NOZ a stavební změny v bytě a požadavek NOZ na kontrolu od SVJ

Vložil MartinII, 11. Leden 2016 - 16:00 ::

Zajímá mne, jak to je se stavebními změnami v bytě a ustanovením NOZ § 1182, § 1183 o nutnosti předat SVJ dokumentaci a umožnění následní kontroly. Pokud ještě platí stavební zákon, tak ten rozlišoval úpravy bez ohlášení, s ohlášením a na stavební povolení. Chápal bych kontrolu při stavebních pracech na stavební povolení.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Olda. (bez ověření), 11. Leden 2016 - 17:04

  Z ustanovení § 1182 vyplývá, že se jedná o jakoukoliv stavební úpravu. Vlastník jednotky má právo upravovat stavebně svůj byt, nesmí však ohrozit, poškodit nebo změnit společné části. Podle ustanovení § 1182 má osoba odpovědná za správu domu právo ověřit, nakolik je tatopovinnost vlastníka jednotky dodržována. Proto je této osobě založeno právo domoci se vstupu do bytu, kde jsou stavební úpravy prováděny.

  Vložil ... (bez ověření), 11. Leden 2016 - 17:27

  Zdá se, že ve výborech sedí samý odborník, a ne jenom co se týče stavby. To se přece, když je podezření na poškozování spol. části nebo bourání nosných příček řeší úplně jinak. Pošlete tam Stav. úřad na kontrolu. To zase bude problémů s hlupáky ve některých výborech. A vím o čem mluvím, právě s tím bojuji. Členové výboru nejsou kompetentní uvedené kontrolovat, nejsou kontrolním orgánem, nemají k tomu kvalifikaci. Pokud chtějí kontrolovat, musí mít oprávnění, neboli kvalifikaci. Osoba pověřená správou domu má právo ověřit, ovšem pouze kvalifikovanou osobou. Nikde není řečeno že kompetenci kontrolovat má výbor, resp. jeho členové. Hlupáci to jsou, když se staví do této pozice. Rozumný člen výboru by tohle sám nikdy nedělal. Zajistit to ano, ale kontrolovat....... Nenechte se od hlupáků šikanovat.

  Vložil Olda. (bez ověření), 11. Leden 2016 - 18:16

  Ignorante trojtečko,

  zřejmě není ve tvých rozumových schopnostech pochopit ustanovení § 1182. Kdo bude SVJ zastupovat při kontrole, zda stavební úprava ohrožuje, poškozuje, nebo mění společné části, to nech laskavě na osobě odpovědné za správu domu. Obecně zastupují SVJ členové statutárního orgánu (konkrétně upraveno stanovami). Řeči o tom, že to musí být oprávnění, kvalifikovaní odborníci jsou úplné nesmysly.

  Úmysl zákonodárce je popsán v DZ k § 1182:

  „K § 1182: Navržené ustanovení reaguje na závažný problém, který se vyskytuje v praxi a jehož řešení je dosud velmi obtížné. Vlastník jednotky má sice právo upravovat svůj byt, a to i stavebně, nesmí však ohrozit, poškodit nebo změnit společné části. V praxi dochází k tomu, že někteří vlastníci jednotek této povinnosti nedbají. Její dodržování nezkoumají ani stavební úřady. V každém případě musí mít osoba odpovědná za správu domu právo ověřit, nakolik je tato povinnost vlastníka jednotky dodržována. Proto se této osobě navrhuje založit právo domoci se vstupu do bytu, kde jsou stavební úpravy prováděny.“

  Vložil ... (bez ověření), 11. Leden 2016 - 18:46

  Patrně patříte k těm členům výboru, co si opravňují šikanovat vlastníky, ačkoliv o tom, co mají kontrolovat nemají ani ponětí. Žádný chytrý člen výboru podle § 1182 sám nic kontrolovat nebude. Zcela jistě, osoba odpovědná za správu domu má právo ověřit, zda vlastník jednotky dodržuje to co má. Musí to ovšem dělat kvalifikovaně, vážený. A kdo bude kontrolovat člena výboru, když bude přestavovat svůj byt? Tak kdo, odpovězte! SVJ? A kdo to tedy je?

  Vložil Olda. (bez ověření), 11. Leden 2016 - 19:28

  Vždyť jsem to už napsal. Člena výboru, který bude přestavovat svůj byt může zkontrolovat jiný člen výboru. Nebo třeba jiný vlastník, pokud ho k tomu zmocní SVJ.

  Vložil anonym. (bez ověření), 11. Leden 2016 - 20:57

  Tak nyní jste to vyřešil. Akorát jste zapoměl zapojit do toho všeho kontrolování kontrolní komisi.

  Vložil KoKoLa (bez ověření), 11. Leden 2016 - 21:30

  A kontrolní komisi bude kontrolovat generální kontrolní komise.

  Vložil anonym. (bez ověření), 11. Leden 2016 - 23:03

  KoKoLo, já vás znám,vy jste z Finska. Jak to dělají s kontrolou vlastníků ve Finsku?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".