NObčZ § 1 176

Vložil Pavel, 29. Červen 2012 - 23:04 ::

Podle § 1 176 vznikem vlastnického práva k jednotce vzniká vlastníku jednotky POVINNOST řídit se pravidly pro správu domu a pro užívání společných částí

Podle důvodové zprávy jsou tato pravidla stanovena buď zákonem nebo jsou určena projevy soukromé vůle tj. zejména stanovami či rozhodnutím spoluvlastníků.

Vypadá to, že lze konečně přemýšlet nad zavedením vymahatelného domovního řádu, ve kterém by si většina stanovila, jak by se měli chovat všichni spoluvlastníci, včetně těch problémových.

Také by se tím řešila možnost vybírat zálohy na správu dopředu a nikoliv hradit náklady na správu až zpětně jak se zde píše např. zde

http://www.portalsvj.cz/…hy-na-spravu

Dost dobře si nedovedu představit cash flow SVJ bez záloh vybíraných dopředu. Bude se to muset ošetřit ve stanovách nebo rozhodnutím shromáždění s kvorem nadpoloviční většina přítomných (§ 1 206/2).

NObčZ rozhodně není moc povedený zákon, včlenění bytového spoluvlastnictví do NObčZ na poslední chvíli bez řádného připomínkového řízení je velkou vadou, ale již jsem zde psal, kteří „odborníci“ za tím stáli a tak se s tím musíme nějak naučit žít.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Feldos Junior (bez ověření), 30. Červen 2012 - 17:46

  „Dost dobře si nedovedu představit cash flow SVJ bez záloh vybíraných dopředu.“

  Je třeba rozlišit složení zálohy na odsouhlasenou akci s předloženým rozpočtem a termínem akce (tj. v souladu se zákonem) a mnohaleté spoření na neupřesněnou akci, byť ve schválení výši, které zde prosazují někteří dikuskutéři, které zákonný podklad postrádá.

  Společenství vlastníků nezajišťuje pro své členy kolektivní spoření, tomuto účelu slouží družstevní záložny ad.

  Feldos Junior

  Vložil Pavel, 30. Červen 2012 - 18:08

  Pane Feldosi,

  já připravuji pro shromáždění plán údržby, oprav a modernizace s horizontem 10 let. Na základě tohoto plánu jsme provedli revitalizaci za cca 35 mil. Nyní podle tohoto plánu splácíme úvěr a provádíme údržbu a opravy malého rozsahu.

  Ale o tyto peníze v tomto vláknu vůbec nejde. Opakovaně se tu tvrdí, že na běžnou (roční) správu se nebudou moci vybírat zálohy. Tento názor odporuje nejen zdravému rozumu (což nutně neznamená, že by to nemohlo být podle českého zákona) ale zejména § 1 208/d.

  Proto jsem uvedl, že "Dost dobře si nedovedu představit cash flow SVJ bez záloh vybíraných dopředu.“

  Váš příspěvek nepřinesl nic nového do sporu, zda budou zálohy přípustné či nikoliv.

  Až narazíte na příspěvek o kolektivním spoření bez určeného účelu, tak se u něj realizujte. Váš příspěvek je v tomto vláknu zcela mimo. Děkuji.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".