NOZ § 1 161

Vložil Pavel, 26. Březen 2013 - 10:33 ::

Uvedený paragraf vnáší do SVJ značnou variabilitu při stanovení podílu na společných částech, což se bude odrážet zejména na nákladech spojených se správou.

Podíly na společných částech se mají určovat v tomto pořadí:

1)se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění bytu nebo

2)jako stejné. Teprve když nejsou využity možnosti 1) či 2) tak

3)jsou stanoveny poměrem velikosti podlahové plochy bytu k celkové podlahové ploše všech bytů v domě.

Toto musela psát osoba bez znalosti české reality a po požití něčeho v množství, nikoli malém.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil X (bez ověření), 26. Březen 2013 - 12:11

  Co je na tom špatného?

  Současný zákon umožňuje pouze 3. možnost, což je určitý nedostatek. Autoři zákona to vysvětlili tím, že se chystala masová privatizace obecních a družstevních bytů a nebylo vhodné, aby o velikostech podílů rozhodovali úředníci. Proto zvolili jednoduché kriterium. To je v některých případech nevhodné, protože např. byt s terasou a výhledem na Hradčany přispívá na správu stejně jako stejně velký byt v přízemí s výhledem na parkoviště.

  Nyní tedy původní vlastník má možnost určit podíly daleko vyváženěji. Pokud to udělá nevhodně, tak některé byty neprodá nebo prodá jen za sníženou cenu. U společných garáží je vůbec nevhodné mít podíly podle velikosti bytů.

  V domech, kde jsou byty přibližně rovnocenné může zvolit variantu stejných podílů, což zjednodušší rozúčtování nákladů, hlasování na schůzi shromáždění, apod.

  Podíly na SČD se nově mohou měnit i kdykoliv později při splnění určitých podmínek. To se může hodit např. u společných garáží, pokud současné stanovení podílů nevyhovuje.

  Pozn. Bytem se v NObčZ rozumí i současná nebytová jednotka. Provozovny, individuální garáže, apod. umístěné v domě tedy mohou mít jinak určený podíl než podle plochy jako je tomu dosud.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".