dluhy na společenství

Vložil Anonymous, 19. Říjen 2010 - 21:49 ::

Dobrý den,

jsme společenství vlastníků bytových jednotek. Bohužel část majitelů neplatí už delší dobu žádné zálohy. Nejdříve jsme sepisovali splátkové kalendáře, poté upomínky, nyní už je věc u soudu a byly vydány exekuční příkazy, ale zatím se pořád nic neděje. Nyní jsme jako rukojmí našich neplatičů, protože nám všem kvůli nedostatku peněz hrozí odpojení plynu, což je teď před zimou dost velký problém. Co s takovými neplatiči dělat? Jaké jsou další možnosti než exekuce?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 20. Říjen 2010 - 9:18

    Měli jste jistě možnost využít zřízení zákonného zástavního práva k jednotkám dlužníků. Měli byste je nyní „v hrsti“. Zadejte hledat výraz ‚povinného vlastníka‘.

    lake

    Vložil Anonymous, 20. Říjen 2010 - 13:46

    Ten problém je ještě o to složitější, že na bytech jsou zástavní práva společnosti, která jim je prodávala (i když už měli mít byty dávno zaplaceny, tak jim pořád dluží a zástavní právo tam zůstává), proto jsme jako společenství tento krok nemohli využít. Asi nám opravdu nezbyde jiný krok, než si najmout soukromé vymahače, protože po právní cestě tu už žádné řešení není.

    Vložil Votočka, 20. Říjen 2010 - 9:43

    Tak teď jste mu fakt poradil. Já bych řekl, že se ptal. jak z těch neplatičů vytáhnout peníze, když jim hrozí to odpojení.

    Zkuste se polepšit.

    Já v tuto chvíli legální cestu neznám.

    Votočka

    Vložil lake, 20. Říjen 2010 - 10:18

    Pane Votočko, čtěte úvodní dotaz, než reagujete.
    Tazatel jasně píše: "Jaké jsou další možnosti než exekuce?"
    Zřízení zástavního práva k jednotce povinného vlastníka ve prospěch vlastníků jednotek podle § 15 odst. 3 ZoVB je právě onou další možností.
    Pak už by zbývalo jen najmout soukromou vymahačskou firmu (Petr Grigorievič Krutov a Vasilij Vraždanin, vymáhání pohledávek).

    lake

    Vložil Votočka, 20. Říjen 2010 - 12:36

    I Vy pane Lake čtete pozorně.

    Tazatel jasně píše: „Jaké jsou další možnosti než exekuce?“

    Vy jste to pochopil tak, jak jste to pochopil, já to pochopil jinak. Tedy to není o čtení, ale o názoru na položený dotaz. A na vlastní názor Vy upíráte právo nejenom mě. To není podstatné. Očekával jsem Vaší radu, tedy další v pořadí. A k tomu jsem Vás vyzval.

    Nepotřebuji poučovat o čtení, číst umím. Zkuste tedy poradit něco reálného a nechytejte mě za slovo.

    Narozdíl od Vás jsem se přiznal, že v dané situaci neznám legální řešení. Na této platformě jsem ochoten k diskuzi, ostatní považuji za plkání, které tazateli nepomůže.

    Tedy poraďte nebo mlčte.

    Votočka

    Vložil lake, 20. Říjen 2010 - 12:56

    Pane Votočko,
    opět jste nepochopil. Tazatel napsal "Dluhy na společenství", takže evidentně nevyužili speciální možnost zákonné zástavy podle ZoVB (§ 15 odst. 3).

    Odpovídám tazatelům, kteří to potřebují, nikoliv Vám. Proto na Vaše konfrontačně laděné příspěvky budu napříště reagovat jen pokud to pomůže tazateli.

    lake

    Vložil Votočka, 20. Říjen 2010 - 13:02

    No konečně jste něco pochopil. Prostě nejste tady sám v pozici ONE BIG STAR. My chceme taky!!!!

    Votočka

    Vložil Petr, 20. Říjen 2010 - 10:27

    Tazatel položil dle mne dva dotazy:

    1. hrozí odpojení plynu kvůli neuhrazení celé nebo části faktury (asi za vytápění domu, protože neplacení plynu v jednotlivých bytech se netýká ostatních vlastníků)
    2. jak vymoci dluh
    • – – – – –

    ad a) bych uhradil fakturu

    ad b) vlastníci mají možnost vymáhat plnění exekučního příkazu a domoci se pohledávek

    Exekuce dle Wikipedie Exekuce je nucený výkon exekučního titulu (vykonatelné rozhodnutí soudu nebo jiná vykonatelná rozhodnutí a schválené listiny). Exekuce spočívá většinou ve vymožení peněžité částky od povinného (dlužníka) pro oprávněného (věřitele). ČR rozlišuje výkony rozhodnutí které provádějí podle části šesté zák. č. 99/1963 Sb. (OSŘ) soudy sami, a exekuce které provádí podle zák. č. 120/2001 Sb. (Exekuční řád) soudní exekutoři a to na základě pověření soudu. Výkon rozhodnutí může být proveden …

    Vložil Petr, 20. Říjen 2010 - 17:54

    Nemohl jsem tušit, že jde o zástavní právo společnosti, která byty údajně prodávala (spíše byl byt jako zástava použit proti půjčce na splacení bytu). To uvedl tazatel až později. Domníval jsme se, že je zástava ve prospěch společenství. Nebo ostatních vlastníků, protože se zde již řešilo zda žaluje společenství nebo vlastníci.

    Vložil Společenství 408 (bez ověření), 20. Říjen 2010 - 13:55

    Ono se dobře řekne zaplatit fakturu – upomínku. To jsme udělali, ale odklad odpojení jsme dostali jen o 1 týden, protože tam už visí další 2 zálohy, na které prostě není.

    Vložil lake, 20. Říjen 2010 - 12:05

    Exekuční vymáhání dlužných částek společenstvím může ztroskotat na nízké ceně movitého majetku; nebo na tom, že dlužník nemá stálý příjem, který by bylo možno soudně obstavit.

    Naproti tomu exekuce ve prospěch vlastníků jednotek podle § 15 odst. 3 spočívá rovnou v prodeji jednotky povinného vlastníka. To je velmi důrazná páka na neplatiče. Proč ji v tomto SVJ nevyužili nevím.

    lake

    Vložil Společenství 408 (bez ověření), 20. Říjen 2010 - 13:52

    Toto nebylo využito z důvodu zástavního práva na bytech.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".