Pravidla máte mít schválena podle § 11 odst. 4 ZoVB. Bez platných pravidel nemůže SVJ ani vybírat zálohy, ani vymáhat nedoplatky. Můžete si porovnat, jak problematiku řeší navrhovaný zákon o službách, který bude pravděpodobně účinný od 1.1.2014, viz http://www.senat.cz/…nat/htmlhled?…. Podle ustanovení § 5 návrhu zákona bude platit:
- „§ 5 Rozúčtování nákladů na služby
Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období. Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto (…)
d. provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, (…) podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.“
Přitom pojem „počet osob rozhodných pro rozúčtování“ definuje § 2 návrhu zákona způsobem naprosto nesmyslným a nepoužitelným:
- „Osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb [jsou]
1. nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než dva měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo
2. vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.“
Jestliže tedy vlastník jednotky přenechá byt do užívání jinak nežli nájemní smlouvou (např. dohodou, či zřízením věcného břemene), nehradí za žádnou z těchto osob nic a nemá ani povinnost jejich počet nahlašovat. Představte si vlastníka bytu, který jej přenechá osmičlenné rodině ze slovenských Medzilaborců. Nahlásí nula osob v souladu se zákonem.
Kupodivu vlastník jednotky, který svůj byt nepronajímá, ani v něm sám nežije, bude platit vždy minimálně za jednu osobu (za sebe), i když byt je po celý rok prázdný.
lake
Poslední komentáře