Převod družstevního podílu - povinnost prokazovat, že podíl se stal součastí společného jmění manželů
Má nabyvatel (kupující) družstevního podílu v bytovém družstvu za povinnost prokazovat:
1, že je svobodný/ženatý, 2, že nabyl družstevní podíl do svého výlučného vlastnictví nebo do společného jmění manželů a 3, mám manželka právo nájmu, i když nabyl podíl do svého výlučného vlastnictví? 4, musím být na smlouvě o převodu dr. podílu podpisy úředně ověřeny?
Děkuji předem za odpověď
Vše co popisujete mi připadá jako přiměřená obezřetnost družstva. Prokázání svobodný ženatý kvůli případné možnosti „odporovatelnosti“ právního úkonu ze strany manžela, který o tom vůbec neví. Manželka jako osoba blízká má právo společného bydlení. Ověření podpisů kvůli předejití problémům – co tam máte dál?
Také by mě zajímalo,pokud manžel nabyl převodem od rodičů družstevní podíl(práva a povinnosti)u bytového družstva,a není nikde uvedeno,že by mělo být vyloučeno ze SJM,nabývá automaticky manželka stejná práva či nikoliv?Zajímalo by mě to i z toho důvodu,když si BD bere jeden úvěr za druhým,a v případě dopadů dluhů na mažela,jestli i ta manželka by měla povinnost toho dluhu za BD prostřednictvím manžela.Děkuji za reakce
(1) Družstevní podíl (DP) nabyl za trvání manželství jeden z manželů darem jen on sám, tak DP není DP v SJM a manželé nemusí mít modifikované SJM. (2) DP nabyl (koupil) za trvání manželství jeden z manželů za úplatu; prostředky úplaty byly jen jeho – dtto (1) (3) DP nabyl (koupil) za trvání manželství jeden z manželů za společné prostředky manželů – DP mají v SJM (nemají-li SJM modifikované)
Smlouva by měla odpovídat skutečnosti, jinak to v budoucnu přinese problémy. Nejedná-li se o výjimku, nabývají manželé za trvání manželství družstevní podíl do SJM. Úřední ověření podpisů se doporučuje.
Poslední komentáře