Příjem z reklamy

Vložil Hana (bez ověření), 27. Květen 2025 - 9:04 ::

Dobrý den, kdo rozhoduje o tom, že příjem z reklamy bude ponechám ve společném fondu nebo bude vyplacen vlastníkům? Existuje nějaký zákon nebo právní forma, který upravuje pravidla? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 27. Květen 2025 - 14:14
    • „… kdo rozhoduje o tom, že příjem z reklamy bude ponechán ve společném fondu …“

    Takový případ nemůže nikdy nastat.

    Příjem z užití společné části je příjmem vlastníků jednotek a zdaňují jej vlastníci jednotek. SVJ nemůže svévolně zadržet výplatu toho, co náleží vlastníkům.

    Není ovšem vyloučeno, aby shromáždění rozhodlo o mimořádném příspěvku na správu domu ve výši odpovídající příjmu vlastníků jednotek z reklamy. SVJ pak může započíst vzájemné pohledávky.

    Justitianus

    Vložil §§§ 1 (bez ověření), 7. Červen 2025 - 9:56

    Co musí obsahovat potvrzení o příjmu z pronájmu 11.3.2016, JUDr. Jarmila Gajdošíková, Zdroj: Verlag Dashöfer SVJ pronajímající společné prostory vystavuje každý rok potvrzení, jaká část příjmů z pronájmu společných prostor připadá na spoluvlastnický podíl konkrétního vlastníka.

    Podle ust. § 1190 zákona č. 89/2012 Sb., dále jen NOZ, je společenství vlastníků osobou odpovědnou za správu domu a pozemku. Nevzniklo-li společenství vlastníků, je správce osobou odpovědnou za správu domu.

    Osoba odpovědná za správu (ať už je to společenství vlastníků, či správce) je povinna správu vykonávat minimálně s péčí řádného hospodáře, ne-li s odbornou péčí kladenou na její výkon funkce. Proto osoba odpovědná za správu je tou, která má mít aktuální přehled o příjmech a výdajích souvisejících s pronájmem společných částí domu. Domníváme se tedy, že společenství vlastníků, resp. jeho výbor, by mělo vlastníkovi umožnit, aby se seznámil se všemi podklady rozhodnými pro podání jeho daňového přiznání.

    Společenství vlastníků za tím účelem vydá potvrzení, jaká část příjmů z pronájmu společných prostor připadá na spoluvlastnický podíl konkrétního vlastníka. Takové potvrzení by dle našeho názoru mělo postačovat jako podklad pro účely zahrnutí předmětného příjmu do daňového přiznání vlastníka. Dle zákonné dikce je třeba upozornit na jeden velmi podstatný fakt. Vlastníci jednotek jsou zodpovědní za řádné a včasné provedení své daňové povinnosti (v širším slova smyslu), a tedy i úplný a správný obsah jejich daňového přiznání a výše daňové povinnosti jsou kladeny na odpovědnost každého vlastníka. Z tohoto důvodu se domníváme, že je potřeba, aby osoba odpovědná za správu (jak ze strany společenství jednotek, tak i samotný vlastník ve vlastním zájmu) měla na paměti, že je potřeba takové potvrzení včas a řádně vyhotovit a obdržet. Domníváme se, že primární povinnost je povinnost vydat potvrzení řádně a včas a sekundární povinností je potvrzení si vyžádat, nebylo-li vydáno. Výsledkem tak či onak musí být řádně vyplněné daňové přiznání a odvedení daně.

    Potvrzení není třeba přikládat k daňovému přiznání jako přílohu, to se učiní až v případě vyžádání si konkrétního podkladu finančním úřadem. Je tedy nutné potvrzení uchovat ve vlastní evidenci jak společenství vlastníků, tak vlastníka jednotky.

    Forma pro potvrzení není stanovena, nicméně by měla suplovat tzv. evidenci o příjmech a výdajích, jak je stanoveno v ust. § 9 odst. 5 a 6 ZDP. Minimální náležitosti jsou obsaženy v připojeném vzoru listiny.

    Vložil € (bez ověření), 7. Červen 2025 - 17:46

    A tak se paní doktorka JUDr. Jarmila Gajdošíková živí.

    Samé „domníváme se“. Kdo se domnívají?

    Vložil §§§ 1 (bez ověření), 7. Červen 2025 - 9:49

    Shromáždění nemůže rozhodovat o peněžním příjmu svých členů, § 245

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".