Novela zákona o archivnictví

Vložil Pavel, 1. Září 2012 - 22:51 ::

Po dobu existence bytového družstva a po „transformaci“ bytového družstva na SVJ se musí u likvidovaného družstva postupovat mj. podle zákona o archivnictví č. 499/2004 Sb.

Tento zákon např. nařizuje obchodním společnostem a družstvům uchovávat dokumenty a umožnit výběr archiválií (zejména stanovy, zápisy z představenstva a členské schůze, účetní závěrky etc.).

S účinností od 1.7.2012 jsou podle zákona č. 167/2012 Sb. této povinnosti zbavena bytová družstva.

Výše uvedené povinnosti podle zákona o archivnictví nikdy neměla SVJ. Přesto jsem četl i články některých autorů, kteří jim tuto povinnost přisuzují. Nemají však pravdu.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jar (bez ověření), 12. Duben 2016 - 23:17

  Starý příspěvek, ale pro nás aktuální, máte někdo novější zkušenost? Účetní doklady ještě asi řeší Zákon o účetnictví, ale ostatní? Klíče, smlouvy, zápisy, mně tedy zrovna „zápis je uschován u předsedy“ úplně dostačující nepřijde, nehkledě na to, že po dvou letech byl půl pracovny archiv SVJ. Stavební dokumentace, smlouvy, účta kopie předpisů, haldy klíčů atd. To už nikdy, ale kam s tím?

  Při změněnvýboru, je nějaký předpis o povinnosti předat? Jar

  Vložil Luk (bez ověření), 20. Září 2016 - 20:10

  Nedaly by se SVJ podřadit pod spolky? Zákon o archivnictví – v § 3 odst. 2 jsem našel „spolky“. Taky máme problém s předáním dokumentů. Předchozí statutár předal jen účetnictví za 5 let (v souladu se zákonem o účetnictví), ale zápisy nedal s odůvodněním, že mu to žádný zákon nenařizuje. Tak a te´d nevíme, jak na něj.

  Vložil Taisa, 20. Září 2016 - 20:33

  Společenství vlastníků nejsou vůbec v zákoně o archivnictví zmiňována. Můžete se inspirovat ustanoveními o spolcích, anebo archivovat, jak dlouho sami potřebujete.

  My máme vše uloženo u správní firmy. Jednou za čas se nás zeptají, zda něco starého mohou skartovat a my jim to odsouhlasíme. Důležité dokumenty máme naskenované na webových stránkách.

  Vložil Anonymous456 (bez ověření), 7. Listopad 2013 - 20:42

  K tomuto příspěvku je třeba dodat, že na SVJ se vztahuje Zákon o účetnictví (563/1991Sb.), který stanoví v paragafu 31 povinnost úschovy účetních záznamů (10 let účetní závěrky, 5 let kompletní účetnictví). Ve své praxi jsem se bohužel seznámil i s tím, že členové výboru tvrdili, že se na SVJ zákon o účetnictví nevztahuje!

  Vložil Pavel, 9. Říjen 2012 - 13:13

  Dne 8.10.2012 bylo vydáno úplné znění zákona o archivnictví pod číslem 329/2012 Sb.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 11. Září 2012 - 3:19

  …uvedené povinnosti podle zákona o archivnictví nikdy neměla SVJ… …Nemají však pravdu.

  • Nemají. Ale není to chyba?

  Neználek

  Vložil lenkaApollo (bez ověření), 26. Listopad 2012 - 17:53

  Když se jde Společenství vlastníků soudit s některým vlastníkem , musí mít zastupující právník spoustu příslušných dokumentů. Na nás chtěl soud zpětně zápisy ze shromáždění , zápisy o změnách plateb, výsledky hlasování. Měli jsme a i pro budoucnost vše podle zkušenosti archivujeme.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".