DPP po ozdravném balíčku

Vložil Pavel, 14. Květen 2023 - 20:55 ::

Citace z

https://www.mfcr.cz/…icku_v02.pdf

"Zastropování úlev z odvodů pro dohody o provedení práce

Návrh: Nově se stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě DPP (a tím i limity pro placení pojistného na sociální zabezpečení):

 první limit bude stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy a

 druhý limit (vyšší) bude stanoven pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy.

Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude již odvedeno také pojistné. Aby opatření mohlo být kontrolováno, bude zavedena evidence všech DPP a příjmů z těchto dohod.

Odůvodnění: Vláda chce vyřešit současnou nepříznivou situaci, kdy jsou dohody o provedení práce namísto příležitostného zaměstnání jediným a častým zdrojem příjmu některých zaměstnanců. Dané osoby nejsou díky tomu důchodově pojištěné, tj. po skončení práceschopnosti nemají buď vůbec nárok na starobní důchod, anebo jen velmi malý, což se odráží v čerpání dávek státní sociální podpory.

Příčinou této situace je především výjimka v oblasti sociálního a zdravotního pojistného, kdy se z DPP do 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele neplatí pojistné. Tímto způsobem však lze být nyní zaměstnán u více zaměstnavatelů najednou a dochází tak ke kumulaci dohod. Následně tak takový zaměstnanec neplatí pojistné odvody i z poměrně velkých měsíčních příjmů."

Aby se dodrželo sledování obou limitů u zaměstnavatelů, tak zaměstnavatelé budou muset testovat u každé DPP jejich dodržení. Patrně nahlížením do nějaké centrální databáze. Jasný nárůst administrativy.

Přitom konsolidační principy ozdravného balíčku jsou:

  • štíhlý stát – novou agendu hlídání limitů u DPP budou zajišťovat další státní úředníci
  • jednoduchost – proti stávajícímu stavu určitě nejde o zjednodušení
  • sociální smír – jde pouze o další zvýšení výběru daní – sociální, patrně i zdravotní a asi i nemocenské

Přitom se touto novou nesmyslnou agendou má získat v roce 2024 pouze 1,8 mld. Jak obejít tento nesmysl je snad každému jasné.

Nový výběr bude podle mého názoru pod 1,8 mld. Ostatně jak neodborně se tvoří odhady, aby se hodily pro formální naplnění státního rozpočtu, víme. Např. u válečné daně se mělo vybrat 100 mld., ale po zpřesnění se má jednat o 40 mld. A i to je pravděpodobně nadhodnocené.

Hezký den!

P.S.

O centrální evidenci DPP se už snažila, pokud se nepletu, Maláčová (ČSSD). Ale byla málo levicová.

P.P.S.

Z těch dosud neuplatněných levičáckých návrhů na MPSV je tam zdanění sociální a zdravotní daní u všech nájmů fyzických osob. Jistě to má ještě nějaký úředník v šuplíku.

  • daně

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.