Balkon bytové jednotky

Vložil Karolína (bez ověření), 21. Září 2023 - 10:24 ::

Dobrý den, v bytovém domě bylo po jeho rozdělení na jednotlivé bytové jednotky (BJ) a založení SVJ k prodeji jednotlivých BJ. V PV je uvedeno výlučné užívání balkonu k určitým BJ. Jeden balkon je společný pro 2 BJ, instalována přepážka. Je reálné, aby balkon mohl celý užívat pouze jeden nájemník (užití i druhé poloviny) a tím druhý nájemce přišel o možnost užívat výlučně svoji polovinu přiřazenou k bytu. Co je k tomu potřeba? Děkuji

  • balkony

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 21. Září 2023 - 11:31
  • „Je reálné, aby balkon mohl celý užívat pouze jeden nájemník (užití i druhé poloviny) …“

Samozřejmě že je to reálné a možné.

Postačí k tomu dohoda obou dotčených vlastníků jednotek. Poškození nebo zničení přepážky dělící obě části by ovšem bylo nepovoleným zásahem do společných částí domu. Poznámka: Výlučným uživatelem společné části je ovšem vždy VJ, nikoliv jakýsi jeho nájemce !!!

Obdobnou záležitost (garážové stání) řešil rozsudek Nejvyššího soudu 26 Cdo 3553/2017 ze dne 03.04.2018. Zde se o tom psalo: http://www.portalsvj.cz/…do+3553/2017.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Září 2023 - 11:32

je fakt, že mě varianta, že by se vlastník druhého bytu dobrovolně vzdal práva užívání balkonu, na který má zajisté vstup ze svého bytu (tudíž by mu soused pak koukal přímo do pokoje) nenapadla:-)

Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Září 2023 - 11:14

předpokládám, že vedlejší byt je k prodeji, a prodejce by vám „prodal“ právo užívání své půlky. (což tedy mimochodem nejde, tedy jde, pokud všichni vlastníci budou souhlasit, změní se prohlášení atd atd…ve skutečnosti nereálné). takže nový vlastník by z pokoje čuměl přímo na vás, jak sedíte na balkoně. je to tak?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".