TN. (bez ověření), 17. Květen 2019 - 14:01

  Návrh novely ŽZ vypracovaný MPO letos v únoru důsledně navrhuje, že pronájem 4 a více bytů bude koncesovanou živností. Nicméně se jeví, že návrh skončil u ledu po kritice z médií. Koncese by si patrně musela opatřit i města a bytová družstva, protože také pronajímají. Neumím si představit, co by se stalo, kdyby z nějakého důvodu bytové družstvo koncesi nedostalo, protože na koncesi není právní nárok (u obce je to z pochopitelných důvodů nepravděpodobné, ale u družstev si toto dokážu představit). Samozřejmě primárně je návrh novely mířen na komerční pronajímatele. Pokud bude pronajímání živnost (byť jen volná), pronajímaného bytu se budou muset zbavit např. soudci, vojáci, policisté, vyšší úředníci,… kteří nemohou podnikat. Novela ŽZ počítá s 1 ročním přechodným obdobím, aby si majitelé bytů mohli uspořádat svoje poměry (pokud koncesi nezískají, aby měli dostatek času na prodej svých bytů).

  Riziko přeřazení pronájmů z § 9 na § 7 je veliké, neumím si představit, co to udělá s nájmy v Praze, až se z nájemného bude odvádět DPH, SP a ZP. Logicky očekávám vystřelení nájmů nejméně o třetinu, SP a ZP pronajímatelé budou schopni částečně absorbovat do svého současného zisku, ale DPH budou muset nutně promítnout do ceny nájemného.

  Obojí hodnotím jako krajně hloupé nápady.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Květen 2019 - 14:35

  a co je podle vás pronájem čtyř a více bytů? to už přece je jasně opakovaná soustavná činnost za účelem dosažení zisku.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 17. Květen 2019 - 15:56

  „a co je podle vás pronájem čtyř a více bytů? to už přece je jasně opakovaná soustavná činnost za účelem dosažení zisku.“

  Zatímco pronájem tří a méně bytů přece jaseně opakovaná soustavná činnost za účelem dosažení zisku není.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Květen 2019 - 16:15

  že i pronájem dvou, tří bytů má znaky podnikání. pokud ale pronajímám jeden byt, tak to asi na uživení není a mnohdy je to proto, že „zatím“ v bytě nemohu či nechci bydlet, ale nechci ho prodat, že byt zdědím, koupím do budoucna pro děti apod. pokud si někdo koupí bytY za účelem pronájmu, já tam znaky podnikání vidím.

  Vložil Jar (bez ověření), 17. Květen 2019 - 22:47

  „pokud si někdo koupí byty za účelem pronájmu, já tam znaky podnikání vidím“ To jo, jen je potřeba si uvědomit, kdy začne toto podnikání generovat zisk. Když si koupí 10 bytů na pronájem FO, tak je to podnikání. když si koupí bytový dům družstvo, logicky na pronájem, tak to není podnikání.....

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".