Noz skoleni+jak rozuuctovat naklady,kdyz neznam pocty osob

Vložil Novi (bez ověření), 27. Prosinec 2013 - 15:13 ::

Dobry den, prosim vas, nemate nekdo odkaz nebo kontakt na nejakou firmu, ktera by poradala skoleni pro svj na noz? Nasla jsem pouze jedno v UnL, a to v nevyhovujicim terminu. Potrebuji meco v Praze.

Dotaz c.2: jestli jsem to dobre pochopila, rozuctovani nakladu za rok 2013 udelam jeste stejne jako loni. Za dalsi roky uz se musim ridit novym ustanovenim Noz, jako je treba rozuctovani nakladu za uklid a vytah dle poctu osob. Ve stanovach zpusob rozuctovani upraveny nemame, takze bud ho upravime ve stanovch, ze bude jiny, nebo musim rozpocitat opravdu dle osob? Jeden byt nereaguje (vlastni ho cizinci). Jsou tam najemnici a to ruzni behem roku. Jak rozpocitam naklad na uklid za tento byt, kdyz neznam pocet osob? Popr. Se dost meni behem roku? Dekuji za odpoved!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Neználek' (bez ověření), 31. Prosinec 2013 - 23:23

  …jestli jsem to dobre pochopila, rozuctovani nakladu za rok 2013 udelam jeste stejne jako loni…

  • pokud formulace „jako loni“ znamená cit. „…podle dosavadních právních předpisů“ (§14/2 ZoSL), pak ano, jenže Vy to jednoduché nemáte…

  …Ve stanovach zpusob rozuctovani upraveny nemame…

  • …nahrává to přesvědčení že ani jinde. Pokud nemáte způsoby ani ve Stanovách ani v nějakém usnesení, pak Vám nezbude než se řídit NOZ a ZoSL, protože jak je zřejmé dosavadní vyúčtování mohou být vadná i když je nikdo nereklamoval

  …Jak rozpocitam naklad na uklid za tento byt, kdyz neznam pocet osob?…

  • počet osob je povinen vlastník sdělit podle §12 pod sankcí §13/1 tj. 100Kč/denně
  • počet osob pro vyúčtování tedy po druhé ne-reakci těch „cizích vandráků“ co dělají z bytu hotel stanovte počet osob poctivým odhadem (=pohlédněte do své křišťálové koule která dští třeba numero 20). Podle něj to rozúčtujte.
  • podle mne Vás ale „nájemníci“ VÚBEC nemohou zajímat. Museli by mít vztah mezi SVJ (pronájemce) a nájemník. Vlastní Společenství nějaký byt, který pronajímá? Nikoliv. Vlastní ho Vaši „cizinci“. To jsou podle ZoSL „příjemci služeb“ dle §2/b ZoSL

  Neználek'

  Vložil Novi (bez ověření), 1. Leden 2014 - 14:22

  Dekuji za reakci. Mate pravdu, ze je to asi dost problem, kdyz nemam v ruce zadny dokument, kde se stanovuje zpusob rozuctovani jednotlivych nakladu. Napada me jedine, ze nase shromazdeni dle stanov vzdy schvaluje vyuctovani za dany rok. Tim, ze mam kazdy rok vyuctovani schvalene, beru ho jako odsouhlasene vlastniky a tudiz pokud mi nepredlozi, ze na shromazdeni dle pravidel ve stanovach zmenili zpusob rozuctovani, plati ten posledni schvaleny…

  Najemnici me zajimat asi opravdu nemaji, ale myslela jsem, ze rozpocitani uklidu dle osob ma byt spravedliva metoda-6 lidi v byte udela na chodbe vetsi bordel nez 1 clovek. Pokud to tedy budu brat dle vlastniku a mela bych cely dum plny najemniku, moc spravedlive by mi to neprislo. Pak uz by snad byla opravdu lepsi metoda podilu. No v kazdem pripade vidim, ze je nutne zmenit stanovy.

  Dekuji vsem za prispevky! Novi

  Vložil Neználek' (bez ověření), 2. Leden 2014 - 5:36

  …nase shromazdeni dle stanov vzdy schvaluje vyuctovani za dany rok…

  • jistě za daný rok, jenže to není vyúčtování za služby ale hrnutí výdajů které SVJ během roku provedlo. Dle mého názoru jde spíše o schválení „nečekaných výdajů“ – těch které nelze zahrnout ani pod KZ ani pod DZ.
  • jako „odsouhlasené“ berte jen ta vyúčtování služeb, proti kterým nebyla podána reklamace

  …Najemnici me zajimat asi opravdu nemaji, ale myslela jsem…

  • nájemníci Vás zajímají toliko tak, že je můžete „počítat“. To je vše. Vy nemáte žádnou možnost nejen ověřit ale ani prohlásit jaký je počet rozhodných osob. Pravda napsal jsem, že se máte řídit křišťálovou koulí, ale faktem je že povinnost podle §12 ZoSL svědčí pouze příjemci, nikoliv poskytovateli (SVJ). Pokud Vaši příjemci-služeb budou tvrdit, že počet rozhodných osob je =1, objektivně s tím nic nenaděláte. Neprokážete opak. Dle stanoviska UOOU by např. důkaz jako je sledování kamerou bylo nepřípustným zásahem do ochrany osobnosti.
  • §3/1 ZoSL je cit. „Službami jsou zejména… …úklid společných prostor v domě…“. Musíte tedy úklid rozúčtovat po osobách a prostě smířit se s tím že spravedlnost není přepych dostupný pro všechny

  Neználek'

  Vložil Neználek' (bez ověření), 31. Prosinec 2013 - 23:27

  Admine, nejde udělat něco s tím časem? Tohle je už 4-tým rokem vada na kterou kašlete !!

  Příspěvek jsem napsal: „31. prosinec 2013 – 23:23“
  a ne až „1. Leden 2014 – 0:23“ jak se zobrazuje u příspěvku

  @#$%#@

  tss… Neználek'

  Vložil Novi (bez ověření), 30. Prosinec 2013 - 20:49

  Diky moc za odpovedi! Vidim, ze skoleni je nutne :). Jestli dobre chapu, jsme svj vznikle pred 1.1.2014, tudiz se na nas bude vztahovat jen obecna uprava NoZ pro oravnicke osoby. Zakon o sluzbach pravdepodobne ano bez vyjimky. Doposud jsme rozuctovavali dle podilu, nase stanovy definuji akorat jakym zpusobem lze zmenit system rozuctovani tj, kolik je treba hlasu pro zmenu, detailneji se vypoctem nezabyvaji.

  Vložil lake, 29. Prosinec 2013 - 2:14

  Novi, nějak se v tom ztrácíte. Není pravdou, že se budete od následujícího roku řídit „novym ustanovenim Noz“, protože ustanovení o bytovém spoluvlastnictví v NOZ nedopadají na stávající SVJ(2000). Pokud jde o rozúčtování služeb, ani toto neupravuje NOZ. Tuto problematiku bude od 1. ledna 2014 řešit jiný právní předpis, zákon č. 67/2013 Sb.

  Zákon č. 67/2013 Sb. nestanoví, že byste musela služby rozpočítat dle počtu osob. Stanoví, že rozpočítávat se bude podle pravidel, která si stanovilo společenství vlastníků. Takže pokud taková pravidla máte, a pokud byla schválena tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů na shromáždění (§ 11 odst. 4 ZoVB), pak podle těchto pravidel budete rozúčtovat i nadále. Nic se pro vaše SVJ nezmění.

  Mylný je Váš názor, že způsob rozúčtování služeb si SVJ musí upravit jedině ve stanovách. Bylo by to sice to nejlepší řešení, ale:

  • zákon č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů (ZoVB) nic takového nepředepisuje,
  • zákon č. 67/2013 Sb. (zákon o službách) nic takového nepředepisuje,
  • ustálená soudní praxe považuje za plně dostačující, že pravidla rozúčtování služeb byla přijata usnesením shromáždění.

  lake

  Vložil Zdenek 22, 28. Prosinec 2013 - 9:15

  ad 2)

  Podle čeho jste rozúčtovávali služby (úklid, výtah) dosud, když říkáte, že způsob rozúčtovávání nemáte upraven?

  Pokud ho nemáte upraven, svolejte co nejrychleji shromáždění a upravte si ho. Vyvarujte se ale způsobu podle počtu osob. Pokud tak neučiníte, musíte se po 1. 1. 2014 řídit ZoS.

  Vložil X (bez ověření), 28. Prosinec 2013 - 11:00

  Pokud způsob rozúčtování konkrétní služby není upraven nebo není znám počet osob (má-li se rozúčtovat podle počtu osob), pak náklady na tuto službu pochopitelně nelze rozúčtovat.

  V takovém případě náklady na předmětnou službu uhradí vlastníci jednotek poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu na SČD, neboť v takovém poměru ručí za závazky společenství, a to i za ty, které vznikly v souvislosti s poskytováním služeb.

  V zásadě tedy nemusíte udělat vůbec nic a výsledek bude stejný jako když odhlasujete rozúčtování podle velikosti podílu.

  Na tom nic nezmění ani nový ZoS, neboť evidenci počtu osob za vás nikdo neudělá. Není-li evidence počtu osob → službu nelze rozúčtovat podle počtu osob → náklady uhradí vlastníci poměrně podle velikosti podílu.

  Vložil honzad8, 31. Prosinec 2013 - 12:08

  Z jakého titulu lze dle Vás rozúčtovat dle velikosti podílu, když 67/2013 ad 2/d jasně říká, že podle počtu osob…

  1. provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování

  Btw. vůbec tedy netuším, co udělat, když společenství neschválí dle plochy a já (výbor) nebude mít osoby pro rozůčtování (už se tu ale řešilo jak se určují ty osoby – musím to dočíst).

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".