Časté střídání podnájemníků v bytě

Vložil Miroslav (bez ověření), 29. Září 2022 - 22:17 ::

Jsme Společenství vlastníků v bytového domě. Jeden vlastník bytu periodicky po třech měsících střídá v bytě neznámý počet zahraničních osob. Pohyb cizích osob je pro ostatní stálé starší majitelé bytů nepříjemný a vzbuzuje nedůvěru a obavy v používání společných prostor. Je možné tomuto nějak zamezit, může se Shromáždění vlastníků toto zanést do Stanov?

  • stanovy

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Miroslav Pospíšil (bez ověření), 28. Květen 2024 - 11:09

Bytový dům však nebyl kolaudován jako hotelový dům nebo ubytovna.

Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Květen 2024 - 11:15

pokud jsou nájemní smlouvy na tři a více měsíců, není tak jednoznačné, zda jde o ubytovací služby.

Vložil Justitianus, 30. Září 2022 - 6:46

Pletete si nájemce s podnájemcem (podnájemníkem).

A možnost o které uvažujete je neprůchodná. SVJ totiž nemůže zakázat vlastníkům jednotek, nájemcům, podnájemcům ani jejich návštěvníkům, aby užívali společné části při cestě od domovního vchodu ke dveřím do bytu (a opačně). Taková snaha statutárů by byla trestným činem podle zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník.

§ 208 Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru

(1) Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.

(2) Stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny, nebo b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.

Takže pokud by si SVJ dalo teto nesmysl do stanov, a Vy jako statutár byste se pak snažil bránit těm osobám či jejich návštěvníkům v přístupu do bytu, spácháte tím trestný čin v organizované skupině. Touto organizovanou zločineckou skupinou budou všichni statutáři vašeho SVJ.


Ten kdo nechce potkávat cizí lidi by si neměl pořizovat byt v bytovém domě. Pokud je pohyb osob v domě „pro ostatní stálé starší majitelé bytů nepříjemný“, pak by měli uvažovat o prodeji bytů. Ať si pořídí chaloupky na samotě u lesa. Vyřešeno.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".