Kde přesně je v 563/1991 Sb. povinnost vyúčtovat zálohu?

Vložil Anonymous, 17. Březen 2016 - 12:26 ::

Kde přesně je v 563/1991 Sb. povinnost vyúčtovat zálohu?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil zdeseny clen SVJ (bez ověření), 17. Březen 2016 - 18:04

  Odpoved jsem psal do toho nize odkazovaneho vlakna. http://www.portalsvj.cz/…odoba-zaloha

  Skryva se v povinnosti uschovavat ucetni doklady, kdy veskere doklady tykajici se nesplneneho zavazku stanovene v § 32 odstavci 3. Kde je jasne stanoveno, ze dokud je zavazek nesplnen, musite disponovat veskerymi doklady, tedy archivovat nejen nejake ucetni uzaverky, ale komplet cele ucetnictvi a to ne po nejakych 5, 10 let, ale navzdy (do konce nasledujiciho ucetniho obdobi po obdobi, v nemz doslo ke splneni zavazku).

  No a zaplacena zaloha je zavazkem SVJ vuci clenovi. No a protoze obcanske pravo resi jak muze byt zavazek splnen a to je mimo jine zapoctenim (a rozhodne neni zavazek splnen tim, ze nekdo ty penize nejak utratil… jak si mnoho SVJ mysli a kona tak…). Takze aby SVJ zaplacena zaloha byla jako zavazek SVJ clenovi splnena, tak musi nejdrive vzniknout pohledavka za clenem a ta nasledne zapoctena, pricemz toto zapocteni jednostranym ukonem provedenym SVJ je ucinne dorucenim tohoto zapocteni clenovi.

  Takze pokud SVJ neprovadi vyuctovani, kterym by sve pohledavky zapocetlo vuci zavazkum z titulu zaloh, nebo dokonce ani nevytvari pohledavky odsouhlasovanim vyse prispevku vynalozenych na spravu domu a pozemku, ma zadelano na pomerne vazny potencionalni pravni problem.

  Postaci uz toto vysvetleni?

  Vložil Kéczy (bez ověření), 17. Březen 2016 - 20:04

  V jakém pořadí se složené zálohy spotřebovávají? V tom pořadí, jak byly skládány, tj. nejprve nejstarší zálohy (FIFO)? Nebo se v roce 2016 přednostně spotřebují zálohy složené v roce 2016 (LIFO)?

  Prosím o odpověď člověka z branže, tj. účetního. Děkuji.

  Vložil Dodal Jos. (bez ověření), 17. Březen 2016 - 14:33

  Tvrdilo se zde, že pro vyúčtování záloh se neuplatní obvyklá promlčecí lhůta (zálohy se nepromlčují). Odkud to plyne? Znamená to, že mohu žádat vyúčtování (a ev. vrácení) záloh složených třeba před 10 lety?

  Vložil zdeseny clen SVJ (bez ověření), 17. Březen 2016 - 16:21

  Sediva je teorie, zeleny je strom zivota :)

  Plati, ze zaplacena zaloha je vasi pohledavkou za SVJ a zavazkem SVJ vuci vam. Plati, ze zavazek SVJ vuci Vam musi byt splnen, aby k nemu jiz nemuselo SVJ drzet ucetni doklady a veskerou dokumentaci. Nekolik odkazu a argumentaci k tomuto jsem uvedl tady http://www.portalsvj.cz/…odoba-zaloha

  Protoze opravnene ocekavate, ze vam zaloha bude vyuctovana, tak je to stale po pravu slozena zaloha, protoze byla slozena za nejakym ucelem a stale plati, ze nekdy nejake vyuctovani muze prijit.

  Ovsem situace by se dramaticky zmenila ve chvili, kdy by Vas SVJ informovalo o tom, ze neni schopno Vam zadne vyuctovani zalohy poskytnout. Tedy napriklad z duvodu, ze jiz nema patricne doklady a tak. V okamziku zjisteni tohoto, by se nevyuctovana zaloha stala bezduvodnym obohacenim a zacnou bezet promlceci doby pro pravo na vydani bezduvodneho obohaceni a to jak objektivni, tak subjektivni promlceci lhuty.

  Do prokazane informovanosti, ze nikdy zadne vyuctovani neprijde, nebezi zadne promlceci lhuty a zaloha je proste zaloha.

  Ovsem tim, ze nikde neni stanoven termin, do kdy ma provest SVJ to vyuctovani, bude prakticky nemozne docilit soudem ulozeni povinnosti provest vyuctovani.

  Co ovsem muzete udelat, je prestat platit. Proste si vycislite, kolik jste uz celkove zaplatil, z toho vyjde, ze SVJ ma od vas xxx penez a s pripadnou zalobou vuci vam neuspeje, pokud nebude schopno prokazat, ze ty vami zaplacene zalohy byly takto a takto spotrebovany. Tim lze docilit provedeni toho vyuctovani, nebot bez nej je SVJ u soudu bez sanci na vysouzeni cehokoliv.

  Vložil zdeseny clen SVJ (bez ověření), 17. Březen 2016 - 16:28

  Ohledne zaloh a jejich vraceni krom mnoha jineho napriklad Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky ze dne 30.1.2001, sp.zn. 25 Cdo 968/99

  Pro stanovení počátku běhu objektivní promlčecí doby ve smyslu § 107 odst. 2 obč. zák. je rozhodující okamžik, kdy bezdůvodné obohacení vzniklo. Ke splnění předpokladů pro počátek běhu subjektivní promlčecí doby ( § 107 odst. 1 obč. zák.) pak nemůže dojít předtím, než bezdůvodné obohacení vůbec vznikne. Subjektivní promlčecí doba proto může začít běžet nejdříve s počátkem lhůty objektivní. Bezdůvodné obohacení získané plněním z právního důvodu, který odpadl, vzniká okamžikem, kdy odpadl právní důvod již poskytnutého plnění.

  …navíc nejde o okamžik, kterým odpadl právní důvod žalobcova plnění – tím je, jak bylo uvedeno výše, okamžik, kdy bylo zřejmé, že kupní smlouva uzavřena nebude…


  U zalohy na prispevek na spravu domu a pozemku je takovymto okamzikem moment, kdy by eventuelne SVJ potvrdilo, ze se zadny prispevek konat nebude, protoze nema doklady ci tak neco…

  Vložil zdeseny clen SVJ (bez ověření), 17. Březen 2016 - 16:37

  Dale je nutno zduraznit, ze pokud vase penize SVJ neutratilo za kraviny, tak i bez vyuctovani bude problem, protoze pri pripadne zalobe o navraceni zaloh budete muset unest dukazni bremeno, ze nebyly penize spotrebovany radne…

  V pripade obraceneho postupu, kdy prestanete platit a nechate se zazalovat, bude dukazni bremeno na SVJ a bez radneho provedeni veskerych vyuctovani by nemelo vyhrat.

  Ovsem soud to nebude levny, nebude bez rizika a pri nekvalite rozhodovani soudu vas ceka mnoholety boj o rozhodovani nejen humanitarne ve stylu, soused neplatic, prudic = jako soudce mu vosolim a prohraje, ale o rozhodovani v souladu s pravem. Bez ochoty stravit tim neskutecne mnoho casu a riskovat docela dost penez nemate sanci.

  Drobna ukazka je tady – rozhodnuti ustavniho soudu rusici takovy humanitarni rozsudek, kdy soudkyne odpalila zalobce v rozporu s veskerou judikaturou a jeste se to nenamahala ani zduvodnit. U ceskych soudu totiz casto pravo place a vyhrava malomestacke presvedceni soudcu.

  http://nalus.usoud.cz/…tDetail.aspx?…

  Vložil zdeseny clen SVJ (bez ověření), 17. Březen 2016 - 16:42

  Na vyse uvedeny link je nutno kliknout dvakrat, prvne se otevre prazdny vyhledavaci formular, pak zpet ve prohlizeci a klinout znovu, pak to ukaze nalez, nevim proc…

  Jedna se o nalez spisova znacka III.ÚS 2018/15, take je tady http://kraken.slv.cz/III.US2018/15

  Vložil portalsvj zdeseny clen svj (bez ověření), 17. Březen 2016 - 17:21

  A jeste jeden link k promlcovani zaloh.

  Právo mandatáře na úplatu se v případě, že byla mandantem poskytnuta záloha, do výše této zálohy nemůže promlčet, neboť pokud vzniklo mandatáři právo na úplatu, do výše poskytnuté zálohy se započítává na tuto zálohu.

  viz rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 32 Odo 1596/2006, ze dne 26. 11. 2008

  http://profipravo.cz/index.php…

  A tak jako v pripade tohoto rozsudku, kdy se nepromlcuje pravo na uplatu do vyse zalohy slozene na odmenu mandatare, tak se nepromlcuje pravo SVJ provest vyuctovani dlouhodobych zaloh a obracene ten, kdo ty zalohy zaplatil je ma az do jejich vyuctovani jako zalohy.

  Otazkou ovsem je, zda je SVJ, ktere dlouhodobe neprovadelo vyuctovani, schopne toto provest napriklad po 10ti, 15ti letech… A pokud neni, nastane ten okamzik, kdy se ze zaplacene zalohy stane bezduvodne obohaceni…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".