Vložil Kubík (bez ověření), 3. Červen 2016 - 11:13

Jsou dvě možnosti vlastnictví garáží. Buď jsou garáže podle prohlášení vlastníka nebytovou jednotkou nebo společnou částí domu. Pouze v prvním případě platí to, jak jste napsala, že velikost vlastnických podílů záleží na vlastnictví garáže. Zjistěte v katastru nemovitostí, zda jsou garáže vedeny jako nebytové jednotky vlastníků, kteří je užívají.

Za účinnosti ZoVB mohlo být v SVJ dohodou všech vlastníků ujednáno , že se bude na správu přispívat i jinak, než podle spoluvlastnických podílů.

Podle NOZ platí, že vlastníci přispívají na správu podle velikosti svého spoluvlastnického podílu (s výjimkou vyjmenovaných nákladů na správu, na které se přispívá stejně za každou jednotku). Jedině se souhlasem všech vlastníků by mohlo být ujednáno, že se spoluvlastnické podíly stanoví jinak, než podle podlahových ploch jednotek, a pak by bylo možné snižením spoluvlastnických podílů vlastníků garáží dosáhnout toho, aby platili příspěvky na správu nižší. Takový postup by vyžadoval změnu prohlášení souhlasem všech vlastníků, kterou by se změnily v prohlášení spoluvlastnické podíly vlastníků jednotek. Výše uvedené v tomto odstavci platí za předpokladu, že garáže byly doposud vedeny v prohlášení jako nebytové jednotky.

V případě, že by byly gařáže podle prohlášení vedeny jako společná část domu a byly by vyhrazeny k výlučnému užívání vlastníku určité jednotky, postupovalo by se podle § 1180 NOZ:
„Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.“

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.