PENB

Vložil Eva F. (bez ověření), 2. Prosinec 2016 - 8:49 ::

Prosím o stručnou odpověď: kdy má SVJ povinnost nechat vypracovat tento průkaz? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Dotaz (bez ověření), 1. Únor 2017 - 17:59

    mam teda narok na ENB nebo nemam? V jake lhute po pisemnem vyzadani mi ho musí SVJ vydat?

    Vložil odpověď (bez ověření), 1. Únor 2017 - 18:50

    Prodat, ne vydat.

    Vložil xyz (bez ověření), 3. Prosinec 2016 - 15:09

    Sankce za nepředaný PENB

    7.4.2016, JUDr. Jarmila Gajdošíková, SVJ aktuálně

    Průkaz energetické náročnosti bydlení při prodeji jednotky v domě společenství vlastníků jednotek. Pokud vlastníkovi jednotky nebyl (dle zákona č. 406/2000 Sb. §7a odst. 7) na písemné vyžádání předán průkaz podle odstavce 1 nebo 2, hrozí společenství vlastníků jednotek možnost sankce dle § 12 odst. (1) písmeno h) ve výši uvedenou v odst. (2) písm. a)? Odpověď:

    Problematika opatřování průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) je velmi aktuální a v mnoha případech se ukazuje, že zákonná dikce není příliš jednoznačná a laikům spíše působí problémy a zmatení.

    Dle ust. § 7a odst. 3 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií je stanovena povinnost předkládat PENB, ovšem v odstavci 7 téhož ustanovení je stále dána možnost vlastníku jednotky nebo budovy předložit v případě prodeje či pronájmu vyúčtování za poslední tři roky. To znamená, že zákon stále předložení vyúčtování dává jako alternativu (otázkou je, kdy i tato odpadne). Dále lze z tohoto usuzovat, že je-li něco zákonem povoleno, nelze to sankcionovat.

    Vámi uváděné ustanovení § 12 téhož zákona pamatuje na porušení povinnosti dle ust. § 7a, ovšem tím, že vlastník jednotky či budovy, který zvolí jednu z alternativ daných zákonem, nemůže být stejným zákonem sankcionován.

    Vložil tep (bez ověření), 2. Prosinec 2016 - 10:17

    Pro porovnávání mezi domy stačí jediný ukazatel – spotřeba tepla na čtvereční metr vytápěné plochy za rok v časové řadě. Údaj bych uváděl jak v gigajoulech, tak v Kč. Údaj v gigajoulech uvádí nejenom kvalitu izolace obálky budovy, ale i to, jak efektivně se hospodaří v domě s teplem a údaj v Kč zase prozrazuje i za kolik se nakupuje teplo. Ostatní údaje v PENB mohou zajímat v domě jen toho, kdo se v nich vyzná, ale takových lidí bývá v domě poskrovnu. Je na čase, aby vláda s PENB něco udělala. V dnešním formátu je to předražené zbytečné monstrum.

    Vložil anon. (bez ověření), 2. Prosinec 2016 - 10:28

    je pouze dobrý kšeft pro zhotovitele, jinak je to naprosto k ničemu. Ale vymyšlené je to geniálně.

    Vložil Eva F. (bez ověření), 2. Prosinec 2016 - 10:39

    Moje otázka ale zní, zda máme povinnost (SVJ) to mít vypracované…

    Vložil . (bez ověření), 2. Prosinec 2016 - 10:47

    zadejte si nahoru do vyhledávače PENB a přečtěte si diskusi na dané téma. Povinnost je, otázka k čemu je to dobré zůstává nezodpovězena. Nám se nestalo, že by se někdo při koupě bytu o PENB zajímal. Stačí vyúčtování služeb a hned je jasné kolik v domě stojí bydlení, jaké jsou náklady na služby, zejména náklady na vytáplění domu a náklady na TUV.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".