- „Dalo by se z něj legálně vytvořit parkovací místo a prodat jej?“
Je vyloučeno prodat „parkovací místo“. Není to věc nemovitá! Je to jen část pozemku. Je také vyloučeno zřídit věcné břemeno pouze k části nemovité věci.
Také není jasné co míníte pojmem „legálně vytvořit“. V jakém smyslu, podle kterého předpisu nebo podle které normy to má být „legální“? Jestliže na pozemku už jsou parkovací místa a nejedná se o veřejnou pozemní komunikaci, pak k vyznačení dalšího parkovacího místa nepotřebujete žádné povolení.
Postup při prodeji: Část parcely, o kterou jde, by se musela napřed nechat zaměřit, vytýčit hraniční body v terénu a zanést je do geodetické mapy. Pak lze požádat katastrální úřad o rozdělení původní parcely na dvě části. K tomu bude nutný souhlas vlastníka (SVJ) a také souhlasy všech osob oprávněných z věcného břemene.
Dojde pak k přidělení parcelního čísla a založení listu vlastnictví k nově vzniklé nemovité věci. Tuto nemovitou věc bude pak možné samostatně zcizit – darovat, směnit, PRODAT, nebo dát do dobrovolné dražby.
Justitianus
Poznámka: Pozemek nebo jeho část je možné přenechat do užívání úplatně nebo bezúplatně (nájem, pacht, výprosa, výminek, jiná innominátní smlouva). Podmínkou platnosti takové smlouvy je, aby část pozemku, která se přenechává, byla ve smlouvě vymezena srozumitelně, jednoznačně a určitě. K tomu viz rozsudek Nejvyššího soudu 26 Cdo 508/2019–337.
Poslední komentáře