Možnost změny vyhlášky 269/2015 Sb.

Vložil Pavel, 8. Listopad 2022 - 22:19 ::

Tisková zpráva z MMR ze dne 8.11.2022:

https://www.mmr.cz/…penych-domec

MMR: Rozúčtování tepla v centrálně vytápěných domech nesmí lidi odrazovat od šetření energií

Kvůli fatální energetické krizi, které nyní čelíme, je nutné udělat revizi stávajících vyhlášek souvisejících s rozúčtováním tepla v centrálně vytápěných domech. V době, kdy je naprosto klíčové omezovat energetické výdaje, je zapotřebí, aby předpisy týkající se tohoto rozúčtování lidi co nejvíce motivovaly k šetření. To současná úprava neplní.

Není přitom v zájmu České republiky odrazovat lidi bydlící v domech s centrálním vytápěním od šetření. Zejména tuto zimu je zapotřebí, aby se každý z nás uskromnil co nejvíce. Proto Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu začalo s rozborem možností úprav předpisů, které mohou ovlivnit spotřebu energií a jejich úspory v centrálně vytápěných domech.

Zaměřují se při tom na posouzení možností úprav limitních hodnot a stanovení parametrů základní a spotřební složky v současnosti platné vyhlášce z roku 2015. Diskuze se bude týkat také aktualizací pravidel pro dodávky teplé vody.

V této souvislosti se obracíme na odbornou veřejnost disponující potřebnými vědomostmi a daty. Rádi bychom jí nabídli možnost účastnit se přípravných prací na těchto úpravách. Zájemci mohou směřovat své odůvodněné nabídky na emaily miroslav.mora­vec@mmr.cz nebo pavla.schodel­bauerova@mmr.cz.

Aktualizace vyhlášky je součástí probíhající práce na úpravách pravidel pro vytápění v reakci na současnou situaci a na hrozící omezení nebo ukončení dodávek zemního plynu do České republiky. Tato nová pravidla by měla umožnit vytápět na nižší teploty vnitřního vzduchu v obytných a dalších budovách v případě vyhlášení stavu nouze v teplárenství nebo v případě předcházení tomuto nouzového stavu. Stav předcházení nouze v teplárenství byl vyhlášen dne 6. září 2022.

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil abecede (bez ověření), 9. Listopad 2022 - 7:35

  Určitě vymyslí, aby pohyblivá složka byla co největší. Výsledkem bude, že někdo bude platit mininum a jiný i 200 a více procent. Někteří otroci to zkrátka zaplatí už nyní, jiní ještě ne, až příště. Už nyní jsou ve vyhlášce popřeny základy fyziky, co bude dál? Asi konečně poručíme větru dešti a taky teplu i zimě. Debilita v tomto čekistáně není překonatelná, debilita vítězí na všech frontách. Touto debilitou určitě zvítězíme, víte na kým.

  Vložil P_V (bez ověření), 9. Listopad 2022 - 11:22

  Píše se tam „Zaměřují se při tom na posouzení možností úprav limitních hodnot…“ . Takže se i toto možná změní.

  Vložil JR, 9. Listopad 2022 - 0:07

  Koukám, stále stejná paní… To se máme na co ttěšit. Teď soused pode mnou netopí vůbec, zaplatí 80 %, nade mnou nezateplená půda, pode mnou nevytápěný byt. Když nechci mrznout, musím platit 200 %. Tak co přijde teď…

  Vložil ik (bez ověření), 11. Listopad 2022 - 21:13

  Přesně. To zas netopiči budou mít radost. Tohle nevymyslíš. Když to tu konečně začalo fungovat jako v okolních státech, tak do toho zas ministerští úředníci hodí vidle. V našem domě již cca 10 let máme přehled o spotřebě tepla v jednotlivých bytech. Každý rok zpracujeme do tabulek – spotřeba – cena = vyúčtování. U nás je výhoda, že všechny byty mají shodnou velikost a stejný počet radiátorů. Jsou byty, které topí jen v 1 pokoji a ještě málo. Jeden byt (prostřední) netopí vůbec. Byty které mají +/- stejnou spotřebu, tzn. topí, jsou všechny obklopeny byty, které netopí. Takže dle fyzických zákonů jim posílají teplo přes společné stěny. A pak máme 2 byty, které dle zřejmě dost přetápí (platí horní hranici dle vyhlášky). Takže 2 byty přetápí, a zbytek se dá rozdělit na půl, tzn. polovina si topení otevře, polovina netopí. Asi na ten e-mail napíši. Dokonce mohu poskytnout i rozbor vytápění v našem domě, které kdysi konkrétně pro mne zpracovával ing. Zunt.

  Vložil Krupp, 9. Listopad 2022 - 12:30

  Ale to už vám přeci vysvětlil Justinianus. Co spotřebujete nad 200% je jeho objev „spotřeba tepla na plýtvání“. A tu, podle jeho interpretace vyhlášky, zaplatíte taky sám. Jirka

  Vložil § (bez ověření), 9. Listopad 2022 - 16:22

  „podle jeho interpretace vyhlášky“ (Vložil Krupp, 9. Listopad 2022 – 12:30)

  Podle jeho právní interpretace závaznosti vyhlášku není třeba dodržovat.

  Vložil Bydlil (bez ověření), 9. Listopad 2022 - 7:42

  „stále stejná paní“ (Vložil JR, 9. Listopad 2022 – 0:07)

  No právě. Jaké absolvovala studium? Má alespoň maturitu z matematiky a z fyziky?

  Už jsem si s ní psal, je to beznadějný případ.

  Vložil JR, 9. Listopad 2022 - 0:08

  100 % podle spitřeby, 0% podle plochy bytu?

  Vložil abecede (bez ověření), 9. Listopad 2022 - 7:55

  100% podle spotřeby popírá fyzikální princip. To ale nevadí, společnost řídí právníci.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".