Rozlišujte dva druhy částek a nehovořte o "fondu oprav", pokud o žádný fond oprav nejde.
(1) Nájemné vybírané družstvem od nájemce družstevního bytu
Z této částky BD tvořilo fond oprav (skutečný FO!) a zisk. Podle § 24 odst. 7 ZoVB družstvo provede při převodu jednotky do vlastnictví "vzájemné vypořádání prostředků z nájemného určených na financování oprav a údržby budovy, popřípadě domu a jednotky a dále kladných zůstatků prostředků tvořených ze zisku bytového hospodářství (...), připadajících na převáděnou jednotku."
Družstvo tedy vyčíslí poměrnou část FO a zisku, připadající na převáděnou jednotku, a převede tyto prostředky na právnickou osobu (tedy SVJ); pokud společenství nevzniklo, vyplatí je přímo vlastníkovi převáděné jednotky. To platí pro družstva uvedená v § 24 odst. 1 a 2 ZoVB (SBD a LBD).
(2) Zálohy od vlastníka jednotky skládané na účet správce
Zde už nejde o žádný "fond oprav", nýbrž o zálohy na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB. Bytové družstvo - které bylo zároveň správcem - bylo povinno vést tyto částky odděleně od svého fondu oprav a bylo-li vlastníkem jednotek v domě, rovněž přispívalo svými zálohami.
Po vzniku SVJ a volbě statutárního orgánu se SVJ ujalo správy domu. Není-li s původním správcem (BD) následně uzavřena smlouva o správě, je původní správce povinen předat veškeré písemnosti a zálohově vybrané finanční částky novému správci, kterým je SVJ. ZoVB bohužel nestanoví ani termín, ani způsob tohoto předání, takže záleží na dohodě obou subjektů.
Je pravdou, že přijaté zálohy podle § 15 ZoVB jsou závazkem vůči vlastníkům jednotek. Ovšem jde o závazek SVJ, nikoliv správce, a vrácení ("rozpuštění") záloh přímo vlastníkům jednotek vylučuje § 15 odst. 4 ZoVB. Správce tedy nemá žádného oprávnění k takovému kroku. K případnému vrácení těchto záloh vlastníkům jednotek je oprávněno pouze společenství, pokud tak rozhodne jeho nejvyšší orgán - shromáždění.
lake
Poslední komentáře