Když schůzi svolá vlastník bytu a ne výbor

Vložil R.Lepšová, 3. Únor 2014 - 22:43 ::

Dobrý den, svolala jsem schůzi SVJ, protože už déle jak rok žádná nebyla a nikdo se k tomu zatím neměl a tak mám otázku. Kdo by v takovémhle případě měl vést schůzi, když předseda nebude přítomen? Nevím jestli já, když jsem ji svolala a nebo se to má domluvit až se všichni sejdou? A v případě že já, tak se chci ještě zeptat jestli potřebuji nějaké konkrétní formuláře na zápis ze schůze, hlasování atd.? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Rexcat (bez ověření), 6. Únor 2014 - 5:37

    Měla byste mít papírko s podepsanou 1/4 vlastníků, kteří souhlasí se svoláním shromáždění. Pokud máte ve stanovách 1/3, tak jednou třetinou. Vy jste svolavatel, budete to řídit, zvolíte si zapisovatele nebo ověřovatele,o všem uděláte zápis, zejména o hlasování. Pokud si zvolíte nový výbor, zašlete to pak k zápisu na soud.

    Vložil Jarmila Kaňková (bez ověření), 7. Únor 2014 - 0:04

    Souhlasím s RexCatem, ale je zapotřebí, aby bylo doloženo, že výbor byl ke svolání schůze vyzván (tj. členům výboru adresována výzva) a ten se o svolání neusnesl – ze zákona není žádný automatismus, že si ho 1/4 vlastníků může svolat mýrnixtýrnix … a zákon taky říká 1/4 vlastníků svolá (tedy oni dohromady …) … ne, že souhlasí se svoláním … – nebo to aspoň musí jít s pozvánkou, … jak by asi obyčejný vlastník věděl, že je to svoláváno relevatním subjektem ?!? … je teda ale dost ostudné, že v tak malém SVJ nejste schopni řádně svolat schůzi …

    Vložil Novák (bez ověření), 4. Únor 2014 - 9:14

    Schůzi má svolávat statutární orgán, což je výbor, nebo pověřený vlastník. Ale pozor, nový občanský zákoník vnesl do života SVJ významné změny, takže už to může být - za specifických okolností i předseda.

    Svolávání schůze není už jednoduchou záležitostí, zvláště mají-li stanovy nějaká pravidla, která by mohla být v rozporu s novým občanským zákoníkem.

    Svolavatel není to samé co předseda, resp. ten, kdo má schůzi řídit a předsedat jí. Toho si musíte na takovém shromáždění zvolit (jen pro to shromáždění). Problém je ale jinde, Vy jste tu schůzi svolala neplatně, což může vyvolat i požadavky na náhradu ušlého zisku a škod, kdyby se vlastníci dostavili, anebo jakékoli usnesení na takové schůzi přijaté bude neplatné.

    Píšete, že se k svolání schůze nikdo neměl - Vy sama jste výbor tj. jeho členy o svolání požádala? ... pak teprve by bylo možné provést svolání náhradním způsobem, jak činíte Vy, ale to byste to musela svolávat spolu s dalšími členy SVJ - ti se musí připodepsat - k tomu jsou kvóra !!! - - - jinak je taková pozvánka jen na dvě věci, protože jde o neplatné svolání :-(

    Doporučuji především přečíst zákon, pak stanovy. Rozhodně musí ale schůzi svolávat výbor, který by se za tím účelem měl taky sejít a svolání odhlasovat.

    Když se postup nedodrží, tak z toho koukají jen velké problémy ...

    Vložil R.Lepšová, 4. Únor 2014 - 10:36

    Schůzi jsem svolala podle stanov co nám visí v bytovce na nástěnce a tam je psáno,že v případě, že výbor schůzi nesvolá min.1×ročně může ji svolat kterýkoli člen SVJ. A to samé mi potvrdil i předseda. Tak teď teda nevím podle čeho se mám řídit.A ještě musím říct, že i další členové SVJ souhlasili se schůzí a je nás dohromady 1/3 vlastníků kdo chtěla svolat schůzi.Říkáte tedy, že si mám nechat podepsat,že schůzi chtěli svolat?

    Vložil Novák (bez ověření), 6. Únor 2014 - 2:11

    Jestli jste postupovala podle stanov, které máte uložené ve sbírce listin na obchodním rejstříku, tak je to v pořádku. Na nástěnkách se totiž objevují všemožná udělátka … dokud nejsou stanovy založeny v rejstříku není možné z toho něco dovozovat. Musíte si tedy položit otázku, které stanovy tedy vlastně máte na nástěnce, v případě rozporu dát přednost dokumentu u soudu (v obchodním rejstříku) … pak zjistit, zda můžete rovnou svolat – opravdu tam není věta o tom, že ten jeden vlastník může svolat jen tehdy, je-li výbor nečinný a přes upozornění vlasníka nesvolává (bylo by to velmi nestandardní)? A jestli ta 1/3 vlastníků se svoláním souhlasila – jsou podepsáni na pozvánce? … to je totiž relevantní – musí to být zřejmé z pozvánky, protože oni jsou svolavatelé … možná to nikde nezaznělo, ale tyhle věci jsou citlivé na dodržení toho procesu, když se totiž nejede podle regulí, tak potom každé věcné rozhodnutí (usnesení o opravách, úvěrech, rozúčtování, volby orgánů) může být lehce zpochybnitelné.

    Vložil Jan II (bez ověření), 4. Únor 2014 - 18:04

    s Vašimi stanovami pak na začátkun požádáte přítomné aby souhlasili s Vaším řízením shromáždění, určíte zapisovatele a zvolíte ověřovatele zápisu.

    Vložil . (bez ověření), 3. Únor 2014 - 23:04

    Schůzi můžete svolat pouze podle stanov. Jinak je vámi svolaná schůze neplatná.

    Vložil Rexcat (bez ověření), 4. Únor 2014 - 8:40

    Schůzi můžete svolat se souhlasem 1/4 vlastníků, pak jí budete řídit, schválíte si odvolání bývalých a volbu nových statutárů,atd

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".