Evidenci skutečných majitelů právnických osob a AML-zákon

Vložil EKEL (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 12:06 ::

Řešil již někdo? Má SVJ nějakou povinnost?

  • AML zákon
  • ESM

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Wendy (bez ověření), 7. Leden 2021 - 13:33

Platí dnes (07.01.2021) pro SVJ povinnost zapsat svého skutečného majitele?

(Ptám se na právní stav, nikoliv na doporučení nedodržovat právo.)

Vložil Pavel, 7. Leden 2021 - 14:57

Wendy,

psal jsem o tom mj. zde:

http://www.portalsvj.cz/…sterske-rady

Podle formálního práva tedy ESM platí k dnešnímu dni i pro SVJ. Na druhé straně je celá ESM blbost a tak vítám, že asi nebudou sankce po výzvě ministerstva spravedlnosti k ignorování ESM pro SVJ.

Ale na právo se u nás moc nehraje. Např. na dnešním twitru AS oznámila, že se posouvá termín pro podání silniční daně a daně z nemovitých věcí.

Další zdroj českého práva, tiskovou konferenci po jednání vlády, jsem ještě nestudoval.

Hezký den!

Pavel

Vložil Zemphira (bez ověření), 7. Leden 2021 - 15:00

„AS oznámila“

Kdo je AS?

Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Leden 2021 - 15:07

alenka šilerovic

Vložil Spolčení hlupců (bez ověření), 23. Listopad 2018 - 17:52

Opravdu se nestačím divit, čeho všeho je stát schopen.. Jaký význam má probůh skutečný majitel u SVJ? Tady: http://www.svjpravnik.cz/clanky.php?id=3 se píše, že pokud to stihne BD a SVJ do konce letošního roku, bude to bez poplatku, poté za 1.000,– Kč. Zase jde jen o tahání peněz z kapes lidí.

Vložil asi tak (bez ověření), 23. Listopad 2018 - 18:05

V svj se perou špinavé peníze a dělá se tam organizovaný zločin. To nevíte? Je potřeba mít to pod kontrolou!! Cituji:„Skutečným majitelem se obecně rozumí fyzická osoba, která má fakticky nebo právně možnost vykonávat přímo nebo nepřímo rozhodující vliv v právnické osobě. U BD se jí tedy v zásadě rozumí buď osoba, která sama nebo společně s osobami jednajícími s ní ve shodě disponuje více než 25 % hlasovacích práv BD, nebo osoba, která sama nebo společně s osobami jednajícími s ní ve shodě ovládá tuto osobu, případně osoba, která je členem statutárního orgánu, zástupcem právnické osoby v tomto orgánu anebo v postavení obdobném postavení člena statutárního orgánu.“ No tak to tedy NE. Jako člen statutárního orgánu nejsem ani skutečným ani neskutečným majitelem svj a se zápisem souhlasit nebudu. Kdo mě přinutí? Nikdo, odstoupím a je vymalováno. V žádném případě nejsem a nebudu majitelem svj. Ať se všichni třeba postaví na hlavu.

Vložil § (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 14:42

Zákonodárce zjevně nerozlišuje pojmy „vlastník“ a „majitel“ (Eigentümer a Inhaber).

Vložil Pavel, 15. Listopad 2018 - 13:28

EKEL,

vpravo nahoře je okénko Hledat. Zadejte heslo AML a můžete si počíst, již rok o tom píšu.

Zkráceně: BD mají čas do konce roku 2018, SVJ mají čas ještě 2 roky navíc.

Formulář je zde:

https://issm.justice.cz/…rhu/formular

Bude to chtít citlivý přístup při vysvětlování členům SVJ, že ve smyslu zákona AML je skutečným majitelem SVJ výbor či předseda. :-))

Hezký den!

Pavel

Vložil člen svj (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 13:40

To je ale zase pěkná blbost a současně hovadina na ntou. Krávovina je slabé slovo. Jak může být skutečným majitelem svj výbor? Aby firma někomu patřila, tak jí někdo musí založit. Naše svj vzniklo ze zákona, jak by mohlo patřit výboru????? Tam, kde bylo svj zloženo patří zakladatelům, tedy vlastníkům bytů. Jakému výboru, jakému předsedovi?

Vložil Pavel, 15. Listopad 2018 - 14:23

člene svj,

že je to hovadina s tím souhlasím. Pouze to zvýší cenu za bílé koně, kteří budou u obchodních korporacích zapsáni jako „skuteční majitelé“.

Já to vysvětluji tak, že místo „skutečný majitel“ by mělo být zapsáno „údaj“. Pokud nebude existovat osoba mající více než 25% podíl, což u SVJ bude málokdy, tak se zapíše „údaj“ o hodnotě „členové výboru“ nebo „předseda“.

Toho „skutečného majitele“ je třeba brát „ve smyslu zákona“, nikoliv jako osobu, které např. patří bankovní účet SVJ, pohledávky SVJ atd.

Berte to tak, že je to jedna z povinností, kterou má SVJ splnit a nic se prakticky nezmění.

Skutečného majitele musí evidovat např. 120 000 spolků i církev. :-))

Hezký den!

Pavel

Vložil TN. (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 13:44

Skutečný majitel je ten, kdo skutečně ovládá, řídí; je jím vždy fyzická osoba. Nechci být cynický, ale v řadě SVJ je skutečným majitelem opravdu výbor, či předseda.....­.......

Vložil člen svj (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 14:06

Skutečným majitelem spousty svj je tedy podle vaší logiky zákonitě nějaký správce. Vždyť správci ovládají spoustu svj.Jo, to by se někomu líbilo, aby se tam dal předseda zapsat jako majitel. Umíte dohlédnout, jaké to může mít pro toho chudáka aktuálního předsedu následky v blízké nebo třeba i vzdálené budoucnosti?

Vložil TN. (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 14:10

Vysvětloval jsem, jak zákon definuje pojem skutečný majitel. Nic si o tom nemyslím.

§ 4 odst. 4 https://www.zakonyprolidi.cz/…eni-20180605#p4

Vložil člen svj (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 14:26

Tak se tam dejte zapsat. Já to nebudu, koho tam budou zapisovat jako vlastníka našeho svj.

Vložil ... (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 14:55

člene svj, podle vašich zmatených reakcí soudím, že nemůžete být člen výboru. Takže se nestrachujte, běžné členy SVJ nikdo jako skutečné majitele nebude zapisovat. Jako skutečné majitele vašeho SVJ zapíše soud členy výboru, tak zní zákon. Že ho nedokážete pochopit, je jen váš problém.

Vložil člen svj (bez ověření), 15. Listopad 2018 - 15:16

ano? a odkud jste přišel tak přemoudřelý. Nestarejte se, kdo jsem, co jsem a koho u nás budou zapisovat. Mne je taky fuk, kdo jste a jestli vás za vaše svj budou někam zapisovat nebo jestli tam zapíšou někoho jiného. Koho u nás budou zapisovat není vaše starost.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".