Koronavirus a dopad na SVJ a BD 2

Vložil Pavel, 16. Březen 2020 - 14:18 ::

Dne 14.3. jsem zde publikoval první část informací ke koronaviru. Ale je již značně zastaralá.

Vláda svým usnesením č. 215 ze dne 15.3., publikovaným pod č. 85/2020, zřejmě zakázala nejen shomáždění SVJ ale i jednání výboru SVJ v jedné místnosti. U nás jsme přešli na rozhodování výboru per rollam.

Ve Finančním zpravodaji 4/2020 je rozhodnutí k prominutí sankcí. Nejedná se o posunutí podání daňových přiznání, ale pokud bude podáno a zaplaceno do 1.7.2020, tak by měly být prominuty sankce:

https://www.mfcr.cz/…4–2020–37851

A protože se primátor Hřib cítí upozaděn před mediálními výstupy AB, tak alespoň zakázal cestování MHD po Praze bez zakrytého obličeje. Roušky samozřejmě v Praze nejsou, ale to primátorovi nevadí.

https://www.novinky.cz/…kou-40316858?…

AB by ho mohl trumfnout tím, že bez roušky se nesmí z bytu nebo alespoň na nákup

Hezký den!

  • Koronavir

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Zdeněk II (bez ověření), 16. Březen 2020 - 16:17

Řekl bych, že rozbíhající se nákaza koronavirem, ukáže velmi brzy na skutečnost, že politický postoj a příslušnost k jakékoli partaji, ještě nedává člověku nezbytné odborné a životní zkušenosti k tomu, aby prokázal schopnost rozhodovat o jiných. V tomto smyslu také považuji za vhodné oslovit všechny členy statutárních orgánů SVJ, aby si zachovali zdravý selský rozum, neboť lze předpokládat, že při způsobu života některých rodin (tzv. z ruky do úst) se omezení jejich příjmů v závislosti na zavírání prodejen, provozoven, …dostanou do situace, že nebudou mít pro nějaké rezervy kam sáhnout. Je to také souvislost se skutečností, že mnozí z nás již obdrželi roční vyúčtování služeb a bohužel ne všichni budou mít přeplatky. Bude vhodné se připravit na to, že s některými vlastníky budou muset proběhnout jednání o splátkových kalendářích, přičemž zatím stále není jasno o horizontu, kdy bude lépe. A.B. tvrdil ještě donedávna, že lépe už je, ovšem jak je vidět, je to závislé na úhlu pohledu.

Ve složité situaci ohrožení uvedeným nebezpečím infekce se bohužel jsme nuceni spoléhat na lidi, které jsme si do vedení zvolili, přitom je jedno zda se jedná o vedení státu nebo SVJ. Patrně se brzy začne tzv. oddělovat zrno od plev a budeme mít možnost se přesvědčit, jak to kdo nejen myslí, ale co je schopen a ochoten zvládnout v pozici, kterou zastává.

Jestli bude nezbytné se v některých SVJ věnovat více kvalitními úklidu společných prostor, zejména výtahů, klik dveří a madel zábradlí, …není nutno okamžitě organizovat rozhodování per rollam o zakoupení desinfekčních prostředků pro toho, kdo SVJ z vlastních řad toto zajišťuje, případně řešit operativně dočasné vyšší náklady za takovou službu poskytovanou externím subjektem. Snad si také v současné situaci uvědomíme, že máme v domě spolubydlící, kteří jsou věkově či zdravotně znevýhodněni a nemá jim kdo pomoci se zajištěním nezbytných nákupů či nutných drobných oprav (např. protékající WC). Bude také vhodné si dát pozor, kdo nám do domu chodí, protože ani vážná situace s infekcí nezabrání nejrůznějším „šmejdům“, aby nabízeli nejrůznější tzv. pomoc. Jestliže nám je omezena možnost shromažďování i v menších kolektivech, to ještě nebrání členům výborů SVJ, aby zintenzívnili vzájemnou komunikace se spoluvlastníky jinými formami, např. na webu SVJ, informacemi na vývěskách o důležitých záležitostech, prostě upravit dosavadní způsob práce.

Vložil radka2222 (bez ověření), 16. Březen 2020 - 15:50

pokud vím, tak obličej se dá zakrýt i šálou, šátkem apod. o tom, že bez roušky nevidím nikde nic.

Vložil Pavel, 16. Březen 2020 - 16:12

radko2222,

já jsem napsal „zakázal cestování MHD po Praze bez zakrytého obličeje“.

Možná je lepší nejdřív číst, co napíše někdo jiný, a pak reagovat. O tom jakou má představu primátor o zakrývání obličeje je v odkazu, který jsem dával.

AB státnická rozhodnutí vyhlašuje v Čau lidi! Nevím v čem zakrývání obličeje vyhlásí Hřib.

Hezký den!

Pavel

Vložil Cestující (bez ověření), 16. Březen 2020 - 16:55

Virus mohou šířit i lidé bez příznaků! Podomácku vyrobené roušky či šály a šátky mají zamezit šíření, nikoliv chránit před virem. V Japonsku používají roušky nemocní lidé, aby nenakazili ty zdravé.

Japonci jsou vůči sobě ohleduplní, na rozdíl od československých hlupáků, kteří kritizují opatření, jež by mělo být v MHD samozřejmostí.

Vložil radka2222 (bez ověření), 16. Březen 2020 - 16:27

samozřejmě jste neopomněl napsat – Roušky samozřejmě v Praze nejsou, ale to primátorovi nevadí

Vložil ik (bez ověření), 16. Březen 2020 - 22:43

On primátor Hřib teď musí řešit původ roušek. Je-li zásadový, tak by si ty z Číny na ústa nedal. A obyvatelé Prahy asi také ne podle toho koho si zvolili na radnici.

Vložil Pražák (bez ověření), 17. Březen 2020 - 7:55

Jeho Ješitnost a Moudrost převeliká, Hřib pražský, se vzpamatovává ze skutečnosti, že mu Taiwan nedodá žádné roušky, ale že ta hnusná Čína naplní 7 letadel rouškami a respirátory a zašle 1 500 plicních ventilátorů. Aby si tuto potupu kompenzoval, tak alespoň vydává hloupá nařízení, jako obvykle. Jsem také z Prahy, ale nepatřím mezi jedince, kteří volili zfetovanou část kavárníků.

Vložil w (bez ověření), 17. Březen 2020 - 9:29

Hřib je v podstatě ubožák.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".