Digitalizace státu dělá z off-line lidí Vyřazené. Bylo cílem mít občany druhé kategorie?

Vložil Pavel, 12. Únor 2024 - 18:56 ::

Zdroj:

https://hanackenovinky.cz/…me-to-chteli

Digitalizace státu dělá z off-line lidí Vyřazené. Bylo cílem mít občany druhé kategorie?

Postupující digitalizace je bezesporu trendem, který nemá smysl popírat, natož proti němu bojovat. Ovšem forma, kterou se to nyní děje, je nejen technologicky nedokonalá a opakovaně selhávající, až je nám to k smíchu – je především totalitou, a proto je dnes také i popřením svobody. Je pohrdáním člověkem jako lidskou bytostí.

DIGITALIZACE

Příkladů toho, kdy zase spadl který server, a vtipů na to téma je za poslední dobu až takové množství, že by jeden otupěl: v množství všech těch informací o neschopnosti státu cokoli si naprogramovat, aby systém vůbec běžel, zůstalo ležet někde stranou to úplně základní: chceme vůbec digitalizaci? Respektive chceme ji v té formě, ve které nám ji právě někdo nutí?

SVOBODA VOLBY NEMÁ V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ MÍSTO?

Skoro bych řekl, že existuje- li mezi lidmi a institucemi vztah těch, kdo na jedné straně poskytují službu a na druhé straně těch, kdo za službu platí, je volba formy komunikace vždy na straně těch druhých. Platím- li státu daně a zprostředkovávám- li si tím nějakou poptávanou službu, jsem to výhradně já, kdo se rozhodne, jestli bude s panem Státem komunikovat osobně, nebo dopisem, nebo třeba appkou.

O tuto základní volbu jsme digitalizací, tak, jak je nyní prováděna, my občané přišli. Po nuceně povinných datových schránkách pro živnostníky a spolky, kteří to tak nechtějí, budeme mít povinné digitální velké technické průkazy, do pár let pak všechno, a jsem plně přesvědčen, že je to protiústavní, neboť: klíčový článek 41 Listiny základních práv a svobod, který říká, že má každý má vykonávat svá práva a povinnosti osobně, tedy bez zprostředkovatelů. Dosaďte si za „x“, co vy sami chcete.

NA VÝBĚR NEMÁTE. BUĎ BUDETE DIGITALIZOVÁNI, NEBO NEJSTE OBČANY

Čestmír Vejdělek napsal v šedesátých letech sci-fi knihu Návrat z ráje. Popisuje život na fiktivní planetě Lucii, kde její obyvatelé svěřili řízení centrálnímu počítači nazvanému Ben. Ten v rámci optimalizace procesů začne postupně nahrazovat živou přírodu umělou, neboť má lepší parametry, a samotné Luciany umělými bytostmi, ze stejného důvodu. Kdo se nepodřídí Benovi, přestane dostávat příděly jídla a stane se z něj Vyřazený.

Vzpomněl jsem si na tu knihu, a na komiks v časopise ABC (vycházel v roce 1991 a fascinoval mě už tehdy), když jsem si uvědomil, že se ze mě stává občan druhé kategorie, jemuž je bez datové schránky vlastně zakázáno podnikat, a který musí za své vlastní informace platit, pokud si nechce stáhnout aplikaci.

I jen daňové přiznání, odevzdávané už pouze elektronicky a vyplňované dnes v interaktivním formuláři jen na webu Finanční správy, vám zůstane zůstane v souboru, který (povětšinou) nesvedete otevřít, a nemáte tak svoje vlastně vlastní přiznání! Za zkrácený (sic!!) výpis budete však platit. Totéž platí, pokud chcete informace ze svého vlastního velkého technického průkazu – kdo nebude on-line v aplikaci ministerstva dopravy, bude sprostě platit na poště, zatím padesát korun za stranu.

PRÝ MÁME MEZERY V DIGITÁLNÍM VZDĚLÁNÍ. SPÍŠE ALE MÁME MEZERY VE VZDĚLÁNÍ OBČANSKÉM

Minulý týden rozeslal Olomoucký kraj do redakcí zprávu, že přihlášky na střední školy jsou od letoška možné pouze elektronicky. Marně přemýšlím, nač jsem svoje dítě učil psát, a pociťuji hrdost nad tím, že si vedu diář v papírové formě. Je to luxus, nemuset s nikým sdílet svoje data, nemuset si stahovat aplikaci, abych se dostal k tomu, kam mám běžet v osm ráno, a nedělit se o telefonní čísla na ženské.

Stát nám přitom ústy svých představitelů opakovaně tvrdí, že bychom se měli zaměřit na zacelení mezer v digitálním vzdělání. Několikrát nám to řekl jak ministr Bartoš, pak dokonce pan prezident. To sdělení je obvykle tak lapidární, až v něm cítím riziko. Váhám, jestli je to na pomezí demagogie, anebo už za hranou.

Za sebe totiž úpěnlivě doufám, že se v jejich pojetí nejedná o vzdělání v prostém smyslu technické zručnosti přihlásit se k aplikaci státu, ale o vzdělání občanské, jehož obsahem je diskuse o smyslu toho všeho, kritické myšlení, důraz na občanské svobody včetně práva volby a zmínění všech rizik, která proces přináší.

V opačném případě se jedná o prachsprostou totalitu z Vejdělkova románu. Ta zavádí regulérní vyřazené občany, pošlapává jejich práva, jejich možnost volby, a pohrdá lidmi jako svobodnými bytostmi.

Vlastimil Blaťák

Datum příspěvku 11. února 2024

  • spam

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Radys08, 15. Únor 2024 - 9:03

Mám z toho tak trochu dojem návratu komunismu. Digitalizace je výborná věc, ale nesmí být vynucovaná.

Vložil Síla. (bez ověření), 15. Únor 2024 - 10:07

„Digitalizace … nesmí být vynucovaná.“ (Vložil Radys08, 15. Únor 2024 – 9:03)

Taky nesmí být dělána amatérsky. Co taky čekat, když se informatika studuje na Vysoké škole zemědělské a Vysoké škole ekonomické.

Elektroniku a výpočetní techniku jako ČR prakticky nevyrábíme, ale ne digitalizaci státu si zemědělci troufnou.

Vložil RadekV, 14. Únor 2024 - 12:49

Ono nejde jen o mladé a staré uživatele. Jde také o robustní a zranitelné řešení. A o bezpečné a zneužitelné.

Ale především o kšefty pro neschopné kamarády.

Vložil Misme, 15. Únor 2024 - 16:17

Přesně tak.

Ti tzv. staří, senilní, dementní…, kteří všem aktivním blbcům život v Ráji kazí, jsou pamětníci politických procesů v 50. letech nebo „likvidace“ své rodiny jakožto důsledku „poučení z krizového vývoje“. Máme rok 2024, politické čistky začaly v 1969, takže tehdy desetileté dítě má dnes 65 let, ti co pamatují politické vraždy ještě o hezkých pár let více. Kdyby těm dnešním mladým a progresívním lítali za zadkem 20 let estébáci (a dělo se jim vše to další, co s tím souviselo a je a jejich rodiny ničilo), taky by tu údajně všespásnou digitalizaci pravděpodobně viděli jinak. Krom toho, pominu-li zcela reálný blackout, Rusáci straší s vesmírnou atomovkou. Slyšeli jste někdo o havarijních plánech pro tyto případy??? Já ne.

Vložil * (bez ověření), 15. Únor 2024 - 16:53

Oni jim už kolem zadku lítaj, jenom ještě nejsou jasně pojmenovaní. Mladí progresivní to zatím nechápou.

Vložil Zdenek 22, 15. Únor 2024 - 16:49

Je zajímavé, že jinde v EU s digitalizací nemají problém a nebojí se jí: https://www.tydenikeuro.cz/…im-leaderem/

A neházejte všechny důchodce do jednoho pytle! To vůbec není o věku, ale o lidech obecně, jak jsou ochotni učit se a seznamovat se s novými technologiemi. Mimochodem řekl bych, že každý diskutující na tomto webu musí umět ovládat PC, tablet nebo mobil (jinak by se sem nedostal), a tak s digitalizací těžko může mít problém. Tak prosím, napříště každý jen za sebe!

Vložil P_V (bez ověření), 13. Únor 2024 - 10:17

Za Marie Terezie, na počátku průmyslové revoluce, by si autor patrně stěžoval na to, že kdo neumí číst a psát, brzy se stane osobou druhé kategorie. Ale jeho esej by se nedochovala, jelikož by ji nezapsal :-)

Vložil jílek (bez ověření), 12. Únor 2024 - 21:34

Přesně řečeno, je to pohrdání lidskou bytostí. Ke korytům se dostali idioti a to je výsledek. Domnívají se, že stáří, a ani to relativní, zde nemá místo, otravuje, překáží. Není nutné podlehout zoufalství, takový systém se zhroutí. Nebude to sice ani zítra ani pozítří, ale ke zhorucení dojde. Umíte si představit, co se bude dít, pokud to takto půjde dál s těmi, kteří jsou dnes mladí a časem se posunou ke stáří nebo jenom k relativnímu stáří? Já ano, ale oni ne. To se pak budou divit, jestli na to divení vůbec budou mít čas.

Vložil Stará (bez ověření), 13. Únor 2024 - 5:11

"je to pohrdání lidskou bytostí. … Domnívají se, že stáří, a ani to relativní, zde nemá místo, otravuje, překáží. " (Vložil jílek (bez ověření), 12. Únor 2024 – 21:34)

A chovají se tak, jako by nikdy starého člověka neviděli, žádného starého člověka mezi svými blízkými neměli a byli přesvědčeni, že sami staří nikdy nebudou. Přitom starý je řekněme každý pátý.

Řešení zde je: Každý pobude jeden den v lůžkovém zdravotním nebo sociálním zařízení a na jeden den si vyzkouší gerontooblek, který simuluje sníženou pohyblivost, sníženou obratnost a sníženou smyslovou ostrost. Každý. Povinně. Bez výjimky. A teprve potom budou rozhodovat.

Není zřejmé, odkud se zde tato systémová neúcta ke stáří bere.

Vložil Důchodce. (bez ověření), 13. Únor 2024 - 9:15

Systémová neúcta ke stáří tady byla vždy. To jen díky internetu můžete své nářky šířit s celým světem. Před dvaceti lety byste se mohla podělit maximálně v rámci svého kruhu blízkých.

Vložil Důchodce. (bez ověření), 12. Únor 2024 - 19:50

Autor jen poukazuje na klasický generační problém, který zaznamenáváme snad už od Starého Egypta. Staří proti mladým, mladí proti starým. Schválně, komu je na tomto portálu pod 50 let? Znáte domovníka, kterému by nebylo aspoň 60 let?

Pamatuji sebe, mladého, jak jsem těm důchodcům nerozuměl. Po přehoupnutí přes 50 nerozumím těm mladým. Ti tehdejší „moji“ důchodci už nežijí.

Neřeším to, dožívám si svůj krátký život a na politiku kašlu. Bylo by fajn, kdyby tu byl moderátor a mimotematické články na tomto portálu mazal. Až budu chtít naříkat a nadávat na (jakoukoli) vládu, otevřu si Parlamentní listy.

Tady čekám rady a diskuse okolo správy domů.

Vložil Pavel, 14. Únor 2024 - 13:16

Úvodní příspěvek pojednává mj. o násilné státní digitalizaci subjektů prostřednictvím datových schránek. Tento totalitní krok, bez možnosti podávání i papírovou formou, se netýká jen 1,1 mil. OSVČ, ale i 120 tis. spolků a 70 tis. SVJ.

Osobně mám několik datových schránek od začátku jejich existence a dokážu posoudit i jejich výhody. Ale stejně, jako autorovi úvodního příspěvku, mi vadí, že je vrchnost nařizuje zákonem a to pod sankcí.

Vaše touha po cenzuře: „Bylo by fajn, kdyby tu byl moderátor a mimotematické články na tomto portálu mazal…Tady čekám rady a diskuse okolo správy domů.“ je mimo mísu, protože asi netušíte, co se zde na webu píše.

Problematika datových schránek je na tomto webu devátý nejčastější štítek se 43 samostatnými vlákny.

O datových schránkách zde píšu od roku 2009 např.:

http://www.portalsvj.cz/…svj-nebo-nee#…

Připomínáte mi jednoho premiéra, který tvrdí, že občané mají právo na regulované informace.

Mazáním příspěvků, které Vám nevyhovují, samotný problém nezmizí.

Hezký den!

Pavel

Vložil Zdenek 22, 14. Únor 2024 - 13:58

Váš úvodní článek se datových schránek vůbec netýká, a pokud s nimi máte nějaký problém ve vztahu k SVJ, tak jste se mohl sdresně zeptat. Jinak je váš článek a komentáře k němu o ničem a s tímto webem nesouvisející. Také se přikláním k názoru, že jste si spletl web – viz poznámka výše o „Parlamentních listech“.

Vložil digi (bez ověření), 14. Únor 2024 - 14:06

Digitalizace samozřejmě s tímto webem souvisí.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".