Novela Zdražovacího balíčku

Vložil Pavel, 9. Prosinec 2023 - 14:31 ::

Zdražovací balíček ještě nebyl publikován, bude uveřejněn ve Sb.z. dne 12.12.2023 pod číslem 439/2023 Sb., ale už se pracuje na jeho novelizaci.

Zastavím se u DPP.

Podle schváleného znění se má postupovat tak, že po skončení měsíce každý zaměstnavatel zašle OSSZ do 20 dnů po skončení měsíce informaci o tom, kolik si kdo na DPP vydělal.

Pokud bude překročen v měsíčním součtu limit 40% průměrné mzdy za měsíc, tak OSSZ za 30 dnů odešle všem zaměstnavatelům, kteří v daném měsíci zaměstnávali někoho na DPP informaci, že měla být odvedena sociální daň z DPP za zaměstnavatele a že je tedy zaměstnavatel v prodlení.

Sociální daň, která měla být sražena a odvedena z příjmu zaměstnance na DPP, si bude OSSZ po zaměstnanci vymáhat samo. Budou to stokoruny a tak náklady na takové vymáhání budou větší než vlastní pohledávka.

Aby se taková blbost, kterou posvětili poslanci, senátoři a prezident, nemusela realizovat, tak se vymýšlí, jak výběr sociální daně umožnit.

V minulosti se prostřednictvím DPP vyplatilo 50–60 mld. ročně. Protože Elektrikář a Traktorista se domnívají, že se z většiny těchto DPP vybere sociální daň, tak návrat k předchozímu systému není možný. Ideologie to nedovolí.

Poslední varianta z tohoto týdne je taková, že bude ustanoven zaměstnavatel, který bude mít „hlavní DPP“ s výhodou do určitého limitu DPP (momentálně 10 500 Kč/měsíc) bez sociální daně. Ostatní, kteří nebudou hlavní, tak DPP budou zatěžovat sociální a zdravotní daní s výjimkou zaměstnání malého rozsahu do 4 tis. Kč.

Hezký den!

P.S.

výše uvedená problematika je asi uvedena v

https://www.msn.com/…/ar-AA1lcVo3?…

pod bodem:

21. Schválili jsme dva antibyrokratické balíčky. Usnadní život podnikatelům i občanům, zejména pak ulehčí v jejich povinnostech vůči státu.

  • DPP

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil € (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 19:33

Jak se daní spropitné?

Bylo by to řešení?

Vložil Pracovnice (bez ověření), 10. Prosinec 2023 - 21:33

Rozpis směn je základem spokojenosti:

https://www. idnes .cz/xman/sex/sex-plan-spokojenost-spontaneita-rozvrh-prace-z-domova.A231203_111­026_xman-sex_fro

Vložil . (bez ověření), 10. Prosinec 2023 - 22:53

Svj nemá žádné personální, rozepisovací směnové ani jiné oddělení, aby někomu rozepisovalo směny. Copak v svj jsou nějaké směny? To nemá obdobu.

Vložil Pavel, 10. Prosinec 2023 - 23:39

.,

EU nakázalo a to je svaté pro loutky v Parlamentu a na Hradě.

Od 1.10.2023 vyplňuji v exelu docházku. Není to složité. Samozřejmě je to formální nesmysl, ale mám rád Švejka.

Horší to bude od 1.7.2024 až se zavede druhý limit pro souběh DPP. Také něco vymyslíme. :-))

Hezký den!

Pavel

Vložil Pracovník (bez ověření), 10. Prosinec 2023 - 21:26

Pracuji některé čtvrtky dvě hodiny. Rozvrh směn mám předem, tady se nic nemění (leda že by musel být písemně a podepsaný oběma stranami). Ale teď navíc:

Budu mít dovolenou!

Kdy si ji budu moci vybrat?

Vložil Pavel, 10. Prosinec 2023 - 23:48

Pracovníku,

pokud pracujete jen některé čtvrtky 2 hodiny, tak možná ani nárok na dovolenou nevznikne a odpadne Vám problém, kdy si dovolenou vybrat.

Hezký den!

Pavel

Vložil Pracovník (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 8:30

„pokud pracujete jen některé čtvrtky 2 hodiny, tak možná ani nárok na dovolenou nevznikne“ (Vložil Pavel, 10. Prosinec 2023 – 23:48)

Některý měsíc pracuji pět čtvrtků, některý nepracuji žádný čtvrtek, a některý něco mezi (tj. pracuji 1, 2, 3 nebo 4 čtvrtky v měsíci). Za některé měsíce mi tak nárok na dovolenou vzniká.

Omlouvám se za nepřesné vyjádření, pracovník si dovolenou nevybírá, dovolenou určuje zaměstnavatel podle písemného předem vypracovaného plánu dovolených.

Vložil § (bez ověření), 9. Prosinec 2023 - 17:53

Velké firmy se postavili proti a tady je výsledek. Ten, kdo si vydělá 10 500 Kč sociální daň platit nebude a ten, kdo si vydělá 5000 Kč, tak jí platit bude, bude ji odvádět jeho zaměstnavatel, tedy malá firma. Ať chcípne tento odporný stát, který hraje do kapsy bohatým a obírá chudé.

Vložil Pavel, 9. Prosinec 2023 - 22:29

§,

je pravda, že v pracovní komisi, která se snaží snížit novou nesmyslnou byrokracii ohledně DPP jsou i zástupci Svazu průmyslu a Hospodářské komory, ale nesnaží se proto, že zastupují velké podniky. Snaží se proto, aby se alespoň nějaké DPP zachovaly i když je chce vláda novelou zákoníku práce a sociální a zdravotní daní zlikvidovat.

Neschopná vláda se řídí pouze ideologickými poučkami a netuší jaká je realita. Poradit si nenechají, protože mají u moci 108 poslanců, Senát a Hrad.

Můj příspěvek ale nevykládáte správně. Má záležet na tom, kdo bude „hlavní zaměstnavatel“ zaměstnance na DPP. Pokud bude „hlavní zaměstnavatel“ a zaplatí za DPP 5 000 Kč, tak je to bez sociální a zdravotní daně. Vedle toho mohou být další DPP do výše zaměstnání malého rozsahu, v současné době 4 000 Kč bez sociální a zdravotní daně. Ale je to jen návrh, jak to dopadne u těch loutek v Parlamentu nikdo neví.

Hezký den!

Pavel

Vložil Otto (bez ověření), 10. Prosinec 2023 - 13:40

Neumím si představit tu byrokracii na straně drobných „zaměstnavatelů“, kteří „zaměstnávají“ pouze brigádníky na DPP a na DPČ/PS nikoho ani nemají. V dávné minulosti, ještě v dobách relativně svobodných a před všemi těmi umělými inteligencemi a strojovými překladači, provozovala moje mladá manželka překladatelskou agenturu. O malé jazyky byl malý zájem, ale musela mít zajištěné překladatele i do těchto málo žádaných jazyků (dánština, běloruština, italština, řečtina apod.). Zajímavá byla ta italština, tehdy okolo roku 2000, kdy ještě nebyl tak rozšířený internet, mladé Češky šílely po Italech. My jsme pak překládali jejich milostné dopisy. Práce bylo málo, odměna v řádu stokorun. Jeden překladatel pak obdržel honorář měsíčně jen stokoruny až nižší tisícikoruny. Často šlo o studenty filologie a translatologie z filosofické fakulty, kteří si u nás přividělávali, „dospělí“ překladatelé tehdy takové drobné překlady ani nechtěli dělat. Neumím si představit, že bychom brigádníka dnes nutili pořídit si živnostenský list, když jen minimální záloha by byla tuším 6 tisíc Kč, což je víc, než by si vůbec vydělal. Takové malé povzdechnutí nad „debyrokratizací“ v podání levicové ODS.

Kdo bude moct a přijímá od zákazníků hotovost, začne vytvářet černé fondy na takové drobné odměňování brigádníků (tak bych to dělal já). Možná ale po příštích volbách Babiš zavede EET 2.0 (aby ho pak po dalších volách ODS zase zrušila).

Ale zpět k SVJ/BD. Máme domovníka v každém vchodě, většinou jde o důchodce, kteří za 1500 Kč/měs. dohlížejí na své vchody. Nám už mzdová účetní naší správcovské firmy rozesílala metodický pokyn, že musíme písemně rozvrhnout rozpis dovolené a rozpis práce našim domovníkům a abychom v rozpisech vynechali víkend a svátky, protože jinak budeme muset platit příplatky. Budeme se modlit, aby nezačalo sněžit v sobotu nebo v neděli…

Jako předseda výboru jsem samořejmě vděčný naší vládě, že na mě myslí a že mi přidělává práci, které jako předseda výboru SVJ mám asi podle mínění těch sociálních inženýrů málo.

Možná ale vláda chce, abychom s tou řeholí sekli a předali nějakým „profesionálním předsedům“. Třeba to je všechno plán, který jsme neprohlédli, jak pomáhat k zakázkám a novým klientům „profipředsedům“.

Vložil Pavel, 10. Prosinec 2023 - 23:33

Otto,

zákony platí a tak je pouze potřeba je naplnit s co nejmenšími náklady.

Všechny levicové vlády zvyšovaly byrokracii, protože tím dávaly svým voličům práci. Současná vláda není výjimkou.

Domnívám se, že va Vašem případě, kdy máte většinou důchodce s příjmem 1 500 Kč/měsíc, se lze vyhnout placení dovolené tak, že budou mít 6 hodin v měsíci po 250 Kč na hodinu. Tím nesplní nárok na dovolenou a přijdou si na své peníze jako v roce 2023 a SVJ bude mít stejné náklady. To platí pro případ, že nebudou mít v měsíci jinou DPP.

Nebo by domovníci mohli dostávat funkční odměny místo DPP. Ale to byste museli změnit stanovy.

Nepodezříval bych vládu, že chce přihrát business profipředsedům. Jim jde pouze o vlastní prospěch a správně nasměrované dotace.

V SVJ se lze s problémem vypořádat. Ale třeba vysoké školy, vzdělávací agentury, hotely, restaurace, jazykovky atd. tam je to problém.

Hezký den!

Pavel

Vložil Otto (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 16:09

Nemyslel jste spíše funkcionářské odměny (v příspěvku píšete o funkčních odměnách)? Máme členy výboru a paralelně domovníky (sami si postaru říkají vchodoví důvěrníci, já jsem z jiné generace, ale neberu jim to, hlavně že tu práci někdo dělá). Někteří domovníci jsou současně členy výboru. Nastavili jsme to tak, aby v našem 8 vchodovém domě byl v každém vchodě „styčný důstojník“, tam kde nebydlí žádný člen výboru, tam máme na DPP domovníka.

Jak to myslíte se změnou stanov, že by domovník byl funkcionářem?

Vložil . (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 2:34

U blbý zákon je zákon, i blbé zákony je potřeba naplnit. Nemusí se dodržovat a naplnit pouze ústavní zákony, ty se dají překrucovat podle křivého paragrafu. To si ovšem může dovolit pouze ústavní soudce, protože se domnívá, že sedí na piedestálu boha. Ten může vše, plebs musí i blbé zákony naplnit a dodržovat. Fuj.

Vložil § (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 16:13

„Nemusí se dodržovat a naplnit pouze ústavní zákony“ (Vložil . (bez ověření), 11. Prosinec 2023 – 2:34)

Můžete svůj názor nějak doložit či podložit?

Právě ústavní zákony by se měly dodržovat.

Vložil alm (bez ověření), 10. Prosinec 2023 - 15:20

Přečtěte si bytové spoluvlastnictví. Je tam někde, že máte povinnost rozvrhovat nějaké dovolené? Není. Je tam pouze správa domu, tak to nedělejte, dovolené nejsou správa domu. A taky nejste za to placený. Kdo to tedy bude dělat? No ať si to dělá kdo chce, ale vy to nejste.

Vložil . (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 20:16

Paní účetní není oprávěna vydávat metodické pokyny.

Vložil Pavel, 10. Prosinec 2023 - 23:44

alm,

DPP se řídí zákoníkem práce nikoliv NOZ.

Abych minimalizoval možné pokuty, které hrozí, tak budu formálně plnit to, co půlmozci v Parlamentu a na Hradě schválili.

Hezký den!

Pavel

Vložil ... (bez ověření), 10. Prosinec 2023 - 14:19

To se týká třeba studentů nebo taky v svj je potřeba udělat některé minipráce za pár peněz a to hned. V svj se to se nedělá pro výdělek ale proto, že se to musí udělat. Samozřejmě za odměnu, nikdo to zdarma dělat nebude. Že to je plán, to je jasné. Tato odporná vláda dělá vše pouze pro bohaté, těm nahrává peníze, ruší evidence příjmům, vymýšlí pro obyčejné lidi spoření na důchod, aby cizí fondy měli zaručený příjem a ostatní zdírá až na kůži dementními nesmysly, přímo idiotismy. Ano, ten kdo uklidí pochcanou podlahu, bude mít dovolenou. Ten, kdo vyčistí zanesenou mřížku trativodu u domu bude mít taky dovolenou. To se budeme mít, když ty nejchudší budou platit daně a bohatí ne. Všichni se budeme mít dobře. Tak tohle může vymyslet pouze debil nebo idiot.

Vložil Kandidát (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 8:53

V tomto vlákně exhibuje spousta kverulantů z řad statutárů. Nick Pavel opět předhodil zkreslený nesmyslný drb a neschopní kritici a kverulanti se slétli jak Máňi na tržiště.

„Nic vám nebrání kandidovat a předvést, jak se to má dělat správně.“

Vložil Kam? (bez ověření), 11. Prosinec 2023 - 11:59

„„Nic vám nebrání kandidovat a předvést, jak se to má dělat správně.““ (Vložil Kandidát (bez ověření), 11. Prosinec 2023 – 8:53)

Kandidovat kam?

Vložil Pavel, 11. Prosinec 2023 - 9:09

Kandidáte,

jistě Vám nebude dělat problém uvést v čem se mýlím.

Jinak asi budete jeden z těch neschopných, kteří pouze lžou, jak se vše zjednodušuje, že se nebudou zvedat daně etc..

Nemám problém přiznat chybu, ale své informace čerpám od pracovníků MF a MPSV.

Zkrátka u DPP nastal problém a něco se dělá pro jeho částečné odstranění.

Těším se na odpověď.

Hezký den!

Pavel

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".