Se základními otázkami vám mohou pomoci v EKISu. Je to bezplatné poradenství, mně nabídli i zpracování posudku, ten už je ale placený.
Obecně asi tolik:
Otopná soustava je součástí budovy, tedy i stavebního projektu. Pokud máte v prostorách pod vaším bytem radiátory a nebyly tam dodatečně nainstalovány „načerno“, tj. bez nezbytné administrativy (změna projektu, změna užívání stavby atp.), je téměř jisté, že i ty ve vašem bytě jsou dimenzovány na to, že pod vámi se bude topit na projektovanou teplotu. To potvrzuje i fakt, že se vám nedaří byt řádně vytápět.
V projektech se obvykle se počítá u obytných místností s (vnitřní výpočtovou) teplotou 20°C a podle toho se dimenzují výkony radiátorů. Znamená to, že váš problém se odvíjí od projektu a určení užití jednotlivých prostor domu. Jak se věci mají ve vašem domě, zjistíte v prohlášení vlastníka budovy (vlastník a katastrální úřad) a z projektové dokumentace (vlastník a stavební úřad). Podle toho, co je uvedeno v dokumentacích, lze pak odvíjet další postup řešení. Tzn. např. v případě, že prostory pod vámi mají být vytápěny, upozornit vlastníka písemně (s dodejkou), že dům je provozován v rozporu s prohlášením a žádat o nápravu. Můžete jim rovnou poradit, pokud nechtějí prostory vytápět, aby správně nadimenzovali výkon radiátorů u vás v bytě, případně k tomu zateplil stropy prostor pod vašim bytem. Pokud to nepomůže, tak podat stížnost stavebnímu úřadu (napadlo mne jako důvod „pro využívání stavby v rozporu s kolaudačním rozhodnutím“) a před prezidentem nezapomeňte oslovit MMR, to má v popisu práce bytovou politiku. Konečná možnost je žaloba.
Poslední komentáře